Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Trinkmilch

Filter products

NEW
#FA135364
Chocolate milk 2kg

Chocolate milk 2kg

Chocolate milk powder with 15.0% low-fat cocoa powder is used to prepare chocolate milk. The dosage is 1 kg of powder per 11 litres of milk. Advantages & Functions • 15.0% low-fat cocoa powder – provides the cocoa component of the formulation • Simple dosage – 1 kg of powder per 11 litres of milk • Carrageenan E407 – serves as a stabiliser in the formulation Frequently Asked Questions How is the chocolate milk powder dosed? 1 kg of powder is used with 11 litres of milk. How much cocoa powder is included? The product contains 15.0% low-fat cocoa powder.

€17.95*

Content: 2 kg (€8.98 / 1 kg)

NEW
#FA135357
Iced coffee powder 2kg

Iced coffee powder 2kg

Iced coffee powder with 9.0% natural coffee flavour and 3.0% coffee powder is used to prepare milk-based iced coffee beverages. The dosage is 1 kg of powder per 13.33 litres of milk. Advantages & Functions • Coffee-based formulation – contains natural coffee flavour and coffee powder • Simple dosage – 1 kg of powder for 13.33 litres of milk • Milk-based preparation – suitable for preparing iced coffee beverages Frequently Asked Questions How is the iced coffee powder dosed? 1 kg of iced coffee powder is used with 13.33 litres of milk. How much coffee powder is included? The product contains 3.0% coffee powder.

€27.50*

Content: 2 kg (€13.75 / 1 kg)

NEW
#FA135365
Vanilla pudding powder 2kg

Vanilla pudding powder 2kg

Vanilla pudding powder is used for preparing vanilla pudding with milk and is dosed at a ratio of 1 kg of powder per 11 litres of milk. Advantages & Functions • Simple dosage – 1 kg of powder per 11 litres of milk • Vanilla pudding preparation – for preparing pudding with milk • 2 kg pack – sufficient for preparing up to 22 litres of milk Frequently Asked Questions How is the vanilla pudding powder dosed? 1 kg of powder is used for 11 litres of milk. How much milk can be processed with 2 kg of powder? 2 kg of powder can be used to prepare 22 litres of milk.

€16.95*

Content: 2 kg (€8.48 / 1 kg)

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.