Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Lubricants, oils, and greases

Filter products

Average rating of 4.17 out of 5 stars

#57863
SAUGUT Hydraulic oil HLP 32

Hydraulic oil HLP 32

Contents (L): 20

Hydraulic oil based on high-qualityselective raffinates with active ingredients to improveoxidation resistance and corrosion protection.DIN 51 524/Part 2.

€119.90*

Content: 20 l (€6.00 / 1 l)

Variants from €29.95*
#159
Hydraulic oil HLP 46

Hydraulic oil HLP 46

Contents (L): 5

Hydraulic oil based on high-qualityselective raffinates with active ingredients to improveoxidation resistance and corrosion protection.DIN 51 524/Part 2.

€29.95*

Content: 5 l (€5.99 / 1 l)

Variants from €17.95*

Average rating of 4 out of 5 stars

#FA160
Kerbl belt oil 1 liter

Kerbl belt oil 1 liter

Ensures a long service life and good elasticity for leather flat belts.

€27.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA73222
WD40 Lithium spray grease white

Lithium spray grease white

This thick grease spray provides long-lasting lubrication without dripping or running. It is particularly suitable for reducing the friction of metal parts and thereby keeping the connection smooth. 400ml.

From €13.56*

Content: 0.4 l (€33.90 / 1 l)

Average rating of 5 out of 5 stars

#47693
MoS2 spray

MoS2 spray

Piece: 12

Infiltrates rust, biodegradable lubricants, has a water-displacing effect, permanent lubrication through MoS2. Contents: 250 ml.

€59.90*

Content: 3 l (€19.97 / 1 l)

Variants from €4.79*
#FA6491
Tecwerk Multi-purpose grease 400 g light cartridge

Multi-purpose grease 400 g light cartridge

bright silicone and resin-free lithium soapy, water-resistant, flex-stable, oxidation-resistant can be used at low to high speeds, at low and high temperatures, as a universal grease for general machine lubrication as well as for demanding lubrication points temperature-resistant from -30 C to + 120 C Dropping point: >~180 C DIN 51 502: K 2 K-30 Consistency class according to DIN 51 818: NLGI class 2 for the lubrication of plain and rolling bearings in construction machinery, conveyor systems, etc. as a lubricating grease in Construction and agricultural machinery Other technical properties Color: light Temperature: -30 C to +120C

From €7.96*

Content: 0.4 kg (€19.90 / 1 kg)

#FA22680
Ballistol Multi-purpose grease bucket 1 kg

Multi-purpose grease bucket 1 kg

BALLISTOL multi-purpose grease is characterized by the wide temperature range from -30C to +120C ~ and very good water resistance. This means it offers reliable long-term lubrication, good sealing and problem-free conveyability in central lubrication systems. It is resistant to wet and dusty environments as well as to cold and hot water.BALLISTOL multi-purpose grease reduces friction and wear, has a high pressure absorption capacity, is resistant to aging and flexing, and it also protects against corrosion. Does not contain silicone and does not become resinous.Typical uses:Automotive &~ Motorcycle Sliding and rolling bearings Construction and agriculture Industrial machines

€21.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA22682
Ballistol Multi-purpose grease cartridge 400 g

Multi-purpose grease cartridge 400 g

BALLISTOL multi-purpose grease is characterized by the wide temperature range from -30C to +120C ~ and very good water resistance. This means it offers reliable long-term lubrication, good sealing and problem-free conveyability in central lubrication systems. It is resistant to wet and dusty environments as well as to cold and hot water. BALLISTOL multi-purpose grease reduces friction and wear, has a high pressure absorption capacity, is resistant to aging and flexing, and it also protects against corrosion. Does not contain silicone and does not become resinous.Typical uses:Automotive &~ Motorcycle Sliding and rolling bearings Construction and agriculture Industrial machines

From €5.39*

Content: 0.4 kg (€13.47 / 1 kg)

#FA124854
Stihl Multipurpose grease Multilub

Multipurpose grease Multilub

High-quality multi-purpose grease, ~specifically developed for the gearboxes of hedge trimmers. Electric chainsaws and cordless chainsaws.Tip: check the level in the gearbox after the first few hours of operation ~and top up if necessary!Tube with 80 grams.

