Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Go to homepage

einfach besser Landwirtschaften

Products

#FA133208
Anti-inflammatory! Anti-inflammatory!

Gesund – köstlich – schmerzlindernd​Chronische Entzündungen sind weit verbreitet, können Stoffwechsel und Immunsystem schwächen und langfristig zu schweren Erkrankungen wie Herz-Kreislauf-Leiden, Diabetes, Rheuma, Alzheimer u. a. m. führen. Schuld daran ist häufig eine ungesunde Ernährung mit stark verarbeiteten Produkten, zu viel Zucker, Weißmehl, Milchprodukten, ungesunden Fetten usw.Elise Gilmor erklärt die Prinzipien einer entzündungshemmenden Ernährung und wie eine erfolgreiche Umstellung gelingt. Übersichtliche Nahrungsmitteltabellen verdeutlichen, welche Nahrungsmittel zu empfehlen und welche zu vermeiden sind.Einfache, abwechslungsreiche Rezepte wie Süßkartoffelwaffeln mit Frischkäsesauce, Buchweizenbrot, Misosuppe, Weißfisch mit Vanillesauce und Gemüse, Tarte Tatin mit Lachs & Lauch, Rote-Bete-Risotto mit Ziegenkäse, geschnetzeltes Hähnchenfleisch mit Quinoa, Zimtkuchen mit Bananenrolle, Matcha-Himbeer-Kekse u. v. m. unterstützen dabei, Entzündungen vorzubeugen, Schmerzen zu lindern und das Immunsystem zu stärken. 152 Seiten.  

€24.00*
#117133
Anti-insect lick stone, 3 kg Anti-insect lick stone, 3 kg
Contents: 1 Stück Version: einzeln

Mineral lickstone for a natural insect deterrent for cattle, horses, sheep and goats! A patented mineral lick with natural active ingredients to deter insects. This can deter flies, mosquitoes, fleas and other harmful insects. In addition, the animal is supplied with minerals, trace elements and vitamins according to individual needs. Can promote blood circulation and prevent the risk of thrombosis in arteries, supports the immune system and can prevent bacterial diseases, promotes maintaining a neutral pH value in the stomach, improving digestion and metabolism.Weight: 3 kg stoneAnalytical components:37.5% sodium, 0.79% calcium, 0.35% magnesium, 0.25% phosphorusComposition:< br>Sodium chloride, calcium carbonate, dicalcium phosphate, magnesium oxide, essential oil mixture (garlic-based), molasses (0.3%)Nutritional physiological additives per kg:930mg iron as iron (II)- sulfate monohydrate (3b103), 273mg manganese as manganese II oxide (3b502), 145mg zinc as zinc oxide (3b603), 60mg iodine as granulated calcium iodate (coated, anhydrous) (3b203), 25mg cobalt as granulated cobalt II carbonate (coated) (3b304), 7.5mg selenium as granulated sodium selenite (coated) (3b802), 15,000 IU vitamin A (3a672a), 2,500 IU vitamin D3 (3a671), 21.3 IU vitamin E (3a700)< strong>Sensory additives:natural flavors

€17.95*

Content: 3 kg (€5.98 / 1 kg)

Discount -50 %
#FA51966
Wenko Anti-limescale ball Anti-limescale ball

Softer and cleaner laundry on the gentle cycle. Mechanically removes dirt from laundry without putting any strain on the textiles~ detergent residues are reliably removed. Also suitable for the dishwasher. Dimensions (): 6 cm.

