Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Go to homepage

einfach besser Landwirtschaften

Products

#FA134185
Raps Artificial sausage casing unprinted Artificial sausage casing unprinted

Unprinted artificial casing 60/50 in a 25-piece bundle ensures even filling and a stable shape for large-caliber sausage production without print. The smooth surface enables a clean process flow and precise, controlled handling during processing. Advantages & functions • Constant caliber 60/50 – uniform sausage size for clean processing and stable appearance • Unprinted version – neutral surface for flexible use without labeling • Tear-resistant plastic – stable casing during filling and processing, reduces losses Frequently asked questions Is the casing food-safe? Yes, it is intended for sausage production and is food-safe. Can the casing be heated? Yes, it is heat-stable and suitable for common cooking and scalding processes. What is the unprinted version used for? For neutral products without visible labeling on the casing.

€17.50*

Content: 25 Stück (€0.70 / 1 Stück)

#FA134173
Raps Artificial sausage casing Vienna Artificial sausage casing Vienna

Artificial casing for Wiener in a 25-piece bundle ensures even filling and a fine, stable shape in the production of classic Wiener sausages. The smooth structure supports a clean process flow and pleasant, precise handling during processing. Advantages & functions • Constant caliber – uniform sausage size for clean processing and typical Wiener appearance • Tear-resistant plastic – stable casing during filling and scalding, reduces losses • Smooth inner surface – facilitates filling and ensures even flow Frequently asked questions Is the casing suitable for Wiener? Yes, it is specifically designed for Wiener with a fine structure. Can the casing be heated? Yes, it is heat-stable and suitable for common cooking and scalding processes. Is the casing reusable? No, it is a hygienic single-use product.

€12.99*

Content: 25 Stück (€0.52 / 1 Stück)

#73452
AS front tires AS front tires
Dimension: 5.00-15 Layers PR: 6

Flexible tractor/tractor front tire for fields and road transport, robust shoulder area, excellent tracking, good rolling behavior characterize this tire, also suitable for planting and seeding machines.

€69.90*
#FA131344
Stihl ASA 20.0 pruning shears set ASA 20.0 pruning shears set

​Noticeably easier and less strenuous cutting. Stihl ASA 20 cordless loppers in a set with AS 2 battery and AL 1 standard charger – makes  cutting work easier, such as maintaining trees, bushes, shrubs, ornamental plants and vines - around the house and in the garden, as well as when working in orchards or vineyards, for example.Cut branches with a diameter of up to 25 mm with ease, powerful performance thanks to 2 blade opening widths. Battery life: up to 2000 cuts up to 25 mm, charging time: 80 minutes to 100%.Translated with DeepL.com (free version)

€219.00*
#52075
ASA offset link ASA offset link
Type: ASA 60-1

€3.75*
#104957
asa ASA oil cooler LL Compact 230V ASA oil cooler LL Compact 230V
A (mm): 380 Amperage (A): 0,55 B (mm): 386 C (mm): 350 D (mm): 280 E (mm): 200 F (mm): 360 Flow rate (l/min): 160 G (Divers): 1" K (mm): 360 Model: LL08 AC compact N (mm): 9 x 12 P (mm): 200 Performance: 0,12 kW Speed (rpm): 2400 Voltage (V): 230 Volume (dbA): 67 Weight (kg): 11

Aluminum oil air cooler in panel construction. Max. operating pressure 26 bar, protection class IP44.Application: hay cranes, stationary small units

€739.00*
Variants from €569.00*
#FA61117
asa ASA oil cooler LL04 12V 80L/min ASA oil cooler LL04 12V 80L/min

Aluminum oil air cooler in panel construction. Maximum operating pressure 26 bar, protection class IP68.Oil coolers are used in continuous operation of hydraulic systems to cool the hydraulic oil. However, oil coolers are primarily installed on systems that have been subsequently equipped with additional hydraulic consumers. In many cases, the tank contents are not increased during these conversion work and this increases the circulation and temperature of the oil in the hydraulic system. The optimal operating temperature of a hydraulic system is between 50-60C. If the temperature increases too much, the excess heat must be dissipated via an oil/air cooler.In order to determine the size of the oil cooler, we need some data from you for the calculation:- Gear pump or control pump- Pump delivery rate in L/min- Tank capacity in L (if known)- Oil pressure in the hydraulic system in bar- Ambient temperature in C- Oil temperature of the hydraulic system in C - Connection voltage in VWe will be happy to calculate the oil cooler you need and look forward to your inquiry.

