Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Products

#FA118767
KERBL Digital voltmeter DUO Digital voltmeter DUO

Digital voltmeter for measuring the voltage of electric fencing devices, electric fences, earthing and 9 volt batteries or 12 volt rechargeable batteries.Conventional fence testers only measure the fence (high) voltage but cannot read the lower battery voltages. Multimeters can test batteries, but are damaged when testing the high voltages of electric fences.measures the high voltage at the device or fence in kilovolts (0.5 - 13.0 -> 500 - 13,000 V) and the battery/battery voltage in volts (from 3 - 18 V). Values above this are indicated by "Hi".digital display enables precise indication of the measured valueeasy and simple to operateextra long battery life thanks to energy-saving technology -> Lo = Low Batt Infocan be operated with: 1 x 9 V block battery (included)

€35.95*
Discount -12 %
#FA127839
KERBL Digital WIFI weather station 7in1 Digital WIFI weather station 7in1

With the digital weather station, you always have an overview of the current weather conditions in your home, no matter where you are.where you are. The weather station is ideal for farmers, hobby gardeners and all home and garden owners who value precise weather data.Intelligent 7-in-1 weather station with outdoor measuring station, indoor station with color display and connection to the Kerbl Smart Weather appfor measuring temperature, humidity, rain, wind speed and direction, UV index, air pressure and dew pointAccessible from anywhere thanks to app connection, without advertising, with monitoring of local weather trends as well as wind and rain warningsDisplay of various historical valueswith solar panel as main power source and batteries as emergency power in case of limited solar energyStable and easy installation of the outdoor station thanks to a mounting pole firmly connected to the stationStep-by-step instructions for setting up the Kerbl Smart Weather appCompatible with the weatherCloudWeather station: 408 x 350 x 367 mmIndoor station (display): 191.6 x 127 x 28.8 mmPlastic outdoor measuring station, metal holder3 x AA batteries required for outdoor station and 3 x AAA batteries for indoor station (batteries are not included)

€175.00* €199.00* (12.06% saved)
#FA23126
KERBL Dilation pins Dilation pins

With wool padding, L=approx. 4.5cm. 2.5mm. The wool padding prevents falling out and pressure necrosis in the canal. Plastic container containing 20 Vaseline separators.

€9.80*
NEW
#FA135800
DIN 18 drip stopper, black DIN 18 drip stopper, black

Black screw cap, DIN 18, plus quality ring (pilfer-proof cap / PP cap) with U1 drip insert.The cap must be screwed on tightly so that the retaining ring protrudes beyond the lower rim of the glass vial. When the cap is reopened, the retaining ring breaks off.Suitable for oily substances or thicker liquids such as essential oils or fatty solutions.Mouth: GL-18 Screw cap: blackDropper insert: U1, fast-drippingEdge dropper: Hold the bottle at an angle (approx. 120°) when dispensing

€0.29*
#FA34729
Schröckenfux DIN 75 mower blade blade recessed at the top DIN 75 mower blade blade recessed at the top

Suitable for AEBI Type A71, A73, A81, AM9, AM20.

From €1.30*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA28483
DIN plug 12V, 24V, 230V DIN plug 12V, 24V, 230V

3-pin DIN rectangular plug (Hirschmann) for directional control valves. Rated voltage AC/DC 250V.

€6.49*
#56788
DIN912 Allen screw for attaching the pump to the gearbox DIN912 Allen screw for attaching the pump to the gearbox
BG: 2 Flange thickness (mm): 20 Thread: M 8 x 1,25 x 35

According to DIN912, strength 8.8

€0.69*
#75294
KERBL Dinnerware Miami black Dinnerware Miami black
Chest circumference (cm): 40-57

Harness made of sturdy nylon fabric. With robust fittings, water and dirt repellent, 5-way adjustable. With safety fix. Color: Black.

€9.20*
Variants from €8.70*
#FA50957
Ecolab Dip cup anti-return Dip cup anti-return

For optimal application of the dipping agent. No backflow into the application solution possible. High-quality version with 2 hoses.

€16.95*
#FA60610
Dip cups Dip cups

Thanks to the non-return device, dipping agent that has already been pumped up can no longer flow back into the container and cause contamination. It has an inclined neck device and an innovative splash guard rim with a drain in the overflow chamber. 