€2.99* €5.99* (50.08% saved)
#FA135081
Silva homeline Anti-mold heater SD 5001 Anti-mold heater SD 5001

This 50-watt anti-mold heater warms cold wall areas evenly and permanently reduces damp thermal bridges. The ceramic heating element efficiently stores heat and ensures consistent heat output with low energy consumption. Its flat design blends discreetly into living rooms or bathrooms. Dimensions: W x H x D: 49.7 x 9.5 x 2.8 cm Advantages & Features • 50 watts power consumption for lasting mold protection with low energy consumption. • Ceramic heating element stores heat and releases it evenly to the wall. • Wall or floor mounting allows for flexible use in various rooms. Frequently Asked Questions How does the heater prevent mold? By heating the wall evenly, damp thermal bridges are reduced. Is the heater suitable for the bathroom? Yes, the IP24 splashproof rating allows for use in damp rooms. Can multiple units be connected? Yes, up to five heaters can be connected together.

€59.99*
#FA135082
Silva homeline Anti-mold heater SD 5002 DUO PACK Anti-mold heater SD 5002 DUO PACK

This 50-watt anti-mold heater warms cold wall areas evenly and permanently reduces damp thermal bridges. The ceramic heating element efficiently stores heat and ensures even heat distribution with low energy consumption. The flat design blends discreetly into living rooms or bathrooms. Dimensions: W x H x D: 49.7 x 9.5 x 2.8 cm Advantages & Features • 50 watts power consumption for lasting mold protection with low energy consumption. • Ceramic heating element stores heat and releases it evenly to the wall. • Wall or floor mounting allows for flexible use in various rooms. Frequently Asked Questions How does the heater prevent mold? By heating the wall evenly, damp thermal bridges are reduced. Is the heater suitable for the bathroom? Yes, the IP24 splashproof rating allows for use in damp rooms. Can multiple units be connected? Yes, up to five heaters can be connected together.

€109.90*
#76551
Anti-slip mat Anti-slip mat
Size (mm): 5000 x 250 x 8

Anti-slip mats improve the coefficient of sliding friction, increase safety and improve stability, and they also require less lashing equipment.

€29.95*

Content: 1.25 m2 (€23.96 / 1 m2)

Variants from €25.50*
#FA76519
Knott Anti-slip mat Anti-slip mat

Anti-slip mats improve the coefficient of sliding friction, increase safety and improve stability, and they also require less lashing equipment.

€16.45*

Content: 0.96 m2 (€17.14 / 1 m2)

#FA99462
KERBL Anti-slip thermal carpet Anti-slip thermal carpet

Anti-slip thermal carpet, fluffy and insulating blanket.The underside is made of latex and is therefore ideal for smooth and cold floors.Colour: grey~ Washable up to 30CL x W: 125 x 80 cm

€37.95*
NEW
#FA135382
Anti-Static Kit for Stainless Steel Pump Anti-Static Kit for Stainless Steel Pump

Set—consisting of 4 cables with spring clips. Grounding cable complete with spring clip. Required when pumping flammable liquids and for use in hazardous areas. Serves as an electrically conductive connection between the drum pump and the container, as well as for equipotential bonding.

€69.90*
#FA54432
Behr Anti-tangle booms Anti-tangle booms

Length 10 cm, contents 3 pieces.

€1.69*
#FA75969
Anti-twist protection and height limitation for agricultural rails Anti-twist protection and height limitation for agricultural rails

The anti-twist device for the field rail is screwed to the field rail together with the field rail bolt. The top link is then connected to the anti-twist device. This prevents the tiller rail from rotating and lifting when towing a trailer. The top link mount can be selected for Cat.1 and Cat.2 using a stepped bolt (no StVZO approval)

€25.95*
#FA120004
SAUGUT Antifreeze concentrate for field sprayers, 5L Antifreeze concentrate for field sprayers, 5L

