Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Winery supplies

Filter products

#FA134527
BIELMEIER manual grain mill/grudge mill

manual grain mill/grudge mill

This malt mill with adjustable rollers made of hardened case-hardened steel ensures consistent malt grist and supports an efficient brewing process. The robust, German-made design sits securely on the mash tun and allows for flexible grinding using a hand crank, cordless screwdriver, or drill. Advantages & Features • Synchronized rollers with stepless adjustment from 0–2 mm for customized grist size and optimal yield • Flexible drive options via hand crank, cordless screwdriver, or drill for fast and convenient operation • Large 7-liter stainless steel hopper for quick filling and consistent material flow Frequently Asked Questions Can the malt mill be used without electricity? Yes, the included hand crank allows for purely manual operation. Can the roller gap be adjusted? Yes, the gap can be continuously adjusted between 0 and 2 mm. Is the mounting plate included? Yes, the A 16 mm thick mounting plate for mash tuns with a capacity of 27–29 liters is included.

€399.90*
#FA134525
BIELMEIER Mash kettle for home brewing, stainless steel, 29 liters.

Mash kettle for home brewing, stainless steel, 29 liters.

This 29-liter mash tun with 2000 watts of power enables precise mashing and boiling for home brewing. The brushed stainless steel kettle ensures hygienic operation, while the adjustable thermostat supports reliable temperature control. Advantages & Features • Adjustable thermostat from 30°C to boiling temperature for controlled brewing processes • 3/4-inch stainless steel tap for clean and convenient dispensing • Overheating and boil-dry protection for increased safety during operation Frequently Asked Questions Can the kettle also be used for preserving? Yes, the mash kettle is also suitable for preserving. Is a thermometer included? Yes, a digital thermometer with probe is included. What material is the kettle made of? The kettle is made of brushed stainless steel with a closed bottom. Technical Specifications Specifications• Boiler capacity: 29 liters • Connection: 220–240 volts / 50 Hz • Power: 2000 watts • Material: Stainless steel / PPA-free plastic • Adjustable thermostat: 30 °C to boiling temperature • 3/4-inch stainless steel tap • Digital thermometer with probe included • Stainless steel lid included • Overheating and boil-dry protection • Integrated indicator light • PPA-free plastic wire rack • Dimensions (H x W x D): 40.5 x 46 x 38 cm • Inner diameter: 36 cm • Inner height: 29 cm • Weight: 6.5 kg • Cable length: 135 cm • VDE / CE Tested • Made in Germany

€269.90*
#FA78583
Ferrari Group mash scoop

mash scoop

Hand mash scoop made of plastic, length 40 cm

€6.50*
#34360
Ferrari Group Measuring cylinder with scale

Measuring cylinder with scale

Contents: 250 ml

Made of polypropylene (PP) Dimensions of cylinder:250 ml 40 mm x height 300 mm500 ml 55 mm x height 350 mm

€11.30*
NEW
#FA135536
Mother of vinegar 100ml

Mother of vinegar 100ml

Essigmother as a suspension of acetic acid bacteria is suitable for inoculating approximately 1 litre of unsulphured fruit or grape wine for vinegar production. The starter culture is added to the wine and enables subsequent propagation of the acetic acid bacteria. It is intended for producing vinegar from unsulphured fruit or grape wines. Advantages & Functions • Acetic acid bacteria for inoculating approximately 1 litre of wine • Starter culture for producing vinegar from wine • Suitable for unsulphured fruit or grape wines Frequently Asked Questions How much wine can be inoculated with the vinegar mother? The vinegar mother is intended for inoculating approximately 1 litre of wine. Which wines is the vinegar mother suitable for? It is suitable for unsulphured fruit or grape wines. What does the vinegar mother contain? The vinegar mother is a suspension of acetic acid bacteria.

€19.95*

Content: 0.1 l (€199.50 / 1 l)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA35965
Natural cork

Natural cork

Paraffinized, ready to use, pack of 100.

