Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Winery supplies

Filter products

#FA123594
Browin Acidity regulator - increase of the acidity level

Acidity regulator - increase of the acidity level

?Stabilizes the color and enriches the bouquet of the wine.Ingredients: Mix of acids - tartaric, malic and citric acid - as they occur in the natural fruit.Application: Perfect for must made from hawthorn, wild rose , chokeberry, strawberry, pear, grain and honey. The acids can be added to the must or the wine (depending on the acidity), the amount is between 5 to 15 g per 10 liters.

€1.49*

Content: 0.015 kg (€99.33 / 1 kg)

#FA133257
Oestreich Activated Carbon GE 100g

Activated Carbon GE 100g

Diese granulierte Aktivkohle mit 10 % Bentonit entspricht der EU-VO 780/2006 und dient zur gezielten Beseitigung von Fremdgeschmacks- und -geruchsstoffen in Most, Wein, Branntwein und Fruchtsäften. Die Aktivkohle wird direkt ohne vorheriges Auflösen dosiert. Die Dosierung beträgt 10–100 g/hl. Nach Zugabe ist das Getränk sofort mehrere Minuten intensiv zu rühren und anschließend 2–3-mal nachzurühren. Die Adsorption ist nach 24 Stunden abgeschlossen. Anschließend muss die Aktivkohle durch Filtration entfernt werden. Vorteile & Funktionen • Granulierte Aktivkohle mit 10 % Bentonit zur Adsorption unerwünschter Stoffe • Dosierung 10–100 g/hl • Adsorptionszeit 24 Stunden mit anschließender Filtration Häufige Fragen Wie wird die Aktivkohle angewendet? Die benötigte Menge wird ohne vorheriges Auflösen direkt dem Getränk zugegeben und anschließend intensiv gerührt. Wie hoch ist die Dosierung? Die Dosierung beträgt 10–100 g/hl. Muss die Aktivkohle nach der Anwendung entfernt werden? Ja, die Aktivkohle muss nach der Behandlung zwingend durch Filtration entfernt werden.

€11.95*
#FA134466
Schliessmann Schwäbisch Hall Anchor Nourish Yeast Nutrient 100g

Anchor Nourish Yeast Nutrient 100g

This yeast nutrient preparation Anchor Nourish provides targeted nutrient supply for fermenting yeast in grape must and mash. The combination of readily available nitrogen, phosphorus, vitamins and trace elements supports stable fermentation management, improves yeast vitality and reduces fermentation issues. The product promotes complete and consistent fermentation even in high-sugar musts and honey wine fermentations. Advantages & Functions • Optimal nutrient supply for fermenting yeast • Promotes stable and complete fermentation • Reduces fermentation faults and off-flavours Frequently Asked Questions What is Anchor Nourish used for? It is used for nutrient supply of yeast in grape must, mash and honey wine fermentations. What is the recommended dosage? The recommended dosage is 30–50 g per hL grape must or mash. What is the effect on fermentation? It supports stable fermentation, higher yeast vitality and complete fermentation.

€12.99*

Content: 0.1 kg (€129.90 / 1 kg)

#FA134469
Schliessmann Schwäbisch Hall Anti-caking agent Pectin Ex 100

Anti-caking agent Pectin Ex 100

This anti-gelling agent in a 10 g pack with pectin-degrading enzymes supports the liquefaction of fruit and grape mash to improve juice yield and clarification performance. PECTIN-EX 100 specifically breaks down pectin, facilitates pressing and accelerates juice flow during mash, juice and wine processing. Benefits & Functions • Pectin degradation through enzyme activity improves the liquefaction of fruit and grape mash • Optimized juice flow facilitates pressing and increases juice yield • Supports clarification improves the clarity of juice and wine during processing Frequently Asked Questions What applications is PECTIN-EX 100 suitable for? The enzyme preparation is suitable for fruit and grape mash as well as juice and wine production. What dosage is recommended? A dosage of 3 g/hL for juice and 6 g/hL for mash is recommended. How is PECTIN-EX 100 supplied? The product is supplied in a 10 g pack.

€9.95*

Average rating of 4.86 out of 5 stars

#75384
BAG in BOX bag with Vitop dispenser

BAG in BOX bag with Vitop dispenser

Contents: 10 L Piece: 400

BAG IN BOX - The better solution!The laborious filling of bottles is now a thing of the past.Highest efficiency and quality.The bags are also suitable for hot filling approx. 80C.Your homemade delicacies are optimally stored in the practical cardboard box.In addition, the liquids can be easily removed!Filling:Suitable for liquids up to approx. 80C.However, be careful when filling hot liquids as the plastic becomes softer when warm.Store containers that are still hot with the cap facing upwards and do not close the boxes straight away. This allows the filled bags to cool down better.Seal:Press the remaining air out of the bag as much as possible, then press the seal in well.Be careful with the still hot foil, this can be easily damaged if exposed to sharp objects.Store:The bags should be as dark as possible at a temperature of approx. 5C - 25C Store, if possible standing up:Removing:The liquid is removed from the horizontal box. The drip-free Vitop closure ensures clean and practical removal. Before the first withdrawal, remove the tear-off fastener on the tap. Press the side levers up at the same time and you can enjoy your delicacies.

