Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Beekeeping

Unser Produktleiter

Franz Neuhofer

Franz ist seit 1988 bei der FAIE und ist somit ein Urgestein in Sachen Michlwirtschaft. Mit seiner jahrzehntelangen Erfahrung kann er dich besterns beraten.


Skip product gallery

Our offer

Discount -16 %
#FA103661
Beeswax can be used in many ways Beeswax can be used in many ways

Beeswax is an extremely valuable raw material that can be used in a variety of ways. In combination with berry wax, carnauba wax or soy wax, the positive active ingredients of the waxes are combined, but they differ in their consistency, so that firmer or softer products are created depending on the mixing ratio. All of these waxes are an important raw material for countless cosmetic care products that can be made at home, such as: B. Lip care and lipsticks, perfume in solid form, beard wax, hair wax, massage bars, various balms, creams and ointments as well as facial toner. Even pouring soaps can be easily refined with beeswax. Dogs, four-legged friends who are plagued by salt and grit in winter, can also use beeswax to create a paw balm that protects and cares for their paws at the same time. There are also countless ways to use beeswax as a versatile helper in the household. The home-made furniture polish protects and cares for all wooden furniture in the house, there are ideas for fine leather care and shoe polish for various leather products and your favorite shoes, fireplace and grill lighters make it easier to light the oven and grill, and homemade room scenters or scented tarts bring your favorite scent in living space. Beeswax is even used in a variety of ways in handicrafts and creative design, not only in making and pouring candles, but also in the production of wax crayons.More than 40 recipes for natural cosmetics and household products made from natural ingredients, plus craft ideas! 80 pages.

€16.90* €20.00* (15.5% saved)
Discount -40 %
#FA133026
Children's cup Teddy Bear Fairies 330ml Children's cup Teddy Bear Fairies 330ml

Cette charmante tasse est la compagne idéale pour les boissons du matin et le thé du soir des enfants. Conçue pour les plus jeunes, elle séduit par son motif coloré représentant un joli ours avec du miel dans un style féerique. Caractéristiques du produit :     Motif : Ours Fée — graphismes colorés et sympathiques pour les enfants     Matériau : céramique, adaptée aux plus jeunes     Contenance : idéale pour le lait, le cacao ou le thé avec du miel     Utilisation : pour les enfants d'âge préscolaire et scolaire     Une excellente idée cadeau pour les petits amateurs d'abeilles

€2.99* €4.99* (40.08% saved)
Discount -18 %
#FA122932
Close to nature and suitable for everyday beekeeping Close to nature and suitable for everyday beekeeping

?Keeping bees with heart and mind, a book to help you slow down when beekeeping ~The first years of beekeeping are behind you, but you're not really happy? Sugar water as winter food goes against your grain? ~The bees react to your review with a bad mood? ~There is another way! Close to nature and suitable for everyday use!!!Design your beekeeping to be bee-friendly and close to nature and let the ideas floating around in your head run wild. There are many options and alternatives that can be wonderfully integrated into your everyday bee life! Appropriate hives, precise observation of entrance holes and waste diagnosis save the hive from having to be opened unnecessarily. Get involved with your bees, boldly go new ways and stay relaxed - your bees will thank you. 140 color photos. 192 pages. ~

€16.90* €20.60* (17.96% saved)
Discount -30 %
#FA129379
Complete breeding set Complete breeding set

​Many beekeepers are reluctant to use the relarving method. Working with the breeding cassette simplifies this method considerably. The queen is locked into the cassette and lays her eggs directly into the cups attached to the back of the honeycomb grid. This means that the larvae are in the queen cell right from the start and can be easily transferred.Not the original Nicot! REPLICAThe bases, queen cup holders, and hatching cages included in the set are not compatible with the supplementary items we offer. Please always order the base (Item No. 123924), queen cup holder (Item No. 123925), and hatching cage (Item No. 123929) together as an extension for the breeding frames!Application:Remove the barrier grid and protective plate and fit the breeding cassette in an empty frame.Place the queen cups in the designated places.Close the protective plate and hang it in the hive for 2 days without the barrier grid. Tip: Grease the plastic box with wax to make it more attractive to the bees.After the bees have familiarized themselves with the 'foreign body', the barrier is attached and the queen is added through the entrance hole.After a further 2 days, the cups are usually pinned and can be transferred to the prepared breeding frame and then hung in suitable care colonies.Contents:1x breeding boxApprox. 100x queen cups10x bases10x queen cup holder10x hatching cage