€12.80*
#FA60613
Dip it organic, 5 kg Dip it organic, 5 kg

Dip es organic is a high-quality organic dip with intensive care substances. It is film-forming, ready to use and offers active protection for the teats. The barrier effect protects the teats against the entry of unwanted germs and improves resistance. The film can be easily removed before milking with an udder cloth with dip solution.Application:Before dipping, pre-clean the teats and udder with a damp cloth. After milking, dip the teats 3 cm deep into the organic dip using the dip cup. Clean the dip cup after use.InfoXgen listed - suitable for organic farms!

€37.95*

Content: 5 kg (€7.59 / 1 kg)

#FA63355
Dip it protect, 5 kg Dip it protect, 5 kg

Dip es protect is a ready-to-use dip based on lactic acid for safe udder care. It contains high-quality substances such as aloe vera and glycerine. The insulating film adheres long-term and offers additional protection, especially in cold seasons or when drying off. The barrier film also keeps flies away and supports natural resistance.Application:Before dipping, pre-clean the teats and udder with a damp cloth. After milking, dip the teats 3 cm deep into the organic dip using the dip cup. Clean the dip cup after use.

€38.95*

Content: 5 kg (€7.79 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA24453
Dirko gray sealant Dirko gray sealant

Dirko gray is a high-temperature silicone-based sealant. Dirko HT hardens by reacting with humidity. The hardened sealant exhibits permanently elastic behavior. The product is characterized by a very wide range of applications.Temperature resistant -60 to +315C. Tube 70 ml, nozzles, tube keyHigher tensile strength when cured.

€26.90*

Content: 0.07 l (€384.29 / 1 l)

#FA119021
Kränzle Dirt killer lance plug. DN12 with nozzle 045 Dirt killer lance plug. DN12 with nozzle 045

Suitable for all HD pistols with a 12 mm plug-in coupling

€154.00*
#FA10750
Kränzle Dirt killer with nozzle Dirt killer with nozzle

With stainless steel pipe, 500 mm with nozzle 042.

€124.90*
#FA115669
Kränzle Dirt killer with nozzle 042 D12 Dirt killer with nozzle 042 D12

This accessory is only suitable for the professional Krnzle plug-in system.(Not suitable for Krnzle hobby devices (not suitable for K1050 series or : 042

€129.90*
#FA125352
EINHELL Dirt water pump GC-DP7035LL Dirt water pump GC-DP7035LL

An all-rounder for flexible useThe Einhell dirty water pump GC-DP 7035 LL is an all-rounder for drainage around the house and garden. Emptying ponds, pumping out flooded construction sites and cellars as well as draining rain barrels and cisterns are no problem for the all-rounder! ~The 700 watt motor provides the necessary power to pump up to 16,000 liters per hour with a delivery pressure of 0.8 bar from a maximum immersion depth of 7 meters. ~The Einhell dirty water pump GC-DP 7035 LL is an all-rounder when clear or dirty water needs to be pumped out. The 2-in-1 combination pump works with flat suction up to 1 mm residual water level, with dirty water up to 35 mm maximum foreign body size. The pump starts in clear water mode at a water height of 10 mm in continuous operation. The suction level can be adjusted with a simple twist movement. The float switch is infinitely height-adjustable. The high-quality ceramic/rubber mechanical seal ensures a long service life, and the housing is also made of impact-resistant plastic. A cable winding option is integrated into the housing. The ergonomic carrying handle allows for easy transport. A 90 angle G1 (approx. 47.8 mm) male x G1 (approx. 47.8 mm) male, a universal adapter for 25/32 mm hoses and 33.3 mm (G 1) male thread ensure the appropriate connection . ~Technical data:Flat suction up to 1 mmPower 700 WLength of power cable: 10 mMax. Immersion depth: 7 mMax. Foreign body size: 35 mmMax. Delivery pressure: 0.8 barMax. Delivery height: 8 mMax. Flow rate: 16000 l/hMax. Water temperature: 35 CMin. Water level pump start: 10 mm Type pressure connection: 47.8 mm (G11/2 IT)

€99.95*
#FA113609
Gardena Dirty water - submersible pump 20000 Aquasensor Dirty water - submersible pump 20000 Aquasensor

High-quality dirty water pump with aqua sensor for use in narrow shafts or pits. High quality seal and oil chamber for long service life. Transports dirty water up to 35mm grain diameter. Output: max. 20,000L/h, pressure max. 0.9 bar/9 meter delivery height, motor: 750 watts/230V. Connection via 6/4? female thread or with 5/4, 6/4 or 2? hose.