Plant protection sprayers must be well protected from frost so that they can be used immediately and remain strong in performance next season. Proper spray winterization preserves the lifespan and value of your expensive machine.The timing of winterization depends on the last field treatment of a crop. This varies greatly from farm to farm and is related to the crop rotation of the farm. However, winterization should take place before the first minus temperatures to prevent damage to the sprayer caused by frost. If you can store your crop protection sprayer in a frost-proof place, you don't need to protect it against sub-zero temperatures. Thorough cleaning and maintenance is sufficient here.Here are a few tips!When carrying out maintenance and cleaning, follow the operating instructions for your sprayerOnly use high-quality antifreeze! These do not form foam, have a preservative effect on plastic and rubber parts and prevent deposits and corrosionHigh-quality concentrates can also be reused next winter!Use concentrates because the When cleaning, water always remains in the syringe and diluted ready-made solutions are diluted even further.Approximately 20 liters of antifreeze concentrate are sufficient for one mounted syringe. For a self-propelled vehicle it can be up to 60 liters.For more detailed information about the amount of concentrate, please refer to the instructions for use from the respective manufacturer.It is particularly important that all of those parts are passed through which spray liquid will come into contact with the antifreeze concentrate.Special antifreeze and corrosion protection for field sprayers for dilution. Protects the nozzles and seals. 50% concentrate up to -37C, 40% concentrate up to -25C and 30% concentrate up to -15C.Color redContents: 5L

€27.90*

Content: 5 l (€5.58 / 1 l)

#FA8791
KERBL Antifreeze screw 1/2 Antifreeze screw 1/2

Made of plastic, 1/2? external thread.

€2.50*
#FA76518
Antifreeze/compressed air Wabcotyhl, 1 liter Antifreeze/compressed air Wabcotyhl, 1 liter

Prevents the compressed air brake systems from freezing in winter, protects against corrosion and thereby improves the lubrication of the valves.Technical information: Frost protection for the compressed air brake system

€12.79*
#FA62282
AntiSmell trap salt for bark beetle traps AntiSmell trap salt for bark beetle traps

Is an organic natural catching salt, for use as a wet catch in the MultiWit bark beetle trap / slot trap, with a filling the ~ The smell of putrefaction from around 15,000-20,000 beetles is estimated. This means that Checks only every 4-8 weeks, depending on flight intensity and duration, necessary = enormous time and cost savings.Beetles are killed more quickly and can no longer warn others< li>Prevents the smell of putrefaction for fewer checks and emptying Consists of 2x 150 g trap salt, is enough for approx. 2x 750 ml working solution.

€7.49*
#FA116519
AntiSmell trap salt pack of 4 for bark beetle traps AntiSmell trap salt pack of 4 for bark beetle traps

Storage pack 4 x double pack! Is an organic natural catching salt, for use as a wet catch in the MultiWit bark beetle trap / slit trap, with one filling the smell of decay from around 15,000-20,000 beetles can be suppressed. This means that checks are only necessary every 4-8 weeks, depending on flight intensity and duration = enormous time and cost savings. Beetles are killed more quickly and can no longer warn others. Prevents the smell of decay for fewer checks and emptyingno expiry dateSet consists of4 x double packs of trap salt, 8x 150 g, one pack is enough for approx. 750 ml of working solution.

€26.95*
#FA101340
Antonietta pasta machine with adjustable roller Antonietta pasta machine with adjustable roller

The Antonietta pasta machine is made of robust chrome steel and stainless steel. These materials ensure durability and an attractive appearance. The dimensions of the Antonietta are 20 x 20 x 15.5 cm, making it easy to fit on your kitchen worktop.The pasta machine has nine different dough thickness settings, ranging from 0.3 mm to 3 mm . This allows you to choose the perfect thickness for your preferred type of pasta. The maximum dough width is a generous 14.5 cm, which is enough to make wide sheets of lasagna or fettuccine.With the Antonietta you can prepare three popular types of pasta :Lasagna: Wide sheets of 14.5 cm.Fettuccine: Wide ribbon noodles of 6.6 cm.Spaghetti: Thin tube noodles of 2 mm.The pasta machine is equipped with a table clamp and a non-slip base for the necessary stability.