€39.98* €56.99* (29.85% saved)
Discount -17 %
#FA130514
Copper contact paste 5g Copper contact paste 5g

Improves electrical conductivity. Best used on copper-colored contact points; always apply a thin layer to prevent short circuits!It optimizes current flow directly at the mechanical connection points by smoothing out microscopic irregularities in the metal, reducing contact resistance, and reliably preventing corrosion in humid environments.Ideal for use in the Dampfmeister when replacing the heating coil.

€4.99* €5.99* (16.69% saved)
Discount -15 %
#120231
Cream honey stirrer with heating 230V 70kg/50l Cream honey stirrer with heating 230V 70kg/50l

Stirring device for the production of cream honey with squeeze tap, stirring insert and container made of stainless steel and heating jacket for defrosting.Controlled via an automatic control.Stirring should take place in cycles, stirring several times a day for 10-15 minutes.  ~The honey is mixed several times throughout the entire process. ~Depending on the type of honey, it can take from several days to a few weeks to achieve the perfect cream honey.< p style="box-sizing: border-box~ margin-top: 0px~ margin-bottom: 0.8rem~ color: rgb(119, 119, 119)~ font-family: Muli, sans-serif~ font-size: 13px~">Mixing time adjustable from 5-15 minWaiting time adjustable from 45 480 minTotal time adjustable from 1-99 hHour counterThe speed control is adjustable via the control panel Pinch tap: 6/4? stainless steel Stirring insert and container made of stainless steel Heated jacket 30 C - 55C Operating voltage 230 V ~ Speed control using a frequency converter / max. 36 rpm Flat gear motor incl. automatic control

€1,999.00* €2,345.00* (14.75% saved)
Discount -5 %
#FA128087
ECO 100l steam wax melter without steam generator ECO 100l steam wax melter without steam generator

Aus rostfreiem Stahl.Behältervolumen innen ca. 100 Liter- Außenmaße: ø 52 cm, Höhe 63 cmBestehend aus:- Dampfwachsschmelzer aus Edelstahl mit Deckel- Inklusive Siebeinsatz mit Edelstahlgriff- Tropfschale aus KunststoffOhne Dampfgenerator!

€369.90* €389.90* (5.13% saved)
Discount -25 %
#7234
glass bottle glass bottle

In an elegant shape made of glass with cork. Ideal for filling homemade schnapps or liqueurs. Easy to use for many purposes.

€2.99* €3.99* (25.06% saved)
Discount -6 %
#FA121196
Hive stand Hive stand

​Easy to set up, therefore ideally suited as a walking trestle, but also as a fixed set-up.Uneven terrain can be levelled out quickly and easily with the height-adjustable legs.The slanted arrangement makes them self-locking. So when they are loaded with weight (prey), the legs lock themselves.The hot-dip galvanised finish makes them perfect for any outdoor use.The number of hives that can be carried depends on the dimensions of the wooden beams (not included). From 5 hives upwards, it is recommended to attach an additional stand in the middle. The hive stand also has built-in, spring-loaded locking bolts. This means that it can be quickly converted into the transport position, for example, during a hike.Dimensions (with a wood thickness of 70x45mm):minimum height: 12cmmaximum height: 40cmdistance between the wooden beams (outer dimension): 42cmIncluded in delivery4 adjustable feet2 crossbars packed in a cardboard boxassembly and operating instructions

€99.99* €105.90* (5.58% saved)
Discount -23 %
#FA118203
Insect hotel idea book Insect hotel idea book

Building insect hotels is not difficult, but will they be populated? The expert Melanie von Orlow knows exactly what the heart of Wildbiene &~ Co. sought after. From a hotel in a bucket (ready in an hour!) to a romantic hostel, you will find 30 projects for city balconies or terraces, for terraced houses or natural gardens. With clear step-by-step instructions, material checklists and precise dimensions for the components, you can get started straight away. 96 pages

€11.90* €15.40* (22.73% saved)

All Products

#FA128452
cover Styrofoam Mini Plus cover Styrofoam Mini Plus

​Part of the Mini Plus polystyrene series. Perfect for rearing offspring and queens.Lightweight, insulating material (EPS)Very weather-resistant and durableNot coated, whiteDimensions: 300 x 300 x 40mmTip: An additional protective treatment with suitable varnish or hive paint ensures durability!

