Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Products

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA33239
Cable tie assortment 700 pcs Cable tie assortment 700 pcs

700 Stück, in PVC-Box.Inhalt: 250 St. 200 x 3,6 mm, 200 St. 100 x 2,5 mm, 150 St. 160 x 2,5 mm, 100 St. 280 x 3,6 mm

€15.99*

Average rating of 4 out of 5 stars

#59478
HM MÜLLNER Cable tie set, 50 pieces Cable tie set, 50 pieces
Length (mm): 450 Width (mm): 7,6

Color-assorted set of 50 cable ties in the most common sizes

€11.95*
Variants from €5.99*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA20731
Rolly Toys Cable winch yellow Cable winch yellow

Suitable for all Rolly tractors. Dimensions: 38x8x26 cm

€34.99*
Discount -10 %
#FA132449
CaDA Claas Xerion 5000 Trac TS CaDA Claas Xerion 5000 Trac TS

​Claas Xerion 5000 Trac TS – Building Block Model (1:32, 1336 pieces)For all fans of modern agricultural technology: This officially licensed set brings the Claas Xerion 5000 Trac TS to your home as a highly detailed model.Made from 1336 building blocks, this tractor impresses with its authentic appearance and functional features – from the distinctive front end and open cab to the movable crawler tracks.Thanks to its well-designed construction and sturdy components, the model is easy to assemble.The manual controls allow for realistic functions such as raising and lowering the front weight and rear linkage.The cardan shaft drive transfers the movement to the rear – just like the real tractor.Another highlight: the included universal cultivator, which can be folded and adjusted.The enclosed instructions guide you step-by-step through the assembly process, ensuring an exciting building experience that will delight both technology enthusiasts and building block fans alike.... Components are connected by simply snapping them together.Detailed interior.Detailed design.Open cab for minifigure.Seat for minifigure.Includes decal sheet.Profiled rubber tires.Steering control knob. Front weight control knob. Rear linkage control knob. Extension arms and rear landing gear control knob.Printed components.Promotes fine motor skills and technical understanding.Triangular track system. Cardan drive for rear landing gear.Functions:Manually adjustable seat.Manually adjustable side mirrors.Rack and pinion steering (left/right).Manually adjustable front weight (up/down).Manually removable front weight.Manually steerable track system.Manually adjustable rear linkage.Manually adjustable pedals.Manually adjustable extension arms.Manually adjustable rear landing gear.Manually adjustable steering column.Recommended age: 8 years and up. Small parts may pose a choking hazard.CADA Bricks – a brand synonymous with quality, precision, and endless building fun!

€89.99* €99.90* (9.92% saved)
Discount -20 %
#FA132450
CaDA Safe 1:4 CaDA Safe 1:4

​CaDA Safe – Functional Building Block Model (442 Pieces)Build your own mini safe with a working combination lock!442 building blocks combine to create a detailed 1:4 scale model – with a realistic design, printed parts, and a mechanical lock with three number dials.Only those who know the correct combination can open the removable box inside.Measuring approximately 15 x 13 x 12 cm, the safe fits perfectly on a shelf and offers an exciting building and tinkering experience for tech enthusiasts of all ages.The instructions guide you step-by-step – ideal for understanding technology while having fun.Components are connected by simply snapping them together.Detailed design.Printed components.Promotes fine motor skills and technical understanding.Mechanical combination lock with 3 dials.Functions:Unlock with the correct combination.Enter the combination using the dial.Reversible latch to open the storage box.Removable storage box.Recommended age: 8 years and up. Small parts may pose a choking hazard.CADA Bricks – a brand synonymous with quality, precision, and endless building fun!