€49.99*
#FA78775
Wolf Anvil secateurs Power Cut RS 750 Anvil secateurs Power Cut RS 750

3 times the power transmission thanks to cutting head technology, non-stick coated blades, replaceable wear parts. Branch diameter up to 45 mm, handle length approx. 750 mm

€79.90*
Discount -35 %
#FA134893
Stihl AP 20.0 battery 3,9 Ah AP 20.0 battery 3,9 Ah

​The NEW, affordable 36-volt lithium-ion battery for the STIHL AP Battery PROFI System.With performance figures similar to those of the tried-and-tested STIHL AP 200 and AP 200 S batteries, at an attractive price!Technical specifications: 36 volts, 144 Wh3.9 Ah1,3 kgFeatures: Power Boost – always delivers the maximum possible power Constant Power – consistent power output regardless of charge levelIPX4 certified – perfect protection against water splashes from all directions.The STIHL AP System supports you in your daily tasks in gardening, landscaping and tree care.The matching AP lithium-ion batteries ensure you can use STIHL cordless tools even for demanding jobs.Four LED indicators keep you constantly informed of the battery’s charge level. 

€129.95* €199.00* (34.7% saved)
#FA122436
Apifonda bee feed dough 12x1kg Apifonda bee feed dough 12x1kg

APIfonda is a ready-to-use bee food made from sugar paste, which consists mainly of sucrose.The bee food dough contains microfine crystals, each of which is surrounded by a thin film of syrup. This means that they can be easily removed by the bees and taken up directly through the throat.Suitable for stimulus feeding, gap feeding and early winter feeding.Particularly practical use. The ready-to-use feed dough is simply placed on the beehive. No additional feeding dishes are necessary as with liquid food. 12kg box (12 x 1kg single pack)

€27.99*

Content: 12 kg (€2.33 / 1 kg)

#FA122437
Apifonda bee feed dough 1kg Apifonda bee feed dough 1kg

APIfonda is a ~ready-to-use ~bee food made from sugar paste, which mainly consists of sucrose.The bee food dough contains microfine crystals, each of which is surrounded by a thin film of syrup. This means that they can be easily removed by the bees and taken up directly through the throat.Suitable for stimulus feeding, gap feeding and early winter feeding.Especially ~practical use. The ready-to-use feed dough is simply placed on the beehive. No additional feeding dishes are necessary as with liquid food. 1kg portion pack

€2.79*
#FA121735
Apifonda bee feed dough 2,5kg Apifonda bee feed dough 2,5kg

APIfonda is a ready-to-use bee food made from sugar paste, The bee food dough Apifonda 2.5kg consists mainly of sucrose.The bee food dough contains microfine crystals, each of which is surrounded by a thin syrup film. This means that they can be easily removed by the bees and absorbed directly through the throat.Suitable for stimulus feeding, gap feeding and early winter feeding.Especially practical use. The ready-to-use feed dough is simply placed on the beehive. No additional feeding dishes are necessary as with liquid food. 2.5kg portion pack

€6.29*

Content: 2.5 kg (€2.52 / 1 kg)

#FA121734
Apifonda bee feed dough 5x2,5kg Apifonda bee feed dough 5x2,5kg

APIfonda is a ready-to-use bee food made from sugar paste, which consists mainly of sucrose.The bee food dough contains microfine crystals, each of which is surrounded by a thin film of syrup. This means that they can be easily removed by the bees and taken up directly through the throat.Suitable for stimulus feeding, gap feeding and early winter feeding.Particularly practical use. The ready-to-use feed dough is simply placed on the beehive. No additional feeding dishes are necessary as with liquid food.12.5kg box (5 x 2.5kg single pack)If you purchase more than 4 pieces, please inquire about freight costs separately.

€27.99*

Content: 12.5 kg (€2.24 / 1 kg)

#FA112011
Apisoda 1.1kg Apisoda 1.1kg

APISODA is a fine crystal soda that can be used for cleaning, disease prevention and care. It is permitted in beekeeping and food establishments.

€8.99*