€429.00*
#FA61118
asa ASA oil cooler LL04 24V 80 l/min ASA oil cooler LL04 24V 80 l/min

Aluminum oil air cooler in panel construction. Maximum operating pressure 26 bar, protection class IP68.Oil coolers are used in continuous operation of hydraulic systems to cool the hydraulic oil. However, oil coolers are primarily installed on systems that have been subsequently equipped with additional hydraulic consumers. In many cases, the tank contents are not increased during these conversion work and this increases the circulation and temperature of the oil in the hydraulic system. The optimal operating temperature of a hydraulic system is between 50-60C. If the temperature increases too much, the excess heat must be dissipated via an oil/air cooler.In order to determine the size of the oil cooler, we need some data from you for the calculation:- Gear pump or control pump- Pump delivery rate in L/min- Tank capacity in L (if known)- Oil pressure in the hydraulic system in bar- Ambient temperature in C- Oil temperature of the hydraulic system in C - Connection voltage in VWe will be happy to calculate the oil cooler you need and look forward to your inquiry.

€429.00*
#FA61119
asa ASA oil cooler LL06 12V 105 l/min ASA oil cooler LL06 12V 105 l/min

Aluminum oil air cooler in panel construction. Maximum operating pressure 26 bar, protection class IP68.Oil coolers are used in continuous operation of hydraulic systems to cool the hydraulic oil. However, oil coolers are primarily installed on systems that have been subsequently equipped with additional hydraulic consumers. In many cases, the tank contents are not increased during these conversion work and this increases the circulation and temperature of the oil in the hydraulic system. The optimal operating temperature of a hydraulic system is between 50-60C. If the temperature increases too much, the excess heat must be dissipated via an oil/air cooler.In order to determine the size of the oil cooler, we need some data from you for the calculation:- Gear pump or control pump- Pump delivery rate in L/min- Tank capacity in L (if known)- Oil pressure in the hydraulic system in bar- Ambient temperature in C- Oil temperature of the hydraulic system in C - Connection voltage in VWe will be happy to calculate the oil cooler you need and look forward to your inquiry.

€619.00*
#FA61120
asa ASA oil cooler LL06 24V 105 l/min ASA oil cooler LL06 24V 105 l/min

Aluminum oil air cooler in panel construction. Maximum operating pressure 26 bar, protection class IP68.Oil coolers are used in continuous operation of hydraulic systems to cool the hydraulic oil. However, oil coolers are primarily installed on systems that have been subsequently equipped with additional hydraulic consumers. In many cases, the tank contents are not increased during these conversion work and this increases the circulation and temperature of the oil in the hydraulic system. The optimal operating temperature of a hydraulic system is between 50-60C. If the temperature increases too much, the excess heat must be dissipated via an oil/air cooler.In order to determine the size of the oil cooler, we need some data from you for the calculation:- Gear pump or control pump- Pump delivery rate in L/min- Tank capacity in L (if known)- Oil pressure in the hydraulic system in bar- Ambient temperature in C- Oil temperature of the hydraulic system in C - Connection voltage in VWe will be happy to calculate the oil cooler you need and look forward to your inquiry.