€179.95*
#FA21923
Comex Dirty water pump Drain 75 Dirty water pump Drain 75

Compact and robust dirty water pump with oil-filled submersible motor with 0.55 kW/230 volts. Flow rate max. 230 L/min, delivery height max. 8 m, connection 5/4?IG. Dimensions: Height only 410 mm, diameter 245 mm. Thanks to the special level controller and compact design, it is ideal for dirty water shafts where space is limited, e.g. cleaning milking parlors, seepage shafts in driving silos, etc. Switching range of the float switch min. 10 cm, max. 20 cm.

€479.00*
Discount -8 %
#FA131870
Aircraft Dirty water pump flood set SDWP 7511 Dirty water pump flood set SDWP 7511

​High-quality submersible pump with a stainless steel housing and a power output of 750 watts / 230 volts.Pumps up to 11,400 L/min and can handle particles up to 30 mm in size. Maximum delivery head: 7.5 m (0.75 bar).Equipped with a float switch and a universal hose adapter.A practical flood control kit for pumping out basements, pools, construction pits, etc.Complete with a 15 m C-shaped flat hose, matching C-coupling for the pump, transport basket (which doubles as a pump housing), and pre-filter.

€239.90* €259.90* (7.7% saved)
#FA77063
EINHELL Dirty water pump GC-DP 1340 G Dirty water pump GC-DP 1340 G

For tough use, e.g. for floods, seepage shafts or flooded construction pits, secure stability, long mileage. 1300 W, flow rate max. 23,000 l/h, delivery height max. 10 m, immersion depth 5 m, foreign bodies up to 40 mm, connection cable 10 m, float switch, pressure connection G 2" IT, universal connection nozzle 2" AG, 90 angle, double Mechanical seal, cast iron pump wheel.

€299.95*
#FA101004
EINHELL Dirty water pump GE-DP 7935 NA Eco Dirty water pump GE-DP 7935 NA Eco

The Einhell dirty water pump GE-DP 7935 NA ECO with aqua sensor works with Eco-Power and delivers a delivery rate of 19,000 liters per hour at 790 watts, with a maximum delivery height of nine meters. The maximum immersion depth is seven meters. The pump is designed for foreign bodies with a diameter of up to 35 millimeters. This makes the dirty water pump suitable for powerful pumping out of ponds, construction pits, basement rooms or for rainwater use. Thanks to the Aquasensor technology, the pump works with patented sensor settings at three automatic starting heights or can be used in continuous operation. Due to the integrated aqua sensor, the pump has a slim design and can also be used in narrow shafts. A high-quality mechanical seal ensures a long service life. The robust housing is made of impact-resistant plastic with a stainless steel outer skin. The hose connection on the top of the pump is easily accessible. The equipment includes the ergonomic carrying handle, a ten meter power cable and the cable winder as well as an integrated hanging loop. Technical data:Mains connection 230VPower 790WFlow capacity max. 19000l /hDelivery height max 9mImmersion depth max 7mWater temperature max 35CGrain size max 35mmHose connection 6/4" AGPower cable 10m H07RN-F

€169.90*
#FA24790
disc disc

Suitable for Case, Steyr and New Holland Outer diameter: 36mm Attachment diameter: 15mm Inner diameter: 10mm Height: 10mm

€4.50*
#FA61050
Disc broom 520/128mm with PPN trim 2.0mm, honeycomb Beeline design Disc broom 520/128mm with PPN trim 2.0mm, honeycomb Beeline design

Suitable for many sweepers, such as Saphir and Tuchel. The honeycomb Beeline design is used without intermediate rings. The offset of the disc brushes corresponds to an intermediate ring of 50 mm in width.

€11.00*