€17.45*
#46389
Ferrari Group Natural cork conical

Natural cork conical

Ø: 35/25

For glass carboys and demijohns.

€0.99*
#FA35969
Natural cork conical

Natural cork conical

18/22 mm, H 38 mm, pack of 10.

€3.49*
#FA127663
Browin Natural oak chips

Natural oak chips

​For white wines or whiskey - natural oak chips ideally enrich the aroma of white wines and distillates.It adds aroma and flavor - the addition of oak chips enriches the alcohol with valuable tannins, oak and almond aromas. They lend a light amber color. The shavings are made from the French oak variety Robur.The oak shavings are added directly to the alcohol or during its fermentation or to the finished fine wine and left to stand for 3-6 weeks.Oak chips are an ideal substitute for expensive and difficult to handle oak barrels used for the maturation of many alcohols. Thanks to them, you can easily obtain the desired aromas and oak notes in the prepared fine wines. In wines or liqueurs, the addition of oak shavings emphasizes the freshness and fruity character of fine wines. The offered shavings will also prove their worth for homemade alcohols of the cognac, bourbon and brandy type.Main characteristics:Raw material: French oak variety RoburType: unroastedAroma: almondDosage: 1-3 g/ 1 LNet weight: 20 gMethod of use:The exact duration of contact of the shavings with the alcohol should be adjusted individually based on tasting.If you find the degree of concentration of aroma in the noble drop suitable, remove the shavings and enjoy its taste.

€2.99*
NEW
#FA135539
Nutrient per 100g

Nutrient per 100g

Essig nutrient as a nutrient source for acetic acid bacteria is suitable for supplying nutrients during vinegar production. It provides readily available nutrients, vitamins and trace elements for the acetic acid bacteria. The recommended dosage is 50–60 g per hL of vinegar batch. For a target acidity of more than 6 %mas, an additional approx. 10 g of Essig nutrient per hL and percentage point is recommended. Advantages & Functions • Readily available nutrients for supplying acetic acid bacteria • Vitamins and trace elements for nutrient supply • Dosage of 50–60 g per hL of vinegar batch Frequently Asked Questions How is Essig nutrient dosed? The recommended dosage is 50–60 g per hL of vinegar batch. What does Essig nutrient contain? It contains readily available nutrients, vitamins and trace elements. How should it be dosed for more than 6 %mas acidity? For a target acidity of more than 6 %mas, an additional approx. 10 g of Essig nutrient per hL and percentage point is recommended.

€14.95*

Content: 0.1 kg (€149.50 / 1 kg)

#FA127664
Browin Oak chips heavily roasted

Oak chips heavily roasted

​For various alcohols - wines, brandies, mead, liqueurs, beers and schnapps.The aroma of an oak barrel, a gentle aftertaste of vanilla and ground coffee.The oak shavings will give colorless alcohols a deep amber color.The shavings are made from the French oak variety Petraea.The use of oak shavings is very simple, just add them to the fermenting or finished alcohol. The final result is obtained after about 6 weeks.Homemade alcohols can be enriched with noble notes of oak, vanilla or ground coffee. They are therefore an excellent substitute for expensive oak barrels.Main characteristics:Raw material: French oak variety PetraeaVariety: heavily roastedAroma: oak barrel, vanilla, ground coffeeDosage: 1-3 g/ 1 LNet weight: 20 gMethod of use:The exact duration of contact of the shavings with the alcohol should be adjusted individually based on tasting.If you find the degree of concentration of aroma in the noble drop suitable, remove the shavings and enjoy its taste.

