Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Go to homepage

einfach besser Landwirtschaften

Products

#FA57789
Assembly cleaner, 500 ml Assembly cleaner, 500 ml

Highly effective universal cleaner for residue-free surfaces.

From €6.79*

Content: 0.5 l (€13.58 / 1 l)

#FA107239
Tecwerk Assembly foam 2K 400ml B2 Assembly foam 2K 400ml B2

B2 according to DIN 4102 Part 1 two-component, ready-to-use, self-expanding polyurethane rapid foam with excellent dimensional stability hardens independently of humidity can be cut after just 13 minutes very low emissions - EC1R PLUS licensed for the assembly and insulation of door frames, wooden door frames and window elements According to EnEV, DIN 4108-7 and RAL assembly guidelines Assembly of DIN-tested window sills and stair steps, for setting bathtub and shower tray supports, foam filling in difficult to access and poorly ventilated cavities Adheres to almost all surfaces except PE, PP, PTFE , silicone resistant to a variety of solvents, paints, chemicals, oil and gasoline resistant to aging not UV-resistant not suitable for long-term use under water foam yield: up to 9.3 liters can contents sufficient for up to 2 door frames Temperature resistance: -40C to +90C Processing temperature: adhesive surface and environment +5C to +35C / can +5C to +30C silicone-free Other technical properties Temperature range: -40 to +90C Durability: 15 Chemical basis: Polyurethane Processing temperature: +5 to +35C Container: can

€14.95*

Content: 0.4 l (€37.37 / 1 l)

#FA38836
Assembly foam 750 ml Assembly foam 750 ml

Universally applicable PU foam, quick-curing, rot-proof and dimensionally stable. In spray can with spray tube.

From €8.49*

Content: 0.75 l (€11.32 / 1 l)

#5724
Gedore Assembly pliers for external security Assembly pliers for external security
Length (mm): 170 Ø: 19-60

Curved tip with spring.

€25.90*
Variants from €22.95*
#5723
Gedore Assembly pliers for external security Assembly pliers for external security
Length (mm): 180 Ø: 19-60

Straight tip with feather.

€23.50*
Variants from €19.95*
#5730
Gedore Assembly pliers for internal security Assembly pliers for internal security
Length (mm): 140 Ø: 12-25

Straight tip, without feather.

€19.95*
#5735
Gedore Assembly pliers for internal security Assembly pliers for internal security
Length (mm): 220 Ø: 40-100

Curved tip, without spring.

€27.95*
Variants from €22.50*
#FA4891
Assembly rod Assembly rod

For short teat liner.

€5.55*
#FA63680
Gedore assembly roller assembly roller

Handy and light roller board with a load capacity of 130 kg. Comfortable thanks to the head cushion and rounded lying surface. Dimensions: 115x1030x480 mm, weight only 5 kg.

€119.90*
#124984
Assembly set for Bully scratching brush or scratching plate Assembly set for Bully scratching brush or scratching plate
Version: 2 1/2 Zoll

zur einfachen Montage des Kratzbleches Best.Nr. 124982 oder der Bully-Bürste Best.Nr. 121079 an der Aufstallung. Aus feuerverzinktem Stahl.Bestehnd aus: 4 Halbschelle lang (Hutschelle), Gegenlaschen und Schrauben

€25.95*
#FA132158
Assembly stool MH2 Assembly stool MH2

​Practical assembly stool with four swivel casters and a useful tool tray with compartments.Comfortable and durable seat cushion, 370 mm wide.Seat height: 380 mm, maximum load capacity: 120 kg.Dimensions: 365 x 370 x 380 mm (L x W x H).

€49.95*
#FA36156
Assortment cassette, 150 pieces. Assortment cassette, 150 pieces.

Folding pins, spring pins and split pins in common sizes sorted in a practical PVC box.

€34.95*
#FA1232
Atomizer Atomizer

Suitable for 0.5 liter and 1 liter bottles of organic dessimin.

€4.99*
#52191
iQparts Attachment Attachment
Version: left

€32.90*
#FA127818
Suevia Attachment basin for grazing barrel Mod. 180P Attachment basin for grazing barrel Mod. 180P

​Low-pressure grazing barrel mounted drinking basin for cattle and horses made of UV-resistant AQUATHAN plastic. With mounting flange for direct attachment to grazing barrels. Smooth-running valve tongue. Incl. flange seal. Suitable for cattle and horses

From €53.95*
#FA128913
KERBL Attachment for wall-mounted SlowFeed Plus Attachment for wall-mounted SlowFeed Plus

Retrofittable attachment for feed rack order no. 128914. For up to approx. 25 kg of hay. The front door makes it easy to open and close and at the same time prevents the animals from opening it unintentionally. The front door can be fitted on both sides (right or left hinged). Supplied as a kit 81 x 81 x 41 cm (WxHxD)

€129.99*
#FA7064
Attachment fork push pin 1 3/8x6 suitable for A2/W2200 Attachment fork push pin 1 3/8x6 suitable for A2/W2200

€24.95*
#42938
Attachment fork push pin 1 3/8x6 suitable for Bondioli Attachment fork push pin 1 3/8x6 suitable for Bondioli
A (mm): 85 B (mm): 27 Size: A4

€28.90*
Variants from €21.50*
#6543
Attachment fork push pin 1 3/8x6 suitable for Walterscheid Attachment fork push pin 1 3/8x6 suitable for Walterscheid
A (mm): 90 B (mm): 32 Cross dimension (mm): 32 x 76 Size: W 2400 can be used instead of Walterscheid: 35.10.00

€38.90*
Variants from €20.95*
#FA21308
Schneider Attachment kit Attachment kit

for hydraulic device operation with 1 cylinder to the quick-change frame. The mounting kit is delivered pre-cut in a piece of sheet metal (962x150 mm). For assembly, only the remaining webs are cut through so that the individual parts can be welded. Sheet thickness 15 mm. Delivery corresponds to the parts colored red.

€69.00*
#FA57758
Attachment tube Attachment tube

With C-coupling and with 2?AG.

€64.90*
#FA5517
Attachment tube Attachment tube

For mounting on the holder attached to the side of the vehicle or for welding, 24 mm, approx. 100 mm long. With built-in socket and rubber stopper.

€7.80*
#FA110497
Attractant chocolate 200g Attractant chocolate 200g

Attractant for the rat and mouse trap A24. Can be refilled into the automatic attractant pump. Contents: 200g

From €8.95*

Content: 0.2 kg (€44.75 / 1 kg)

#FA32404
KERBL Aubiose aluminum handle Aubiose aluminum handle

Proven branded product, extremely stable. Length approx. 123 cm. With handle. No manure fork, just the handle.

€16.99*