Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Go to homepage

einfach besser Landwirtschaften

Meat processing

Filter products

#134184
Raps Plastic casing Extra Plastic casing Extra
Kaliber/Länge (cm): 60/25

This plastic casing ensures even filling and stable shape in sausage production. 25 pieces per bundle. Advantages & functions • Constant caliber – uniform sausage size for clean processing and consistent appearance • Tear-resistant plastic – stable during filling and cooking, reduces losses • Smooth inner surface – facilitates filling and ensures even flow Frequently asked questions Is the plastic casing suitable for cooking? Yes, it is heat-resistant and suitable for common cooking processes. Can it be reused? No, it is a single-use product for hygienic applications. Is it suitable for all types of sausages? It is especially suitable for scalded and cooked sausages with uniform shape.

€14.40*

Content: 25 Stück (€0.58 / 1 Stück)

#FA134179
Raps Plastic casing spreadable sausage ORGANIC Plastic casing spreadable sausage ORGANIC

Plastic casing for spreadable sausage BIO 43/30 in a 25-piece bundle ensures even filling and stable shape for spreadable sausage products in organic quality. The combination of a smooth surface and flexible structure enables a clean, controlled processing flow with a natural appearance. Advantages & functions • Constant caliber 43/30 – uniform portioning for clean processing and stable shape • Tear-resistant plastic – reliable structure during filling, reduces material loss • Smooth inner surface – facilitates filling and ensures even flow Frequently asked questions Can the casing be heated? Yes, it is heat-stable and suitable for common processing methods. Is it specifically designed for spreadable sausage? Yes, it is especially suitable for soft, spreadable sausage masses with smooth consistency.

€10.60*

Content: 25 Stück (€0.42 / 1 Stück)

#FA115548
SARO Gastro Products Plastic cutting board holder Plastic cutting board holder

Made of polypropylene. For easy and clean storage of all common PE cutting boards up to 15 mm thick. Dishwasher safe up to 60C. 172x315x112mm. Weight 0.5kg

€55.95*
#FA117249
Browin Plastic hand steaker Plastic hand steaker

Meat tenderizer with 56 stainless steel blades. Tenderizing the meat using a steaker ensures better and more even absorption of marinades and spices and makes the meat more tender and is ideal for preparing e.g. E.g. steaks and schnitzel. The extension lock ensures safe handling and storage.

€16.95*
#46237
Plastic magnetic strip Plastic magnetic strip
Length (mm): 550

Plastic strip with 2 magnetic strips, including fastening screws and dowels. Height approx. 45 mm.

€18.99*

Content: 0.55 m (€34.53 / 1 m)

Variants from €11.99*
#FA113053
Vikan Plastic mixing spoon 'Vikan' Plastic mixing spoon 'Vikan'

Food-safe white mixing spoon made of polypropylene (PP). 1200mm long. Heat resistant up to 80C. Sheet width 160 mm. The perforated sheet allows for good mixing. Suitable e.g. B. as a mash mixing spoon.

€59.95*
#134181
Raps Plastic sausage casing Spicy Plastic sausage casing Spicy
Kaliber/Länge (cm): 60/25

Piquant plastic casing for 25 pieces per bundle ensures even filling and stable shape in sausage production with a slightly spicy profile for demanding applications. The material feels smooth in handling and supports a clean, controlled processing flow. Advantages & functions • Constant caliber – uniform sausage size for clean processing and consistent appearance • Tear-resistant plastic – stable structure during filling and cooking, reduces losses • Smooth inner surface – facilitates filling and ensures even flow Frequently asked questions Is the plastic casing suitable for cooking? Yes, it is heat-resistant and suitable for common cooking processes. Can it be reused? No, it is a single-use product for hygienic applications. Is it suitable for spicy sausage varieties? Yes, it is especially suitable for seasoned boiled and cooked sausages with stable shape.

€14.50*

Content: 25 Stück (€0.58 / 1 Stück)

#FA39883
Plucking finger black round Plucking finger black round

55 Shore, length 90 mm, suitable for plucking machine 39252

From €1.88*
#FA55766
Plucking fingers black oval Plucking fingers black oval

Suitable for plucking machine No. 50812 + 113485, length 90 mm

From €2.69*
#FA113485
Plucking machine standing model Plucking machine standing model

For poultry up to 5 kg e.g. chickens, ducks and pigeons. 24 finger plucking box made of stainless steel, adjustable galvanized feet.Suitable for approx. 30 - 40 animals / hour. Technical data: 230 V, 0.25 kW, 51x41x76 cm (LxWxH)

€569.00*
#FA117050
Plucking machine table model stainless steel Plucking machine table model stainless steel

for chickens, chickens, pheasants, pigeons, turkeys, ducks and geese.No water connection required. How it works:Slaughter - broth - pluckingFirst the Slaughter the animals, hang them up and let them bleed well, then put them in the brewing kettle. Brewing temperature between 55-60C. After scalding, the animals are held individually to the running machine until all feathers are removed. The plucking process takes approx. 40 seconds, for larger animals approx. 2-3 minutes. Design: Stainless steel. Power connection 400V/0.37 kW, LxWxH: 45x45x50 cm, weight approx. 30 kg, drum width: 28 cm, 48 plucking fingers. No water connection required!