€2.99*
#134470
Schliessmann Schwäbisch Hall Pectin Kon Gelial

Pectin Kon Gelial

Contents: 20 g

Pektin KonGelial is a light beige, fine powder based on native apple pectin with calcium citrate for the production of acid-stable and pasteurizable gels. The food-grade additive E 440(i) + E 333(iii) is suitable for increasing the viscosity of liquids as well as for reduced-calorie and alternatively sweetened fruit preparations. The pectin is industrially extracted from apple pomace. Pektin KonGelial contains native apple pectin, calcium citrate and sucrose. Benefits & Functions • Acid-stable gel formation enables firm and pasteurizable gels after hot dissolution • Viscosity enhancement improves consistency and texture of liquid foods • Suitable for reduced-sugar recipes supports gel formation in alternatively sweetened fruit preparations Frequently Asked Questions What is Pektin KonGelial used for? The product is suitable for gelling fruit preparations and increasing the viscosity of liquids. What ingredients does Pektin KonGelial contain? It contains native apple pectin, calcium citrate and sucrose. Where does the pectin originate from? The apple pectin is industrially obtained from apple pomace.

€4.95*
Bio geeignet
#FA133255
Oestreich Pectinase 10g

Pectinase 10g

Pectinase 10 g is a pectinase preparation for liquefying fruit mashes and prevents gelling of must and fruit juices by breaking down pectin. It increases the yield of free-run must, improves mash pressability and juice clarification, and supports the extraction of colour and flavour compounds. Advantages & Functions • Pectinase preparation – supports the liquefaction of fruit mashes • Pectin breakdown – acts as an anti-gelling agent • Dosage 10 g/hl – defined dosage for application Frequently Asked Questions What is Pectinase used for? Pectinase is used to liquefy fruit mashes and prevent gelling of must and fruit juices. What is the dosage? The dosage is 10 g per hectolitre.

€8.50*
#FA123584
Browin Pectinase helpful in juice extraction

Pectinase helpful in juice extraction

??Easier squeezing of juices - Pectinase loosens the structure of fruit. Adding pectinase makes it easier to clarify wine later after fermentation has ended.Effective - a pack of 10 ml is enough for approx. 50 kg of fruit. Vial with cap - allows you to store the product and later use the unused residue. Mix the contents of the sachet with 100 ml of water, pour over the fruit according to the instructions on the package, mix and set aside.Instructions for use:  ~Pour a small amount of water (1-2 L per 10 kg of fruit) over the chopped fruit (40C for soft fruit and 80C for apples, pears, plums and quinces. ~When the temperature of the fruit mass drops to 40C, add pectinase, crushed in 100 ml of room temperature water. Stir the whole thing thoroughly and leave covered in a cool place for 9 to 15 hours. Then squeeze out the juice. Ingredients: pectolytic enzyme

€2.95*
#FA46194
Plastic bottle rack

Plastic bottle rack

Can be expanded as desired, shelf for 6 bottles, color granite, size: LxWxH: 60x28x13 cm. Price per floor.

€14.95*
#FA133195
Oestreich Pocket pH meter

Pocket pH meter

Pocket pH meter including 50ml calibration solution each of pH 4.0 and pH 7.0.

€145.00*
#FA133256
Oestreich Potassium disulfite 10 g

Potassium disulfite 10 g

​Potassium disulfite (E224) – Highly pure sulfiting agent for wine & must.Potassium disulfite is the standard agent for safe sulfiting of mash, must, and wine. It reliably protects your harvest from oxidation and suppresses unwanted microorganisms and wild yeasts.Effects and Benefits:Antioxidant: Preserves the fresh aromas and natural color of the wine.Antimicrobial: Prevents faulty fermentations and stabilizes the final product.Precise Dosage: Easy handling due to powdered form.Application & Dosage:Standard dosage: 10 g/hl (per 100 liters).Effect: Adding 10 g per 100 liters releases about 50 mg/l of free sulfur dioxide.Potassium Disulfite E224 for food (restricted use)Approved for sulfiting must, mash, and wine after pressing.

€0.95*
Bio geeignet
#FA79514
Oestreich Pure yeast bouquet

Pure yeast bouquet

Oestreich Pure Culture Yeast Bouquet 15 g is a pure culture yeast for producing homemade wine and supports reliable fermentation as well as an off-flavour-free, varietal-specific aroma. Advantages & Functions • Pure culture yeast – supports reliable fermentation • For homemade wine – suitable for producing homemade wine • Dosage 15 g/hl – defined dosage for application Frequently Asked Questions What is Oestreich Pure Culture Yeast Bouquet used for? The pure culture yeast is used for producing homemade wine. What is the dosage? The dosage is 15 g per hectolitre of must.