€7.59*
#132766
Honey jar 6 pcs. with honeycomb lid Honey jar 6 pcs. with honeycomb lid
Content (kg): 0,5 Lid size: TO70

​Practical 6-piece honey jar set with honeycomb lid!These visually appealing jars are perfect for beekeepers and honey lovers. Each jar has a decorative honeycomb lid that not only looks beautiful but also preserves the freshness of the honey. The jars are ideal for storing, gifting, and selling honey. They are made of high-quality glass, easy to clean, and reusable.

€7.85*
#FA127203
Magic towel bees 4 assorted Magic towel bees 4 assorted

​The magic towel surprises with its special function!  4 assorted, motifs not freely selectableFolded up compactly, it unfolds into a fully-fledged towel on contact with water. Ideal for on the go, when traveling or as a small gift. Simply place in water and watch the towel unfold - perfect for children and adults. Material: 100 % cotton Dimensions: 30 x 30 cmAdvantages:Compact and space-savingUnfolds on contact with waterPractical for on the go

€2.49*
#FA111549
'Deluxe' horsehair broom 'Deluxe' horsehair broom

Double-row broom made of horsehair with a painted wooden handle.

€7.49*
NEW
#FA135616
'Heart' mold 2-Piece 'Heart' mold 2-Piece

Silicone wax mold for beeswax candles.Insert the included nails into the holes in the mold; they serve as placeholders for the wick. Compatible wick: Item 118091.Design: HeartSize: approx. 5 x 4 cmHeight: approx. 2 cmAmount of wax needed: 2 x 25 gIncludes 2 nailsCompatible with: standard tea light wicks available in stores

€21.95*
#FA116331
'Pine cone' mold 'Pine cone' mold

Wax mold made of silicone for beeswax candles.Motif: pine conesHeight: 75mmØ : 65 mmAmount of wax required : 80gRecommended wick strength: 8

€29.99*
NEW
#FA135604
'Ribbed Column' mold 'Ribbed Column' mold

Silicone wax mold for beeswax candles.Design: ColumnHeight: 120 mmDiameter: 45 mmAmount of wax required: 106 gRecommended wick size: 5

€32.99*
#FA114867
100% queen additional cage 100% queen additional cage

Enables the queen to be accepted into the new colony for a longer period of time, resulting in better results when addedFree feeding of the added queen can take up to a week, depending on the colony sizeThe queen has a larger space to move aroundMaterial: lime wood and stainless steel gridDimensions approx. 155x150x25mm

€13.50*
#FA115022
1L Feeder for Beekeeping 1L Feeder for Beekeeping

The 1L feeding bowl with bell and lid is the perfect solution for feeding your bees. It is made of high-quality material and is easy to clean and fill. The bell prevents the food supplies from getting wet and the lid protects the food supplies from pests. The feeding tray has a diameter of 207mm and a height of 66mm and holds 1 liters of liquid bee food.Advantages of the 1L feeding tray:Stable workmanshipEasy to clean and fillBell prevents the food supplies from getting wetLid protects the food supplies Pests Small capacity for e.g. offshoots and miniplus

€5.49*
#FA111305
Kosmos 1x1 of the beekeeper 1x1 of the beekeeper

Friedrich Pohl's "1 x 1 of Beekeeping" is the standard work for beekeepers and is used and recommended in many beekeeping courses by clubs and associations.The well-founded guide offers beginners comprehensive information and, above all, clear instructions: starting with the biology of the honey bee the individual work steps on the beehive through to feeding, honey extraction and bee health. In view of the dwindling diversity of forage plants, migration with bees is also discussed.