€40.00* €49.99* (19.98% saved)

Average rating of 4.33 out of 5 stars

#FA54214
KERBL Cage magnet Cage magnet

35 x 35 x 100 mm For effective prophylaxis of foreign body disease The cage magnet in the plastic housing should be given to all healthy cattle in a timely manner as a preventive measure. Its magnetic force is sufficient to collect iron-containing foreign bodies and hold them in the cage. Foreign bodies hidden in the food, such as nails, wire and metal splinters, pose a great risk to the non-selective eating cattle: they end up in the reticulum , where they can drill through the stomach wall during the reticulum contractions necessary for mixing and transporting food. This usually results in an infection of the abdominal cavity, followed by an inflammatory reaction. The organs surrounding the reticulum can also be traumatized.Early administration of a magnet to a cow suspected of having a foreign body can result in recovery of the animal within two to three days.If the animal is not treated, the foreign body can migrate and cause peritonitis, which can ultimately lead to the total loss of the animal.The precautionary insertion of a magnet has also proven effective.Price/piece

From €3.55*
#FA69946
KERBL Cage magnet forte Cage magnet forte

35 x 35 x 100 mm, for therapy and prophylaxis of foreign body disease in cattle, active ferrite magnet system with high pulling force and adhesive effect for best therapeutic results, strongest magnetic force pulls freshly stuck, iron-containing foreign bodies from the reticulum wall.

From €7.22*
#FA134475
Cake base cutter 330 mm Cake base cutter 330 mm

This cake layer cutter with a 330 mm cutting width and height-adjustable saw wire ensures uniform cake layers and clean, precise cuts. Advantages & Features • 330 mm cutting width ensures even layers, even for large cakes, and saves time when cutting. • Height-adjustable saw wire allows for precise layer thicknesses for clean results and even fillings. • Ergonomic PP handle provides a secure grip and smooth operation for precise work without slipping. Is the height adjustable? Yes, the saw wire can be easily adjusted to different heights to cut different layer thicknesses. Is the cutter suitable for large cakes? Thanks to the 330 mm cutting width, even larger cake layers can be cut evenly. How does the cutter feel in the hand? The PP plastic handle is ergonomically shaped and ensures a stable, comfortable grip. Stop.

€9.99*
#FA100488
cake dome cake dome

Two practical and easy-to-use sliders connect the bell to the plate and thus guarantee maximum stability. Thanks to the divisions visible in the base, you can easily cut your cakes, pizzas, tarts, etc. into pieces of the same size. The hood has a comfortable and extremely stable handle. Cakes or other baked goods can also be frozen with the cake dome.Design: HighDimensions: H x : 16.5 x 34.5 cmColour : lime greenMaterial: plastic

€19.99*
#FA133823
Cake fork set, 6-piece, stainless steel Cake fork set, 6-piece, stainless steel

​6-Piece Stainless Steel Cake Fork Set – Practical for Everyday UseThis set consists of 6 stainless steel cake forks.The forks are rustproof and suitable for everyday use.They are sturdy and retain their shape even with frequent use.Ideal for cakes, tarts, and desserts.Whether for afternoon coffee, a snack, or when entertaining guests – these forks are versatile.They are comfortable to hold and easy to use.The precisely crafted tines easily pierce both soft and firm pieces of cake.Cleaning is simple. The forks are dishwasher safe.Material:Stainless steelLength:160 mm

€19.99*
#FA63588
Dr.Oetker Cake one piece Cake one piece

Cake divider 12/16 pieces, classic kitchen helper, plastic PP, quick and precise division for decorating cakes, solid plastic, dishwasher safe, white Dimensions: 30x24.5x2.6 cm.

€11.99*
#FA116736
Cake pan with transport lid Cake pan with transport lid

2 in 1 cake tin - cake tray including practical transport lid with carrying handle. Non-stick coated, heat resistant up to 230, material: metal &~ Plastic, dimensions: 36x4.5x5 cm.

€19.99*
#130594
Calciblock lick 5 kg Calciblock lick 5 kg
Contents: 1 Stück Version: einzeln