€1,250.00*
#36199
Plucking wax special Plucking wax special
Contents: 5 kg

Saves time and money. The poultry can be plucked cleanly with this plucking wax. Boiling point approx. 60 to 62C. Feather residues and down that are still attached to the plucked animal are removed. The plucking wax can be reused. Food safe, without organic certificate.

€44.95*

Content: 5 kg (€8.99 / 1 kg)

#FA131983
Polishing and skimming disc for knife sharpener Polishing and skimming disc for knife sharpener

Suitable for knife sharpener 123376

€54.95*
#FA6351
Giesser Pork and beef splitter 'Professional' Pork and beef splitter 'Professional'

Length 84 cm, blade length 35 cm, stainless steel, plastic handle, continuous blade shaft (riveted to handle)

€425.00*
#FA8618
Pork bristle scraper Pork bristle scraper

With claw puller, stainless steel

€17.95*
#113068
Dick Poultry boning knife Orig. DICK Poultry boning knife Orig. DICK
Blade length (mm): 100

Handy, small and curved semi-flexible boning knife. Handle color orange. Ideal for poultry and small animal slaughter.

€21.95*
#FA104862
Dick Poultry knife Orig. DICK Ergogrip Poultry knife Orig. DICK Ergogrip

Handy knife for poultry slaughtering with a blade length of 10 cm.

€18.95*
#FA114565
Poultry slaughtering tongs Poultry slaughtering tongs

Bleeding forceps for chickens, ducks and turkeys made of aluminum with a stainless steel blade. When the pliers are closed, the blade cuts through the artery. When the pliers are closed, the blade cuts through the artery, penetrates between the arch of the palate and hits the nerve centers. The animal bleeds out quickly and the nerves weaken.

€29.95*
#FA131647
Pre-cutter TC22 Pre-cutter TC22

​Suitable for the Unger CGT 1/2 meat grinder, 82 mm 22 TC cutting setBore diameter: 17 mmThickness: 8.3 mm

€49.95*
#112314
Professional chopping stick made of acacia wood Professional chopping stick made of acacia wood
Version: 400x400x250 mm Weight (kg): 45

High-quality professional chopping block, made entirely from solid acacia wood from European stocks. Treated with safe, non-toxic and certified paint. The worktop of the chopping block is 25 cm thick! The total or working height is 90 cm.Attention: Since wood is a natural product, the color of the chopping block may differ from the picture!

€549.00*
#FA114941
Scharfen Slicing Machines GmbH Professional table cutter with thermometer Professional table cutter with thermometer

The high-quality table cutter Made in Germany is made entirely of stainless steel and is ideal for processing, chopping and mixing various foods such as sausage. Technical details: Set of 3 knives, 2-speed version (approx. 4,260/8,520 cuts per minute), 11 liter bowl with freewheel for easy and safe emptying and cleaning, bowl speed 14 rpm), two separate drive motors for bowl and knife shaft, incl . analog thermometer. ~Technical data: ~400 volts, plug 16A1.5 kW, weight 60 kg, external dimensions 820 x 510 x 415 mm (LxWxH) footprint 670 x 370 mm (LxW)Area of application: ~Direct marketing, butcher shop, catering. A plastic drying lid is optionally available as an accessory (This must be taken into account when ordering and cannot be retrofitted)

€6,550.00*
#FA133196
Scharfen Slicing Machines GmbH Professional table cutter with thermometer and Lid Professional table cutter with thermometer and Lid

The high-quality table cutter Made in Germany is made entirely of stainless steel and is ideal for processing, chopping and mixing various foods such as sausage. Technical details: Set of 3 knives, 2-speed version (approx. 4,260/8,520 cuts per minute), 11 liter bowl with freewheel for easy and safe emptying and cleaning, bowl speed 14 rpm), two separate drive motors for bowl and knife shaft, incl . analog thermometer and PE lidTechnical data: ~400 volts, plug 16A1.5 kW, weight 60 kg, external dimensions 820 x 510 x 415 mm (LxWxH) footprint 670 x 370 mm (LxW)Area of application: ~Direct marketing, butcher shop, catering.

€6,995.00*
-15 %
#FA122583
Pry shears straight Pry shears straight

Straight version universal scissors full length 19.0 cm cutting length 4.2 cm. With fluted cutting edge. Weight 140 grams

€39.90* €46.95* (15.02% saved)
#FA129211
Vikan Puller blue with mini handle Puller blue with mini handle

This ultra-hygienic, single-lipped hand squeegee has a flexible lip. This makes it particularly practical when you want to quickly and easily remove liquids from all smooth surfaces. Whether from tables, stainless steel furniture, garden furniture or other smooth surfaces.Width: 24.5cm

€19.95*

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.