€22.70*
#FA134553
BIELMEIER 29-liter plastic preserving kettle with timer and 3/8" tap 29-liter plastic preserving kettle with timer and 3/8" tap

This 29-liter canning machine with a timer and tap allows for convenient canning, sterilizing, and dispensing of hot beverages. The BPA-free plastic housing ensures easy handling, while the automatic canning function reliably guides the entire process. Advantages & Features • 120-minute timer starts the canning process in a controlled manner and ensures consistent results • 3/8-inch tap for convenient dispensing of mulled wine, punch, and other hot beverages • Control thermostat from 30°C to boiling for precise temperature control during canning and sterilizing Frequently Asked Questions Can the appliance be used for hot beverages? Yes, mulled wine, punch, and other hot beverages can be kept warm and dispensed directly. How many canning jars fit in the machine? The automatic canner holds up to 14 canning jars, each with a 1-liter capacity. Is continuous operation possible? Possible? Yes, in addition to the timer, a switchable automatic continuous operation is also available. Technical Data• Boiler capacity: 29 liters • Suitable for up to 14 one-liter preserving jars • Power: 2000 watts • Connection: 220–240 volts / 50 Hz • Material: PPA-free (BPA-free) plastic • Color: White / Black • Dispensing tap: 3/8 inch plastic • Thermostat: 30 °C to boiling temperature • 120-minute synchronous timer • Switchable automatic continuous operation • Overheating and boil-dry protection • Juicer function included • Integrated indicator light • Cable storage in the base • Plastic wire shelf included • Internal dimensions (H x Ø): 29.5 x 35 cm • Dimensions (H x W x D): 46 x 40.5 x 45 cm • Cable length: 135 cm • Minimum fuse rating: 10 amps • Manufacturer's warranty: 2 years • Certifications: VDE / CE • Made in Germany

€149.99*
#133949
6-piece set of silver-colored preserving jars with screw-on lids 6-piece set of silver-colored preserving jars with screw-on lids
Contents (ml): 212 Lid size: DTO70

​Looking for practical jars for your preserves? This set of six canning jars with silver screw-top lids is just what you need.These jars are ideal for making jam, compote, or chutney.You can also use them for fermented vegetables like sauerkraut or kimchi.They're also perfect for pickling cucumbers, peppers, or beans.The screw-top lids seal securely, keeping your food fresh for longer.The canning process creates a vacuum that protects the contents.You'll often hear a soft "pop" as the jars cool—a good sign that they're airtight.In summer, you can make fresh strawberry jam and enjoy its full flavor even in winter.Or you can ferment your own vegetables and know exactly what's in them.The jars are easy to clean and reusable.This saves money and is environmentally friendly.Their simple design makes them a perfect fit for any kitchen or pantry.A versatile set for anyone who enjoys canning, fermenting, and preserving their own food.Contents:6 jars

€5.99*
Variants from €4.99*
#FA111744
Acetic acid 60% 1l* Acetic acid 60% 1l*

Suitable for use for cleaning and disinfection purposes. Protective clothing is strongly recommended. *Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use.

From €8.99*
#FA116031
Advertising sign 'Honey from our own beekeeping' 8 bees Advertising sign 'Honey from our own beekeeping' 8 bees

Beekeeping sign “Honey from our own apiary” to advertise your honey sales. High-quality print, perfect for outdoor use.UV direct printingMaterial: 3 mm hard foam boardDimensions: 35 x 25 cm

€13.95*
#FA116030
Advertising sign 'Honey from our own beekeeping' Flowers Advertising sign 'Honey from our own beekeeping' Flowers

Beekeeping sign “Honey from our own apiary” to advertise your honey sales. High-quality print, perfect for outdoor use.UV direct printingMaterial: 3 mm hard foam boardDimensions: 35 x 25 cm

€13.95*
#FA125552
Agenabee bee feed 28kg Agenabee bee feed 28kg

Agenabee is a ready-to-use feed syrup made from corn starch. The liquid bee feed consists of a mixture of different types of sugar (glucose, maltose and fructose).Agenabee is made from purely GMO-free raw materials, has been tried and tested over many years and is very well tolerated by bees.The feed is microbiologically stable and has a good shelf life.Guide values for feeding (based purely on experience): 1kg Agenabee corresponds to approx. 0.72kg of storable sugar for the colonyStorage recommendation: protect from direct light between 15 °C and 30 °Cready for use28kg plastic canister