​Salt lick with extra calcium, vitamins, phosphorus, magnesium, and trace elements. Mineral feed for cattle, sheep, and goats.With its special HIGH CALCIUM formula combined with vitamins A, D3, and E, and added minerals and trace elements, CACLIBLOCK is the ideal and necessary supplement for all pregnant and lactating animals to meet their increased calcium needs. At the same time, CALCIBLOCK is the ideal choice for all young animals, as it contributes to healthy and strong bone and structural development.Effects + Benefits:Excellent bone and structural developmentStrong young animalsImproved pregnancyIncreased milk productionWeight 5 kgAnalytical constituents:28.4% sodium, 10% calcium, 0.35% magnesium, 0.25% phosphorusComposition:Sodium chloride, calcium carbonate, dicalcium phosphate, magnesium oxide, molassesNutritional additives per kg:930 mg iron as ferrous sulfate monohydrate (3b103), 273 mg manganese as manganese oxide (3b502), 145 mg zinc as zinc oxide (3b603), 60 mg iodine as granulated calcium iodate (coated, anhydrous) (3b203), 25 mg cobalt as granulated cobalt carbonate (coated) (3b304). 7.5mg selenium as granulated sodium selenite (coated) (3b802), 15,000 IU vitamin A (3a672a), 2,500 IU vitamin D3 (3a671), 21.3mg vitamin E (3a700)

€11.95*

Content: 5 kg (€2.39 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA14429
Landmans-Best Calcitop Bolus - box of 12 Calcitop Bolus - box of 12

To reduce the risk of milk feverThe effective calcium bolus with a high calcium content and phosphorus to reduce the risk of milk fever. The bolus contains a quickly soluble calcium supplement and is fed from the first signs before calving.One dose (2 boluses per 1 administration) gives the cow 49 g calcium, 15 g phosphorus, vitamin D3 42,000 IU and 2.3 g magnesium .12 pieces of 85 g

€67.95*
#104115
Landmans-Best Calcitop Liquid Calcitop Liquid
Contents: 0,5 L

Liquid dietary supplement for dairy cows to reduce the risk of milk fever. Each dose of Calcitop Liquid provides the cow with 65g of calcium and 50g of phosphorus. The liquid only contains non-corrosive calcium sources, making it particularly mucous membrane compatible. Additionally enriched with magnesium.Contents: 500ml bottle or 5l canisterAdvantages:compatible calcium sourceshigh phosphorus contentvery good availability with niacin and glycerin easy application Dosage dairy cows: Within 24 hours before calving: 1 x 500 ml each Animal Immediately after calving: 1 x 500 ml per animal If necessary 12 - 24 hours after calving: 1 x 500 ml per animal Composition:Dicalcium phosphate, magnesium acetate, monocalcium phosphate, glycerin, sodium citrate

From €9.45*

Content: 0.5 l (€18.90 / 1 l)

Bio geeignet
#129101
Landmans-Best CALCITOP Verde - Organic Calcium Paste 390g CALCITOP Verde - Organic Calcium Paste 390g
Contents: 12 Stück Version: Karton

​CALCITOP Verde Paste from LANDMANS BEST is a dietary supplement for dairy cows in the form of a paste to reduce the risk of milk fever and subclinical hypocalcemia. The calcium- and phosphorus-rich paste also contains energy-supplying substances to reduce the risk of ketosis. Each cartridge contains 30 g calcium and 29 g phosphorus. Tested for organic production on the basis of Regulation (EU) No. 2018/848 as amended by Easy Cert Services and listed for organic production in Austria.Feeding recommendation:2 cartridges per cow:1 cartridge immediately after calving1 cartridge 20-24 hours after calvingIf required, 1 cartridge 48 hours after calvingFeeding after a calcium infusion:1 cartridge 3 hours after the infusionComposition:Monocalcium phosphate, water, calcium carbonateAnalytical components:Crude protein < 1.00 %Crude fat < 1.00 %Crude ash 31.20 %Crude fiber < 1.00 %Moisture 36.10 %Phosphorus, P 7.40 %Calcium, Ca 8.00 %Magnesium, Mg 0.40 %Additives: mg/kgNutritional additives:3b801 Selenium (sodium selenite) 1.8Advice for proper use:It is recommended to seek the advice of a veterinary nutritionist before use. Only administer to cows with a clear swallowing reflex. Ensure that the throat is not injured during administration. Cut off the tip of the cartridge and insert the cartridge into the dosing pistol. Unscrew the dosing tip and insert it into the side of the mouth along the tongue and empty the contents so that the animal can swallow it. After emptying, carefully and slowly pull the cartridge out of the throat.Cartridge 390 g

€105.00*

Content: 12 Stück (€8.75 / 1 Stück)