€515.00*
Variants from €0.72*
#FA123556
Browin Balloon brush curved

Balloon brush curved

?Dense bristles - suitable for cleaning balloons without scratching them with the wire.Good grip and good workmanship - guarantee good cleaning results.The flexible wire - from which the brush body is made - does not break when bent.The 56 cm long brush body 37.5 cm long bristles allow you to wash even the largest balloons. The handle of the brush is particularly ergonomic and does not slip out of your hand even when it comes into contact with water. Technical data: Length: 56 cm with handle, 37. 5 cm brush with bristles - color: red - shape: curved

€8.50*

Average rating of 4.83 out of 5 stars

#FA31836
Ferrari Group Beer brewing set De-Luxe

Beer brewing set De-Luxe

Complete set for producing your home-brewed beer.Contents:Can with 1.8 kg hops and malt concentrate "Lager".Fermentation container 33 L with fermentation bung, tap and closure.< /li>Transfer container 33 L for filling the bottles.Spindle cylinderDensity meter for checking fermentation. Bottle brush.100 pieces crown caps. Hand lever corker.Metabisulfite (250 g) for cleaning and disinfecting.Stirring spoons Set packed in a box, with detailed brewing instructions. The guaranteed party surprise!

€74.95*
#FA134524
BIELMEIER Bierbrauset Home Brewing 10tlg BHG 405

Bierbrauset Home Brewing 10tlg BHG 405

This beer brewing kit, with a 29-liter mash tun and a 35-liter lauter tun, allows you to brew beer completely at home. The well-designed stainless steel system combines all the essential components for a consistent brewing process and provides the ideal foundation for creating your own unique beer specialties. Advantages & Features • Complete 10-piece brewing kit for mashing, lautering, fermenting, and measuring in one system • Stainless steel construction for hygienic operation and easy cleaning • 2000-watt heater with temperature control for controlled brewing processes and reliable results Frequently Asked Questions Is the brewing equipment included? Yes, all essential components for the brewing process are included. What types of beer is the system suitable for? The brewing system is suitable for many beer styles such as Pilsner, wheat beer, Märzen, bock, or ale. What material are the kettles made of? The mash kettle and lauter tun are made of stainless steel. manufactured. Technical Data• Stainless steel mash kettle, approx. 29 liters capacity • Stainless steel lauter tun, approx. 35 liters capacity • Heating power 2000 watts • Connection 230 V / 50 Hz • 3/4" stainless steel tap on the mash kettle • 1/2" stainless steel tap on the lauter tun • Digital thermometer with probe • Stainless steel sieve bottom • Stainless steel end cap • Beechwood beer paddle, 50 cm • Airlock with rubber adapter • Beer hydrometer included • Measuring cup included • Stainless steel ladle • PPA-free plastic insert rack • Mash kettle dimensions: Ø 35 cm, Height 41.5 cm • Lauter tun dimensions: Height 36 cm, Width 49 cm • Certification marks: VDE / CE • Made in Germany

€499.99*
#FA79513
Oestreich Biogen M fruit acid concentrate

Biogen M fruit acid concentrate

Biogen M is a fruit acid concentrate for lowering the pH value in distilling mashes and is used to protect the mash. The pH value should be 3.0–3.3 after the acid has been added. The dosage is 0.3–0.4 l/hl for fruit mash and up to 0.8 l/hl for other mashes or roots. The required quantity depends on the variety, vintage and ripeness of the fruit used. If the mash is to be stored for a longer period after fermentation has finished, a further addition after the end of fermentation is recommended. Biogen M should be added no earlier than 1 day and no later than 3 days after the start of fermentation. Advantages & Functions • Fruit acid concentrate for lowering the pH value in distilling mashes • Dosage 0.3–0.4 l/hl for fruit mash, up to 0.8 l/hl for other mashes or roots • Supports a clean fermentation and promotes the formation of fruit-specific bouquet compounds Frequently Asked Questions What is Biogen M used for? Biogen M is used to lower the pH value in distilling mashes as mash protection. What is the dosage? The dosage is 0.3–0.4 l/hl for fruit mash and up to 0.8 l/hl for other mashes or roots. When should Biogen M be added? Biogen M should be added no earlier than 1 day and no later than 3 days after the start of fermentation. It should be added during vigorous fermentation.

€13.20*

Average rating of 3.5 out of 5 stars

#6743
Bottle brush

Bottle brush

Length (mm): 450 Ø: 65

Made of high quality PVC.

€8.10*
Variants from €6.10*
Discount -29 %
#FA123555
Browin Bottle brush

Bottle brush

For 0.5 L bottles

€3.50* €4.95* (29.29% saved)

Average rating of 4 out of 5 stars

#FA5959
Ferrari Group bottle caps

bottle caps

3 pcs pack.

