Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Products

#FA116391
Disc broom 560/178mm with PPN trim 1.8mm, honeycomb Beeline design Disc broom 560/178mm with PPN trim 1.8mm, honeycomb Beeline design

Suitable for many sweepers, such as Saphir and Tuchel. The honeycomb Beeline design is used without intermediate rings. The offset of the disc brushes corresponds to an intermediate ring of 50 mm in width.

€13.90*
#FA118268
Disc broom 600/178 PPN2.0, Beeline version Disc broom 600/178 PPN2.0, Beeline version

Suitable for many sweepers, such as Saphir and Tuchel. The honeycomb Beeline design is used without intermediate rings. The offset of the disc brushes corresponds to an intermediate ring of 50 mm in width.

€16.00*
#72198
Disc broom corrugated wire trim with steel ring Disc broom corrugated wire trim with steel ring
Ø inside (mm): 78 Ø outside (mm): 400

Suitable for Tuchel, Stramayr, with driving pin.

€15.90*
Variants from €12.50*
#FA99202
Disc broom for sweepers with flat wire trim Disc broom for sweepers with flat wire trim

Can be used as a side broom on all common sweepers. Sweeping 600 mm, plate 350 mm, center hole 120 mm, hole circle 1 160 mm, hole circle 2 220 mm, 3 holes each with a diameter of 10.5 mm

€95.00*
#FA103443
Disc broom for sweepers with PPN trim Disc broom for sweepers with PPN trim

Can be used as a side broom on all common sweepers. Sweeping 600 mm, plate 350 mm, center hole 120 mm, hole circle 1 160 mm, hole circle 2 220 mm, 3 holes each with a diameter of 10.5 mm

€89.00*
#117733
Disc broom polypropylene trim with steel ring Disc broom polypropylene trim with steel ring
Trimming: PP 2,8 mm Ø inside (mm): 128 Ø outside (mm): 500

Whether in agriculture, municipal use or on construction sites: when it comes to cleanliness and efficiency, our brush rings are the first choice for your sweeper. Trust in original equipment manufacturer quality that can easily handle even the toughest dirt.Thanks to optimised bristle density and special arrangements, such as the proven Wave-Line wave shape, our disc brushes guarantee streak-free sweeping results and ideal dirt transport.The PP (polypropylene) bristles are the all-rounder for standard cleaning, leaves and up to medium soiling.The high-quality bristle material ensures low wear and a long service life. This significantly reduces your maintenance costs thanks to a long service life!Depending on their dimensions, our brush rings are compatible with all common brush drives and sweeper models and can be changed quickly thanks to precise manufacturing.

€11.00*
Variants from €9.69*
#28081
Disc broom with plastic trim PP and plastic ring for sweepers Disc broom with plastic trim PP and plastic ring for sweepers
Color: blau Trimming: PP 2 x 3 mm Ø inside (mm): 178 Ø outside (mm): 560

Disc brushes consist of an inner brush ring and plastic bristles that are attached to the ring in a radial pattern. The plastic brush ring has a drive pin so that the rotational movement of the axle can be transferred to the disc brushes. The bristles are made of smooth or corrugated polypropylene. Suitable for Tuchel, Straßmayr, with drive pin.The colour of the bristles may differ from the colour listed depending on the availability of the bristle material.

€12.90*
Variants from €6.99*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA99200
Disc brooms for sweepers with mixed loads Disc brooms for sweepers with mixed loads

Can be used as a side broom on all common sweepers. Sweeping 600 mm, plate 350 mm, center hole 120 mm, hole circle 1 160 mm, hole circle 2 220 mm, 3 holes each with a diameter of 10.5 mm

€89.00*
NEW
#FA135015
Disc brush for sweepers with mixed bristles, 340 x 120 x 550 mm Disc brush for sweepers with mixed bristles, 340 x 120 x 550 mm

​Suitable for use as a side brush on all standard sweepers.Sweeping diameter 550 mmDisc diameter 340 mmCentre bore 120 mmBore pattern diameter 145 mm, with 4 holes, each 10.5 mm in diameterThe mixed bristle assembly is arranged in 3 rows and fitted with 2.0 mm polypropylene bristles and 2.8 x 0.45 mm flat cast steel wire