Variants from €10.95*
Bio geeignet
#FA110959
Landmans-Best Calcitop Verde Bolus - Box of 12 Calcitop Verde Bolus - Box of 12

quickly soluble calcium supplement, approved for organic farms, which is fed to dairy cows to improve calcium supply from the first signs before calving up to two days after calving.Feeding: 2 boluses 12 to 24 hours before calving 2 boluses immediately after calving 1 or 2 boluses 10-12 hours after calving1 or 2 boluses 24 hours after calvingComposition: Dicalcium phosphate, calcium gluconate, magnesium oxide, organic wheat feed meal, Solanum glaucophyllumAnalytical components: Ca 27%, Mg 2%, Na 0%, P 15%Approved for organic farming in Switzerland according to the FiBL input list.According to the FiBL input list for organic farming in Germany.According to the infoXgen input catalog for organic farming in Austria.Can be used in organic/organic production in accordance with Regulations (EC) No. 834/2007 and (EC) 889/2008 can be used.Manufacturer: ?FR24037002No.Organic control body: ES-ECO-001Contents: 12 boluses of 90g each

€91.95*
#FA79521
Oestreich Calcium bentonite, pearled, 1 kg Calcium bentonite, pearled, 1 kg

Calcium Bentonite, pearled, 1 kg, suitable for clarification and protein removal in wine and other beverages and facilitates filtration. Dosage: 50–300 g/hl. The required quantity can be mixed directly into the beverage or stirred into 3 to 5 times the amount of water and left to swell and settle for 6–12 hours. The supernatant water is then poured off and the bentonite slurry is stirred into the beverage. Benefits & Functions • Suitable for clarification and protein removal in wine and other beverages • Dosage of 50–300 g/hl • Facilitates filtration Frequently Asked Questions What is Calcium Bentonite used for? For clarification and protein removal in wine and other beverages. What is the dosage? 50–300 g/hl. How is Calcium Bentonite applied? It can be mixed directly into the beverage or stirred into 3 to 5 times the amount of water, left to swell and settle for 6–12 hours, after which the supernatant water is poured off and the bentonite slurry is stirred into the beverage.

€6.20*

Average rating of 4.6 out of 5 stars

#FA75994
Calcium chloride Calcium chloride

This calcium chloride with a 34% concentration is used to support milk coagulation during cheese production. Calcium supplements the natural casein content of milk and improves coagulation in pasteurized milk or during seasonal rennet inactivity. The recommended dosage is 28 ml per 100 liters of milk or 1 kg. The product is suitable for stabilizing coagulation properties under varying milk qualities and processing conditions. Advantages & Functions • 34% concentration improves milk coagulation • Supports coagulation of pasteurized milk • Compensates seasonal rennet inactivity Frequently Asked Questions When is calcium chloride used? Calcium chloride is used for weak coagulation or pasteurized milk. What is the recommended dosage? The recommended application amount is 28 ml per 100 liters of milk. What is the function of calcium chloride? It supports coagulation and improves the milk’s coagulation properties.

€14.95*
#FA117257
Browin Calcium chloride liquid 50ml Calcium chloride liquid 50ml

This liquid calcium chloride with 33% concentration in a 50 ml container is used to support milk coagulation in cheese production. The product increases the calcium content of milk and improves curd formation, especially in pasteurized or calcium-deficient milk. The recommended dosage is approx. 20–25 ml per 100 liters of milk. For 10 liters of fresh milk, 40 drops (2 ml) are used, for lightly pasteurized milk 80 drops (4 ml). The solution is dissolved in water before adding rennet and cultures, then added to the milk. Advantages & Functions • 33% solution stabilizes milk coagulation • Precise dosing for different batch sizes • Supports curd formation in pasteurized milk Frequently Asked Questions When is calcium chloride added? Calcium chloride is added before rennet and starter cultures. How is the product dosed? 40 drops for 10 liters of fresh milk, 80 drops for pasteurized milk. How is calcium chloride applied? It is dissolved in water and then added to the milk.

