Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Lubrication

Filter products

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA14321
Pressol Grease cartridge screwable 500 g

Grease cartridge screwable 500 g

For clean and efficient work. Ideal for agriculture, as well as for rolling and plain bearing lubrication under high loads. Oxidation-resistant, water-resistant, good anti-corrosion properties.

From €8.95*

Content: 0.5 kg (€17.90 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA75064
SAUGUT Grease cartridges 400 cc, 24 pieces

Grease cartridges 400 cc, 24 pieces

high flexing stability, water resistance, good corrosion behavioroxidation-resistant~ for the lubrication of plain and rolling bearings in machines, apparatus and vehicles~

€87.90*

Content: 9.6 kg (€9.16 / 1 kg)

#35154
Pressol Grease filler handoperated

Grease filler handoperated

Content (kg): 25

For filling lever, one-hand and compressed air grease guns. In order to be able to fill grease guns of brands other than Pressol, a filling nipple M10x1 is included for retrofitting. The dust cover can be pushed up the suction tube to check the remaining contents of the bucket at any time. No unwanted grease leakage due to the shut-off valve on the filling coupling.

€189.00*
Variants from €149.90*
#FA97535
Pressol Grease follower pistons 10 pieces

Grease follower pistons 10 pieces

Made of PVC, suitable for the easyFill grease gun.

€9.95*
#FA14323
Pressol Grease gun

Grease gun

Suitable for 400 g grease cartridges or loose grease using a spatula. Non-slip handle, low effort required when lubricating thanks to optimal lever ratios. Delivered without mouthpiece and hose.

€29.95*
#FA128223
Pressol Grease gun coupling G-XL M 10 x 1

Grease gun coupling G-XL M 10 x 1

​Special mouthpiece for all DIN grease nipples with lever-operated claw lock - therefore secure hold and no leaching grease. Extra-long XL version with 88 mm length and only 15 mm diameter - for optimum working for optimum working and easy unlocking in hard-to-reach places, e.g. on construction machinery or for use in agriculture.

€47.90*
#FA97514
Pressol Grease gun easy fill

Grease gun easy fill

The new easyFILL 400 does not require any spring mechanism. Simply insert the cartridge (400g), insert the grease follower piston and get started.Due to the vacuum in the grease gun head, the piston moves upwards all by itself and as if lubricated. Thanks to the variable stroke principle, the grease gun can be operated very easily, even with minimal lever movement.Delivery pressure 400 bar, scope of delivery: press, 10 pcs. PVC follower pistons.Handy, powerful grease gun, suitable for all commercially available 400g cartridges according to DIN 1284. With innovative grease follower piston system, ready for use quickly and easily.With variable stroke, so grease can be conveyed with minimal lever movements.An ergonomic, non-slip handle for optimal power transmission and handling, as well The grease gun head made of die-cast zinc makes this compact grease gun the ideal helper - even in rough conditions!Quick venting quickly and easily by half a turn of the grease gun tube.If there is greater counter pressure (e.g. resinous lubrication point), the short stroke allows the lubrication point to be removed can be overcome with significantly lower pressure.Due to the fact that it can be easily dismantled, the device can be easily cleaned. The scope of delivery includes 10 grease follower pistons, delivery without nozzle and hose.Technical data:Connection: M10x1Fill volume: 400cmGrease piston : 9mmDelivery pressure: up to 400barBurst pressure: 900barDimensions: 330x140x66mm

€59.90*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA23272
Grease gun for swords

Grease gun for swords

Shock grease gun with pointed mouthpiece for swords / guide rails, bearings, hinges, without grease, length 165mm.

€9.99*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA125997
Pressol Grease gun one-handed ZHB-Set1

Grease gun one-handed ZHB-Set1

​Pressol one-hand grease gun with bleed valve. Solid zinc die-cast head with adjustable one-handed handle - for high volume or high pressure in difficult applications. The press is designed for use with400g grease cartridges, loose grease or for filling with a grease filling device. Complete set incl. armored hose 300mm and precision injector nozzle.

€69.95*

Average rating of 4.75 out of 5 stars

#FA14331
Pressol Grease gun Prelixx

Grease gun Prelixx

Incl. armored hose and round head nozzle. Filling options: 400 g cartridges or loose grease using a spatula, removable and movable push rod system. High accuracy of fit between cylinder and piston, which prevents dummy lubrication.