€41.99*

Content: 28 kg (€1.50 / 1 kg)

#FA120219
Angel with Violin Mould Angel with Violin Mould

Silicone wax mold for beeswax candles.Motif: angel with violinHeight: 55mmAmount of wax required: 15gRecommended wick strength: 3

€24.95*
#FA122436
Apifonda bee feed dough 12x1kg Apifonda bee feed dough 12x1kg

APIfonda is a ready-to-use bee food made from sugar paste, which consists mainly of sucrose.The bee food dough contains microfine crystals, each of which is surrounded by a thin film of syrup. This means that they can be easily removed by the bees and taken up directly through the throat.Suitable for stimulus feeding, gap feeding and early winter feeding.Particularly practical use. The ready-to-use feed dough is simply placed on the beehive. No additional feeding dishes are necessary as with liquid food. 12kg box (12 x 1kg single pack)

€27.99*

Content: 12 kg (€2.33 / 1 kg)

#FA122437
Apifonda bee feed dough 1kg Apifonda bee feed dough 1kg

APIfonda is a ~ready-to-use ~bee food made from sugar paste, which mainly consists of sucrose.The bee food dough contains microfine crystals, each of which is surrounded by a thin film of syrup. This means that they can be easily removed by the bees and taken up directly through the throat.Suitable for stimulus feeding, gap feeding and early winter feeding.Especially ~practical use. The ready-to-use feed dough is simply placed on the beehive. No additional feeding dishes are necessary as with liquid food. 1kg portion pack

€2.79*
#FA121735
Apifonda bee feed dough 2,5kg Apifonda bee feed dough 2,5kg

APIfonda is a ready-to-use bee food made from sugar paste, The bee food dough Apifonda 2.5kg consists mainly of sucrose.The bee food dough contains microfine crystals, each of which is surrounded by a thin syrup film. This means that they can be easily removed by the bees and absorbed directly through the throat.Suitable for stimulus feeding, gap feeding and early winter feeding.Especially practical use. The ready-to-use feed dough is simply placed on the beehive. No additional feeding dishes are necessary as with liquid food. 2.5kg portion pack

€6.29*

Content: 2.5 kg (€2.52 / 1 kg)

#FA121734
Apifonda bee feed dough 5x2,5kg Apifonda bee feed dough 5x2,5kg

APIfonda is a ready-to-use bee food made from sugar paste, which consists mainly of sucrose.The bee food dough contains microfine crystals, each of which is surrounded by a thin film of syrup. This means that they can be easily removed by the bees and taken up directly through the throat.Suitable for stimulus feeding, gap feeding and early winter feeding.Particularly practical use. The ready-to-use feed dough is simply placed on the beehive. No additional feeding dishes are necessary as with liquid food.12.5kg box (5 x 2.5kg single pack)If you purchase more than 4 pieces, please inquire about freight costs separately.

€27.99*

Content: 12.5 kg (€2.24 / 1 kg)

#FA112011
Apisoda 1.1kg Apisoda 1.1kg

APISODA is a fine crystal soda that can be used for cleaning, disease prevention and care. It is permitted in beekeeping and food establishments.

€8.99*
#FA116850
Arm protection with elastic waistband Arm protection with elastic waistband

Arm protection made of 100% cotton to seal normal gloves to protect against bee stings. Colour may vary from the picture (brown/beige/white possible)

€8.99*
#FA133025
Baby Bee Coloring Book Baby Bee Coloring Book

Join our fluffy baby bees on their first journey through the colorful flower meadow. This lovingly designed coloring book is the perfect introduction to the world of colors for children aged 2 and up.  30 pages.Child-friendly motifs: Extra-large coloring areas and thick lines help to promote fine motor skills in a playful way.Learning effect: Along the way, little ones discover nature and make friends with the most important helpers in our garden.Quality time: Create memories together – whether with colored pencils, crayons, or watercolors.

€2.99*

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.