€11.50*

Content: 0.08 kg (€143.75 / 1 kg)

Average rating of 3.5 out of 5 stars

#FA40223
Replacement grease

Replacement grease

to impact grease gun

€5.99*

Content: 0.05 kg (€119.80 / 1 kg)

#FA13046
Pressol Sewing machine oil 100 ml

Sewing machine oil 100 ml

Resin and acid free.

€2.99*

Content: 0.1 l (€29.90 / 1 l)

#FA15163
MTD Special lawnmower oil

Special lawnmower oil

Ideal for all 4-stroke mowers. 1 L container.

€12.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA55127
Special lithium grease / wheel bearing grease 400g

Special lithium grease / wheel bearing grease 400g

High-quality multi-purpose grease for universal use, reliable lubricating properties in difficult conditions. Good temperature resistance from -30C to +160C and briefly up to 200C. Colored blue.

From €6.76*

Content: 0.4 kg (€16.90 / 1 kg)

#FA55125
Special/wheel bearing grease 5 kg

Special/wheel bearing grease 5 kg

High-quality multi-purpose grease for universal use, reliable lubricating properties in difficult conditions. Good temperature resistance from -30C to +160C and briefly up to 200C.

€69.90*

Content: 5 kg (€13.98 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA98408
WD40 Teflon spray

Teflon spray

This solution contains PTFE, which provides optimal lubrication and leaves a dry, clear film that repels dirt, dust and oil. The solution dries quickly and is also suitable as a mold release agent.Advantages of the product:Withstands temperatures from -20C to +250CEnsures optimal lubrication and protects against wear Does not attract dirt, dust or oil Dries quickly and saves time Recommended forLocks and latchesDoor and window tracksPower tool blades and drillsGears Chains

From €13.56*

Content: 0.4 l (€33.90 / 1 l)

Average rating of 4.75 out of 5 stars

#155
SAUGUT Universal grease

Universal grease

Content (kg): 25

Multi-purpose grease for rolling and plain bearing lubrication.Even at elevated temperatures.(lithium saponified)Protective against rust, particularly moisture and temperature resistant.

€239.90*

Content: 25 kg (€9.60 / 1 kg)

Variants from €52.90*
#98324
SAUGUT Universal oil Super-Unitrac HC Stou SAE 10W/40

Universal oil Super-Unitrac HC Stou SAE 10W/40

Contents: 20 L

All-season multi-grade oil for universal usein all types of agricultural machinery.API CF/CH-4, API CI-4 / ACEA E2 (E7), API GL-4, GL 5, HVLP-D< br>Ford M2C 159 B, Allison C-4John Deere JDM J20C, J27, Massey Ferguson CMS M1139, 1144,1145, Caterpillar TO-2 (specifications obsolete), ZF TE-ML-06B-06 C -06D and -07B, CASE MS 1118, 1207, 1209 MAT 3525, CVX, New Holland NH 410B, 420A, 526C, Steyr Series 900-9000, CS, CVT, Same Deutz T 3245 -3550, MAT 3540

€179.90*
#FA113965
Universal sealing spray gray 400ml

Universal sealing spray gray 400ml

Universal, strong, sprayable plastic for sealing leaks. For sealing the finest cracks and seams indoors and outdoors. Adheres to almost all surfaces, such as stone, metal, plastic, wood and much more. Can be painted over, waterproof, weather and UV resistant, protects metals from corrosion, color gray

€19.95*

Content: 0.4 l (€49.87 / 1 l)

#28771
SAUGUT Urea AdBlue�

Urea AdBlue�

Contents: 10 L

From 2014, the new EU emissions standard Euro 6 came into force to further reduce pollutant limits. In order to achieve these new values (in an economical way), AdBlue is injected into the SCR catalytic converter.Additional positive effects:reduces nitrogen oxidesreduces particles &~ CO2environmentally friendly The ingredients are water &~ Urea

€16.95*

Content: 10 l (€1.69 / 1 l)

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.