€49.90*

Average rating of 3.5 out of 5 stars

#FA23121
Pressol Grease gun professional

Grease gun professional

Professional design, international patents. Cast in one piece from die-cast zinc. Delivers at any opening angle, delivery rate 1.3 cc, at 400 bar. The advantages: can be fully dismantled, meaning problem-free cleaning - pump pistons and cylinders with the highest accuracy of fit - shaped sleeves, meaning a tight fit with loose grease and cartridges. The grease chamber can be vented by turning the pump head halfway. Open handle - no pinching of fingers.

€79.95*

Average rating of 4.86 out of 5 stars

#FA49810
Grease gun quick coupling M10

Grease gun quick coupling M10

A revolution in lubrication technology!Fast: With one click your coupling is on your grease nippleConvenient: Because of the small size it is very light the coupling too to be used in narrow spacesClean: No more wasted grease thanks to an exclusive ball closure systemStrong: Highly precise processing of the parts

€54.95*

Average rating of 4.5 out of 5 stars

#FA51906
Grease nipple assortment, 25 pieces.

Grease nipple assortment, 25 pieces.

5 pieces each M6x1, M8x1, M10x1 and 45 M8x1, M10x1.

€13.95*

Average rating of 4.67 out of 5 stars

#FA43118
Pressol Grease nipple assortment, 70 pieces.

Grease nipple assortment, 70 pieces.

Original Pressol grease nipples in a practical PVC cassette.

€59.95*

Average rating of 4.67 out of 5 stars

#63924
Pressol Grease nipple H1, 10 pieces, economy pack

Grease nipple H1, 10 pieces, economy pack

Version: M8x1

Original Pressol

€6.99*
#63930
Pressol Grease nipple H2, 45�, 5 pieces.

Grease nipple H2, 45�, 5 pieces.

Version: M8x1

€6.95*
#107
Pressol Grease nipple, galvanized version, type H1a

Grease nipple, galvanized version, type H1a

Version: 6 mm

Impact nipple (without thread)

From €1.43*

Average rating of 4.5 out of 5 stars

#FA1147
Tecwerk Grease spray, 400ml

Grease spray, 400ml

Light-colored, highly adhesive, silicone-free, non-toxic special grease in a quickly evaporating solvent Additives to improve the anti-corrosion properties and anti-aging properties are only contained in very small amounts Particularly smooth, non-dripping lubricating grease Temperature-resistant from -20 C to +140 C Spray behavior : selective jet for targeted application of the desired grease thickness, grease does not run away and can be layered up as desired for the lubrication and maintenance of slide rails, bearings, rollers and hinges in industrial plants, the food and beverage industry and agriculture, etc.

From €5.56*

Content: 0.4 l (€13.90 / 1 l)

#FA152
SAUGUT High performance multi-purpose grease

High performance multi-purpose grease

Grease cartridge filled with 400g of high-quality universal grease. High flexing stability, water resistance and good corrosion behavior. Ideal for the lubrication of plain and rolling bearings in machines, apparatus and vehicles. Smooth, quick texture, temperature range -30C - +120C, lithium saponified, dropping point 190C.

€4.95*

Content: 0.4 kg (€12.38 / 1 kg)

#FA70267
Tecwerk High-performance cooling lubricant (drilling milk) 5l

High-performance cooling lubricant (drilling milk) 5l

High-performance cooling lubricant for universal use. Especially suitable for metal saws. Can be diluted up to 1:10.

€84.95*

Content: 5 l (€16.99 / 1 l)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA36940
High-performance multi-purpose grease, set of 12

High-performance multi-purpose grease, set of 12

FAIE economy set with 12 cartridges, filled with 400g high-quality universal grease. High flexing stability, water resistance and good corrosion behavior. Ideal for the lubrication of plain and rolling bearings in machines, apparatus and vehicles. Smooth, quick texture, temperature range -30C - +120C, lithium saponified, dropping point 190C. Ideal price-performance ratio in a value pack.

€47.90*

Content: 4.8 kg (€9.98 / 1 kg)

Average rating of 4 out of 5 stars

#61
Pressol High-pressure reinforced hose

High-pressure reinforced hose

Length (mm): 500

Flexible, suitable for all common grease guns. M10x1

€16.95*

Content: 0.5 m (€33.90 / 1 m)

Variants from €11.99*
#FA12529
Pressol Hose set for crank pump

Hose set for crank pump

Dispensing hose for crank pumps, PVC 32mm outside, length 2 meters including 2 hose clamps, anti-kink spring and steel spout. Suitable for Faie No. 31552 and 5849.

€49.95*

Average rating of 4.8 out of 5 stars

#FA57
Pressol Hydraulic nozzle (round head nozzle)

Hydraulic nozzle (round head nozzle)

Universal lubricating head nozzle with thread M10x1, Made in Germany

€5.99*

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.