€219.00*
#14310
Tecwerk Disc brush steel wire Disc brush steel wire
Speed (rpm): 10000 Ø: 178

Braided wire, for deburring and cleaning weld seamsquiet and low-vibration runningbore 22.2 mm diameter

€19.95*
Variants from €13.90*
#FA126983
Disc brushes for sweepers with flat wire brushes and sheet metal cover Disc brushes for sweepers with flat wire brushes and sheet metal cover

Can be used as a side brush on all standard sweepers. Sweeping Ø 600 mm, disc Ø 350 mm, centring hole 120 mm, bolt circle 1 Ø 160 mm, bolt circle 2 Ø 220 mm, 3 holes each with a diameter of 10.5 mm. A sheet metal cover is screwed onto the disc brush so that the sweeping bristles cannot be pushed out of the wooden body with a smaller drive disc.

€129.00*
#FA126981
Disc brushes for sweepers with mixing attachment and sheet metal cover Disc brushes for sweepers with mixing attachment and sheet metal cover

Can be used as a side brush on all standard sweepers. Sweeping Ø 600 mm, disc Ø 350 mm, centring hole 120 mm, bolt circle 1 Ø 160 mm, bolt circle 2 Ø 220 mm, 3 holes each with a diameter of 10.5 mm. A sheet metal cover is screwed onto the disc brush so that the sweeping bristles cannot be pushed out of the wooden body with a smaller drive disc.

€115.00*
#FA115419
Disc for diesel tap for Steyr T80 Disc for diesel tap for Steyr T80

Disc for diesel tap for Steyr: T80, T84, T86, T180 partlyItem no. 9

€4.99*
#FA67774
Disc for holder single tine Disc for holder single tine

€1.39*
#FA115410
Disc for starter button for Steyr T80 Disc for starter button for Steyr T80

Disc for jump starter head for Steyr: T80, T84, T86, T180/aItem no. 100

€1.30*
#FA103604
Feucht Discharge bracket single Discharge bracket single

Suitable for all Roll-Blitz 

€12.95*
#131604
Discharge chute for transport barrel Discharge chute for transport barrel
Length (cm): 120

This discharge chute for non-insulated fish transport containers—designed for hatch dimensions of 32 x 29 cm and 30 x 40 cm—enables the controlled release of fish into the water. The chute hooks onto the existing stainless steel bracket above the hatch, making it ready for use without complex installation. Once the hatch is opened, the fish can slide directly into the water along the chute surface. Advantages & Features For two hatch sizes: Suitable for hatches measuring 32 x 29 cm and 30 x 40 cm. Easy installation: The discharge chute hooks onto the stainless steel bracket located above the hatch. Controlled fish transfer: Facilitates the targeted release of fish directly into the water via the chute surface. Technical Data Suitable for hatches: 32 x 29 cm and 30 x 40 cm Mounting: Hook-on design Bracket: Stainless steel Application: Uninsulated fish transport containers with a hatch FAQ Which hatches is the discharge chute suitable for? The discharge chute is designed for hatches measuring 32 x 29 cm and 30 x 40 cm. How is the discharge chute attached? The chute hooks onto the existing stainless steel bracket located above the hatch. What is the discharge chute used for? It is used to guide fish directly into the water in a controlled manner via the chute surface after the hatch is opened.

€439.00*
#FA134900
Dish towels, pack of 10 50 x 70 cm Dish towels, pack of 10 50 x 70 cm

These 10-pack of dish towels, measuring 50 x 70 cm, made from 100% cotton, impress with their absorbency and versatility. The soft cotton fabric feels pleasant to the touch and is ideal for drying dishes, glasses, and kitchen utensils. The cloths are washable at 60°C and therefore ideal for everyday use in the kitchen and around the house. Advantages & Features • 100% cotton – absorbent, soft, and comfortable to use. • Size 50 x 70 cm – versatile for drying and cleaning. • Washable at 60°C – hygienic and suitable for everyday use. Frequently Asked Questions What are the dish towels suitable for? They are suitable for drying dishes, glasses, and kitchen utensils, as well as for many household tasks. Are the cloths machine washable? Yes, they can be washed at 60°C. will be. What material are the dish towels made of? They are made of 100% cotton.