€6.95*

Content: 0.015 kg (€463.33 / 1 kg)

#FA79512
Oestreich Pure yeast WF distillery

Pure yeast WF distillery

Reinzuchthefe WF-Brennerei is a specialty yeast selected specifically for distillery mashes and supports rapid fermentation start, reliable completion of fermentation and a high degree of final attenuation. Advantages & Functions • Rapid fermentation start for quick fermentation initiation • Reliable fermentation for complete conversion • High alcohol yield for efficient fermentation management Frequently Asked Questions What is the dosage for fruit mashes? For fruit mashes, the dosage is 10–20 g/hl. What is the dosage for Jerusalem artichoke mashes? For Jerusalem artichoke mashes, the dosage is 50 g/hl. The pure culture yeast is designed for controlled fermentation in distillery mashes. The high degree of final attenuation supports efficient conversion of fermentable components.

€16.30*

Content: 0.1 kg (€163.00 / 1 kg)

#FA79511
Oestreich Pure yeast WF-rouge

Pure yeast WF-rouge

WF-rouge pure culture yeast is a dried pure culture yeast from Saccharomyces cerevisiae for the controlled fermentation of red wine mashes and musts, with rapid fermentation start and high alcohol tolerance. Advantages & Functions • Rapid fermentation start for quick fermentation initiation • High alcohol tolerance for reliable fermentation • Low fermentation by-products for varietal character Frequently Asked Questions What is the dosage for red wine mashes? For red wine mashes, the dosage is 10–20 g/hl. What is the dosage for red wine must? For red wine must, the dosage is 10–15 g/hl. How is the pure culture yeast used? Stir the required amount of yeast into approximately ten times its quantity of lukewarm water or a must-water mixture, leave for about 20 minutes, then stir briefly and add to the must or mash.

€16.95*

Content: 0.1 kg (€169.50 / 1 kg)

#79510
Oestreich Pure yeast WF-universal

Pure yeast WF-universal

Contents: 100 g

WF universal pure culture yeast is a dried pure culture yeast from Saccharomyces cerevisiae for the controlled fermentation of white wine must, red wine mashes and fruit mashes, with rapid fermentation start and high alcohol tolerance. Advantages & Functions • Rapid fermentation start for quick fermentation initiation • Reliable completion for a stable fermentation process • High alcohol tolerance for reliable fermentation Frequently Asked Questions What is the dosage for white wine must? For white wine must, the dosage is 10–15 g/hl. What is the dosage for red wine mashes? For red wine mashes, the dosage is 20 g/hl. What is the dosage for fruit mashes? For fruit mashes, the dosage is 15–20 g/hl.

€13.30*

Content: 0.1 kg (€133.00 / 1 kg)

#FA127669
Browin Refractometer for mead

Refractometer for mead

The refractometer measures the sugar concentration in mead wort in degrees Brix (% Brix) and is an indispensable tool for home mead making. It is suitable for beginners and experienced producers and allows the sugar content to be checked on a scale of 0-90 % Brix. It is easy to use: A drop of mead wort is placed on the prism. With automatic temperature compensation (ATC), it guarantees precise measurements. The portable device is easy to handle. The operating instructions should be read before use. The set contains the refractometer, pipette, screwdriver, case, cloth and instructions. Measuring range: 0-90 % Brix Accuracy: +/- 0.1 % BrixATC range: 10°C-30°C.

€43.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA30689
Ferrari Group Replacement metal bottle brush

Replacement metal bottle brush

Stainless steel replacement brush for bottle cleaner

€10.20*
Discount -3 %

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA78592
Ferrari Group Shrink capsule device

Shrink capsule device

Practical handheld device made of stainless steel, 230 volts. Insulation on the handle, for shrink capsules.

€169.00* €175.00* (3.43% saved)

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.