€5.95*
#FA131380
VUXXX Pillen Calcium-Drench EMPOR 1 kg Calcium-Drench EMPOR 1 kg

​For increased muscle strength and health. 1 kg bag.What is EMPOR Calcium Drench used for?For rapid water, calcium, and energy supply.Which cows should be given this product?All cows from their second calving onwards.All cows with digestive disorders during the year.When should EMPOR be given?For calcium deficiency after calving, stir 2 bags into 10 liters of water and drench.For digestive disorders during the year, such as reduced rumination activity, stir 1 bag into 10 liters of water and drench.What should EMPOR be dissolved in?In a clean EMPOR bucket (20 liters).What does EMPOR consist of when dissolved in water?Water, calcium lactogluconate, glucose.Note: Water is the most important feed!Calcium lactogluconate and glucose are tested and effective.How should EMPOR be administered?Administer using the FLUX rumen tube.How dangerous is calcium deficiency?Calcium deficiency is one of the most common, dangerous, and expensive metabolic disorders in cows. There is an increased risk of muscle damage due to prolonged lying, injuries when attempting to stand up, and premature removal from the herd.How much does calcium deficiency cost?Approximately €350 per case. The costs arise from treatment, extra work, reduced milk yield, reduced fertility, increased risk of weak labor, retained placenta, teat injury, mastitis, ketosis, and displaced abomasum.What is EMPOR legally?Supplementary feed for dairy cows. GMP+ FSA certified. QS feed.

From €29.66*
#FA120576
Calendula cream Tyrolean stone oil 100ml Calendula cream Tyrolean stone oil 100ml

The marigold cream with TYROLEAN STONE OIL is a high-quality, natural skin care cream that is made on the basis of Tyrolean stone oil and marigold extract. Marigold extract has been used as a home remedy for many ailments for generations. This effective and soothing cream is particularly suitable for sensitive, dry and stressed skin. The calendula cream is completely absorbed and is not greasy. It nourishes and regenerates the face, hands and body. The valuable ingredients from marigold and TYROLEAN STONE OIL, which has been tried and tested for more than 100 years, have a calming and protective effect. Contents 100ml. ~Whether in everyday life or as a gift for your loved ones - the marigold cream with TYROLEAN STONE OIL gives everyone a feeling of freshness and security. ~Caution: People with daisy allergies should not use this cream!Ingredients:Aqua (pure Tyrolean mountain spring water) Glyceryl Stearate (emulsifier, lipid, moisturizing) Cetearyl Ethylhexanoate (wax ester of plant origin, binding agent) Glycerin (moisture retaining substance) Glycine Soja Oil (soybean oil) Prunus Amygdalus Dulcis Oil (almond oil) Decyl Oleate (emollient additive, lipid) Palmitic Acid (vegetable emulsifier, natural fatty acid, lipid) Stearic Acid (emulsifier, natural fatty acid, lipid, moisturizing) Cera Alba (beeswax) Theobroma Cacao Seed Butter (cocoa butter) Cetearyl Alcohol (consistency provider, lipid, co-emulsifier) Sodium Shale Oil Sulfonate (Tyrolean stone oil-water-soluble) Calendula Officinalis Flower Extract (calendula extract) Zea Mays Oil (corn oil, vegetable, lipid) Beta-Carotene (beta carotene) Tocopherol (vitamin E) Cocoglycerides (coconut wax) Cetyl Palmitate (refatting wax) Hydrogenated Palm Glycerides Citrate (emulsifier, made from vegetable fat and citric acid )Caprylyl Glycol (vegetable, skin-care, moisturizing)Glyceryl Caprylate (lipid, moisturizing, moisture-regulating)Potassium Hydroxide (saponification component (natural. Production of cream bases) Phenylpropanol (fragrance component with a positive effect on durability) Perfume (fragrances)

€15.99*

Content: 0.1 l (€159.90 / 1 l)

#FA127921
HIKO Calf activity set Calf activity set

​To increase well-being and stimulate the sucking reflex. Increases salivation and reduces mutual sucking. Simple wall mounting.

€5.50*

Average rating of 4.88 out of 5 stars

#FA52840
KERBL Calf and sheep trough, 6 l Calf and sheep trough, 6 l

Depth optimally tailored for calves, ideal for supplementary feeding during the drinking period, dimensions WxHxD: 23 x 12/21 x 22 cm, contents 6 liters

€12.50*