€619.00*
Discount -11 %
#FA124811
Petzl ASAP fall arrester running along the rope ASAP fall arrester running along the rope

Compact, rope-running fall arrest deviceThe ASAP is an essential component of your fall protection system. During normal use whilst moving along the rope, the device moves automatically without requiring manual intervention. In the event of a fall or an uncontrolled descent (> 2 m/s), the device locks onto the rope and arrests you. Choose the length of the fall arrest device to suit your needs, allowing you to work comfortably at varying distances from the rope.Specifications • Rope compatibility: 10 to 13 mm• Certification(s): CE EN 12841 type A, CE EN 353-2, ANSI Z359.15, GB/T 24537, XF 494 : FZL-Z-Q10/13• CE EN 12841 Type A when used with an ASAP’SORBER 20/40 or ASAP’SORBER AXESS fall arrestor, a CE EN 1891 Type A rope of 10 to 13 mm and an OK TRIACT-LOCK carabiner• CE EN 353-2 when used with an ASAP’SORBER 20/40 or ASAP’SORBER AXESS energy absorber, an AXIS rope 11 mm with two sewn-in end connections and an OK TRIACT-LOCK carabiner• ANSI Z359.15 when used with an ASAP’SORBER 20/40 or ASAP’SORBER AXESS energy absorber, an 11 mm BEAM rope with two sewn-in end fittings and a Bm’D TRIACT-LOCK carabiner• Weight: 190 g• Material: aluminium, stainless steel, polyamide

€159.95* €180.00* (11.14% saved)
#FA135109
Ascheeimer mit Schaufel, verzinkter Stahl Ascheeimer mit Schaufel, verzinkter Stahl

Ash Bucket with Shovel This practical ash bucket allows you to remove ash quickly and cleanly.It is ideal for cleaning fireplaces, grills, stoves, or fire pits. The matching shovel is included.Thanks to the integrated holder, it can be attached directly to the bucket.This way, it is always within easy reach and can be stored in a space-saving manner. The bucket is made of robust, galvanized steel.The shovel handle is made of wood and is comfortable to hold. Dimensions: W x D x H: 35.4 x 33.1 x 34.5 cm Ideal for fireplaces, grills, and fire pits Includes practical ash shovel Holder for easy storage Robust design Material: 99% galvanized steel Steel, 1% Schimaholz ```

€39.99*
#FA37745
Müller Ash handle to plastic mallet Ash handle to plastic mallet

Suitable for Faie item no. 35269 and 35270.

€21.95*
#FA115037
Wolf Ash handle ZM 150 Wolf Ash handle ZM 150 Wolf

This high-quality handle made of sustainably produced ash wood is 140 cm long and is compatible with all multi-star attachments and is characterized by high stability. The open-pored, natural water-based paint absorbs sweat and always ensures optimal grip. Whether for soil cultivation or cleaning work on the terrace - this handle can be used multifunctionally with just one click to replace the attachment.

€21.95*
#7261
Ash handle, curved Ash handle, curved
Length (mm): 800 Thickness (mm): 32 x 67

Made from Austrian ash, tough and elastic, high strength, ergonomically perfectly shaped.

€14.95*
Variants from €6.99*
#FA22241
Ash rake handle 1800X28 Ash rake handle 1800X28

€9.99*
#FA74152
KERBL Ash stalk to manure fork Ash stalk to manure fork

Suitable for the manure fork order no. 74151. Made of solid ash. The stem is curved and blunt. Diameter 36 mm, length 135 cm.

€11.99*
#FA26910
Ash vacuum cleaner 18L Ash vacuum cleaner 18L

Practical special vacuum cleaner with 18L metal box and powerful 800 watt motor. Ideal for vacuuming ash from tiled stoves, table stoves, etc. Quick and easy to use as no second vacuum cleaner is required.

€59.95*
#59889
Ash wood dulcimer Ash wood dulcimer
Material: Esche

With stainless steel tension maturing.

