Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Lubrication

Filter products

#FA37261
UMETA special coupling

special coupling

Lubricate without holding the clutch! Absolutely safe and clean - no more smeared smear marks or grease loss. That saves time and money. Hitch up, let go and work without holding on! Connection thread M10x1

€29.95*
#FA15163
MTD Special lawnmower oil

Special lawnmower oil

Ideal for all 4-stroke mowers. 1 L container.

€12.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA55127
Special lithium grease / wheel bearing grease 400g

Special lithium grease / wheel bearing grease 400g

High-quality multi-purpose grease for universal use, reliable lubricating properties in difficult conditions. Good temperature resistance from -30C to +160C and briefly up to 200C. Colored blue.

From €6.76*

Content: 0.4 kg (€16.90 / 1 kg)

#FA55125
Special/wheel bearing grease 5 kg

Special/wheel bearing grease 5 kg

High-quality multi-purpose grease for universal use, reliable lubricating properties in difficult conditions. Good temperature resistance from -30C to +160C and briefly up to 200C.

€69.90*

Content: 5 kg (€13.98 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA98408
WD40 Teflon spray

Teflon spray

This solution contains PTFE, which provides optimal lubrication and leaves a dry, clear film that repels dirt, dust and oil. The solution dries quickly and is also suitable as a mold release agent.Advantages of the product:Withstands temperatures from -20C to +250CEnsures optimal lubrication and protects against wear Does not attract dirt, dust or oil Dries quickly and saves time Recommended forLocks and latchesDoor and window tracksPower tool blades and drillsGears Chains

From €13.56*

Content: 0.4 l (€33.90 / 1 l)

Average rating of 4.5 out of 5 stars

#FA14316
Pressol Two-hand press ZHFP

Two-hand press ZHFP

M10x1, including armored hose and round head nozzle. For 500 g screw cartridge. Ergonomic handles, non-slip, permanent control of the fill level and type of grease possible.

€49.95*
#FA37192
UMETA UMETA Twin-Lock press

UMETA Twin-Lock press

This grease gun combines quality, functionality and design. Ergonomic and non-slip plastic handle. For 400g standard cartridges, up to 400bar working pressure. Delivered as a set, including hydraulic round head nozzle and steel pipe. Connection thread M10x1, top model, original UMETA.

€59.95*

Average rating of 4.75 out of 5 stars

#155
SAUGUT Universal grease

Universal grease

Content (kg): 25

Multi-purpose grease for rolling and plain bearing lubrication.Even at elevated temperatures.(lithium saponified)Protective against rust, particularly moisture and temperature resistant.

€239.90*

Content: 25 kg (€9.60 / 1 kg)

Variants from €52.90*
#98324
SAUGUT Universal oil Super-Unitrac HC Stou SAE 10W/40

Universal oil Super-Unitrac HC Stou SAE 10W/40

Contents: 20 L

All-season multi-grade oil for universal usein all types of agricultural machinery.API CF/CH-4, API CI-4 / ACEA E2 (E7), API GL-4, GL 5, HVLP-D< br>Ford M2C 159 B, Allison C-4John Deere JDM J20C, J27, Massey Ferguson CMS M1139, 1144,1145, Caterpillar TO-2 (specifications obsolete), ZF TE-ML-06B-06 C -06D and -07B, CASE MS 1118, 1207, 1209 MAT 3525, CVX, New Holland NH 410B, 420A, 526C, Steyr Series 900-9000, CS, CVT, Same Deutz T 3245 -3550, MAT 3540

€179.90*
#FA113965
Universal sealing spray gray 400ml

Universal sealing spray gray 400ml

Universal, strong, sprayable plastic for sealing leaks. For sealing the finest cracks and seams indoors and outdoors. Adheres to almost all surfaces, such as stone, metal, plastic, wood and much more. Can be painted over, waterproof, weather and UV resistant, protects metals from corrosion, color gray

€19.95*

Content: 0.4 l (€49.87 / 1 l)

#28771
SAUGUT Urea AdBlue�

Urea AdBlue�

Contents: 10 L

From 2014, the new EU emissions standard Euro 6 came into force to further reduce pollutant limits. In order to achieve these new values (in an economical way), AdBlue is injected into the SCR catalytic converter.Additional positive effects:reduces nitrogen oxidesreduces particles &~ CO2environmentally friendly The ingredients are water &~ Urea

€16.95*

Content: 10 l (€1.69 / 1 l)

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.