€8.99*
Discount -30 %
#FA129563
Schopf Disinfect iodine 10 l Disinfect iodine 10 l

​Disinfect Iodine is an iodine-containing surface disinfectant with a broad spectrum of action and an excellent deep and long-term effect.The iodine complex gives Disinfect Iodine its pronounced effect against viruses and spores (spore-forming bacteria such as clostridia). Among other things, Disinfect Iodine successfully combatssuccessfully combats the pathogens of the following diseases.Pigs:Swine fever, Aujeszky's disease, salmonellosis, dysentery (dysentery), parvovirosis, enterotoxemia, circo disease, swine erysipelas, PIA, APP, PRRS, FMD, sniffing disease, mycoplasma, pasteurellosis, influenza, clostridia, etc.Cattle:Foot and mouth disease, IBR/IPV, BVD/MD, bovine influenza and others.Poultry:Gumboro, Marek's disease, avian influenca (H5N1), salmonellosis, Newcastle disease, intestinal infections (coli bacteria) mycoses, eczema, staphylococci, streptococci, enterococciand others.Instructions for use and dosage:Apply 400 ml of working solution per m2 to thoroughly cleaned surfaces.Application concentration / minimum contact time / application quantityDisinfection 2% / 2 hours / 0.4 l per m2Distribute the working solution evenly over the surfaces using a high-pressure cleaner, foam gun, conventional sprayer, fogger or spraying equipment. Areas of application:Disinfect Iodine is ideal for disinfecting all types of surfaces, e.g. floors, walls, equipment, transport devices, etc. in pig, poultry and cattle stables, slaughterhouses, animal shelters, hatcheries, insemination stations, veterinary institutes, etc. Disinfect Iodine is particularly suitable for use in the rearing of young animals such as piglets, calves and chicks.Use biocidal products with care. Always read the label and product information before use.

€139.00* €199.00* (30.15% saved)

Content: 10 l (€13.90 / 1 l)

Discount -37 %
#FA129631
Schopf Disinfectant Klaucid 10kg Disinfectant Klaucid 10kg

​Disinfectant for stalls, surfaces, drive-through trays and disinfection mats. Klaucid is used to disinfect vehicles in drive-through operation. Klaucid is highly compatible with materials.Klaucid (1:100) is used to disinfect rubber boots in walk-through tubs.Renew the prepared solution once a week as required. Klaucid is also effective at low temperatures down to 4°C.Effective against foot and mouth disease pathogens!DVG-listedApplication concentration: 1 - 2%Use biocidal products with care. Always read the label and product information before use.

€75.00* €119.00* (36.97% saved)

Content: 10 l (€7.50 / 1 l)

Bio geeignet
#FA106575
Ecolab Disinfectant Romit BF* Disinfectant Romit BF*

Fast-acting, non-foaming disinfectant based on a stabilized combination of hydrogen peroxide and peracetic acid. No rinsing is necessary for surfaces that come into contact with food and feed, e.g. for interim disinfection of milking units. Canister 21 liters, peracetic acid content 5%, application 0.5% InfoXgen listed - suitable for organic farms!* Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use.

€109.50*

Content: 21 kg (€5.21 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA47878
KERBL Disinfectant spray Desino Iodine* Disinfectant spray Desino Iodine*

Iodine-containing skin and navel spray for all animal species, contents 500mlalcoholic iodine solution - based on classic iodine disinfectionfor disinfection of skin and navelfor local application li>for all farm animals* Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use.

€27.95*

Content: 0.5 l (€55.90 / 1 l)

#129608
Disinfection mat Disinfection mat
Capacity (L): 30 Size (cm): 180 x 90 x 4

​Robust disinfection mat, e.g. for building and stable entrances.Easy to use: The mat is simply soaked in the disinfectant solution.Possible applications : Meat and fish processing companies, food industry, commercial kitchens, hospitals, schools, farms, laboratories, etc.

€235.00*
Variants from €87.25*
#FA120845
KERBL Disinfection mat Disinfection mat

Robust, permeable surface material. The impermeable bottom material prevents fluid loss. Capacity 6 liters. 55x45x3 cm (LxWxH)

€41.95*