€325.00*
#FA74584
Aspen ASPEN BIO chain oil, 5 liters ASPEN BIO chain oil, 5 liters

ASPEN BIO chain oil is a high-quality, environmentally friendly chain lubricant, especially suitable for use in chainsaws.Features:Made exclusively from vegetable oils and vegetable additives.< li>does not attack the ecosystem, contains the diversity of organisms in the forest.no groundwater pollution, sprayed oil breaks down completely within 21 days in conjunction with soil flora and oxygen. Low chain and rail wear thanks to lubrication-improving additives.In use for over 7 years with the best experience.Economical consumption due to high adhesion.Universal in summer and Can be used in winter.If stored in a dry place, it will last for at least 1 year from the bottling date. It meets the stricter test conditions of the new generation of organic chain oils from the KWF in Groumstadt from May 1993, as well as the requirements after December 31, 1994.The ASPEN organic chain oil also has the environmental label RAL-UZ 48 Blue Angel because it is quickly biodegradable.

€42.95*

Content: 5 l (€8.59 / 1 l)

#FA63797
Aspen ASPEN mineral chain oil ASPEN mineral chain oil

Very economical consumption thanks to special adhesive additive and extremely low chain and rail wear due to lubrication-improving additives, also excellent lubrication at cold temperatures and longer standing times.5 liters.

€29.95*

Content: 5 l (€5.99 / 1 l)

#FA106353
Comex Aspira flat suction submersible pump Aspira flat suction submersible pump

High-quality submersible pump for suctioning clean water up to 2mm water level. Float switch with ON position for eliminating residual water. Housing made of stainless steel, impeller made of special plastic. Motor 370W / 230 volts, delivery rate max. 150 L/min, delivery height max. 7 meters. 5/4?IG connection on the top of the pump.

€279.90*
Discount -2 %
#FA132288
Husqvarna Aspire PS30X-P4A pruning shears set with 18-B36 and 18-C50 Aspire PS30X-P4A pruning shears set with 18-B36 and 18-C50

​Compact cordless garden shears for clean and precise cuts - set with battery and chargerThe Husqvarna Aspire® PS30X-P4A is a handy and powerful cordless garden shear for precise work in the garden.Ideal for cutting shrubs, perennials, or thinner branches. You can use it as a handheld tool or combine it with the Aspire® extension pole to easily reach higher areas.The blades respond instantly to the trigger, giving you complete control over the cut at all times.The brushless motor ensures high efficiency, a long service life, and minimal maintenance.An integrated quick start guide on the device explains the most important functions at a glance.The digital display keeps you informed of the battery level.The convenient hanging loop makes space-saving storage easy.Technical specifications:Overall length including cutting attachment: 213 cmWeight without battery: 2.4 kgBattery: P4A 18-B36Battery charger: P4A 18-C50Battery voltage: 18 VBattery type: Li-ion

€309.00* €315.00* (1.9% saved)
#FA108625
Tecwerk Assembly adhesive white 475g in cartridge Assembly adhesive white 475g in cartridge

One-component, ready-to-use, strong adhesive assembly adhesive based on acrylate dispersion sticks like screws - immediately, without noise, dust and holes particularly suitable for porous surfaces compensates for unevenness for bonding in the interior work of wall coverings, panels, skirting boards made of wood and PVC, insulation , decorative and acoustic panels, cable ducts on fiber cement, aerated concrete, chipboard, MDF panels, PU rigid foam, Styrofoam, cork board, plastic strips etc., assembly of decorative parts made of PU rigid foam or polystyrene very good adhesion to all common absorbent building surfaces such as e.g. Styropor, wood, stone, plaster, etc. good adhesion to metals and plastics, spec. PVC not suitable for PE, PP, PTFE, silicones and bitumen solvent-free odorless can be painted over with aqueous systems can be corrected in a few minutes temperature resistance: -20C to +70C processing temperature: +5C to + 40 C silicone-free Other technical properties Temperature resistance: -20 to +70C Chemical basis: acrylate dispersion Processing temperature: +5 to +40C

From €6.36*

Content: 0.475 kg (€13.39 / 1 kg)