€3.99*
Discount -15 %
#FA71714
Ferrari Group Bottle carrying basket 6x1 liter

Bottle carrying basket 6x1 liter

For 6 pieces 1 liter bottles.

€6.75* €7.95* (15.09% saved)

Average rating of 4.75 out of 5 stars

#FA36107
Ferrari Group Bottle cleaning brush

Bottle cleaning brush

With 2 functions. Rotating stainless steel brush for bottles up to 2 L. With this new version, even a heavily soiled area can be targeted, length up to handle 43 cm.

€25.95*

Average rating of 4.25 out of 5 stars

#FA6010
Ferrari Group Bottle drainer

Bottle drainer

For max. 45 bottles.

€23.50*
#FA6006
Ferrari Group Bottle drainer

Bottle drainer

For max. 81 bottles.

€29.95*

Average rating of 3.5 out of 5 stars

#FA22011
Ferrari Group Bottle washer spin

Bottle washer spin

The bottle washer is placed on a table and filled with water or a cleaning solution. The vessel can hold approx. 300 ml. The bottle is pressed upside down onto the spigot and by moving it up and down, water is forced into the bottle, which rinses it from the inside.

€7.99*
#FA79521
Oestreich Calcium bentonite, pearled, 1 kg

Calcium bentonite, pearled, 1 kg

Calcium Bentonite, pearled, 1 kg, suitable for clarification and protein removal in wine and other beverages and facilitates filtration. Dosage: 50–300 g/hl. The required quantity can be mixed directly into the beverage or stirred into 3 to 5 times the amount of water and left to swell and settle for 6–12 hours. The supernatant water is then poured off and the bentonite slurry is stirred into the beverage. Benefits & Functions • Suitable for clarification and protein removal in wine and other beverages • Dosage of 50–300 g/hl • Facilitates filtration Frequently Asked Questions What is Calcium Bentonite used for? For clarification and protein removal in wine and other beverages. What is the dosage? 50–300 g/hl. How is Calcium Bentonite applied? It can be mixed directly into the beverage or stirred into 3 to 5 times the amount of water, left to swell and settle for 6–12 hours, after which the supernatant water is poured off and the bentonite slurry is stirred into the beverage.

€6.20*
#FA111856
Oestreich champagne yeast

champagne yeast

Sparkling wine yeast is a dry pure culture yeast containing Saccharomyces bayanus for the second fermentation in sparkling wine production and for restarting sluggish or stuck fermentations in grape and fruit wines and distillation mashes. Advantages & Functions • Saccharomyces bayanus for the second fermentation in sparkling wine production • For restarting sluggish or stuck fermentations • Suitable for white wines as well as grape and fruit wines Frequently Asked Questions What is the dosage of the sparkling wine yeast for sparkling wine production? The dosage for sparkling wine production is 10–20 g/hl. What is the dosage for stuck fermentations? For stuck fermentations, 30–50 g/hl are used. How is the sparkling wine yeast prepared? The required amount is stirred into approximately 10 times the amount of lukewarm water or a must-water mixture, left to stand for about 20 minutes, briefly stirred again and then added to the must or mash.

€20.95*

Average rating of 3.5 out of 5 stars

#FA48226
Ferrari Group Cleaning brush

Cleaning brush

For carboys and demijohns, length 80 cm. 10 cm.

€15.95*
#FA132990
Ferrari Group Cleaning brush for bottle washing machine FA6013

Cleaning brush for bottle washing machine FA6013

Stainless steel cleaning brush for easy cleaning of glass bottles. Suitable for bottle cleaning machine FA6013.

€14.95*
#FA132910
Ferrari Group Cleaning brush for bottle washing machine FA6013

Cleaning brush for bottle washing machine FA6013

This polypropylene cleaning brush is suitable for particularly gentle cleaning of bottles. It is specifically designed for cleaning sensitive bottles, such as those made of stainless steel. Advantages & Functions • Polypropylene for particularly gentle bottle cleaning • Suitable for sensitive stainless steel bottles • Specifically designed for bottle cleaning Frequently Asked Questions What material is the cleaning brush made of? The cleaning brush is made of polypropylene. Which bottles is the brush suitable for? It is specifically suitable for cleaning sensitive bottles such as those made of stainless steel. What is the cleaning brush used for? It is used for particularly gentle cleaning of bottles.

€23.95*
#FA32133
Cooper's Stout

Cooper's Stout

Has a full aroma. The rich and unique structure of the beer is achieved by a specially roasted malt that ensures the typical dark color.

€19.95*

Content: 1.7 kg (€11.74 / 1 kg)

Average rating of 4.5 out of 5 stars

#34364
Ferrari Group Cylinder transparent

Cylinder transparent

Contents: 500 ml Ø (mm): 50

2-part, base made of polypropylene (PP), cylinder made of PVCheight 385 mm

€4.50*
Variants from €3.70*

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.