Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Products

#FA133699
Bread Box with Bamboo Lid 34x18x13.5 cm Bread Box with Bamboo Lid 34x18x13.5 cm

​Our stylish bread box in timeless white is more than just a place to store your baked goods. It combines modern design with clever functionality:Clever lid: The high-quality lid made of natural bamboo doubles as a sturdy cutting board. Just flip it over and start cutting right away!material: The combination of easy-care PP and bamboo ensures optimal hygiene.

€14.99*
#FA118691
Waldner Bread clover (gypsy herb) in a jar 100 g Bread clover (gypsy herb) in a jar 100 g

Gives your bread a fine, hearty touch.

€14.99*

Content: 0.1 kg (€149.90 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA69590
Hendi Bread knife professional Bread knife professional

Cuts all types of bread into perfect slices. Dimensions: 23cm

€19.99*
#118631
Waldner Bread mold 'heart' round Bread mold 'heart' round
Contents: 1000g

Don't just give your bread a personal touch in terms of taste. Pour the dough into the well-floured bread pan and let it rest for about 5 - 10 minutes. Then turn the dough onto the baking tray and put it in the oven without the basket. To clean, brush out the bread pan done. Fermentation baskets made from natural pedding cane, easy to clean by brushing.

€39.99*
Variants from €34.99*

Average rating of 4.67 out of 5 stars

#73482
Waldner Bread mold, round Bread mold, round
Version: 1500 g Ø: 245

Bread tins made from wicker are the perfect companion for your everyday baking. Ideal as a proofing form for dough, as a bread basket or simply for decorative purposes. Height 80mm.

From €17.59*
Variants from €14.39*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA77658
Waldner Bread or roll presser - shape sun Bread or roll presser - shape sun

Making an impression made easy. With the bread press made of strong tinplate. Simply roll the dough into a ball, turn it over and press it in.

€27.99*
#FA77700
Waldner Bread or roll presser - spiral shape Bread or roll presser - spiral shape

Making an impression made easy. With the bread press made of strong tinplate. Simply roll the dough into a ball, turn it over and press it in.

€27.99*
#FA77701
Waldner Bread or roll presser - star shape Bread or roll presser - star shape

Making an impression made easy. With the bread press made of strong tinplate. Simply roll the dough into a ball, turn it over and press it in.

€27.99*
#FA120780
RIESS Bread pan baking enamel blue 35cm Bread pan baking enamel blue 35cm

wonderfully fragrant bread for a snack - with this classic RIESS baking pan made of high-quality enamel you can create a juicy bread with a crispy crust.With this bread baking pan you can bake equally large cakes, pies and parfaits can also be made easily, The iron core distributes the heat optimally and the home-baked bread can be easily removed thanks to the non-porous, smooth surface. The enamel makes it possible to use it in any oven, even at very high temperatures up to 400 C. ~Tip:Always grease the enamel baking pan well before pouring in the bread mixture becomes. This means the bread doesn't stick and can be easily removed from the mold. In the case of cake dough, the mold should also be floured or crumbled.Enamel is glass and iron fused together in the kiln. Enamel is made from natural materials and has many wonderful properties. Length: 35 cm, width: 14 cm, capacity: 2.50 literscut and scratch resistant ~fruit acid resistanteasy to clean and bacteria-inhibiting healthier and energy-saving cooking flavor-neutral heat-resistant enamel surface up to 450 - optimal operating temperature maximum 220

€48.99*
#FA118690
Waldner Bread spice 250 g Bread spice 250 g

Bread spice with the best ingredients: caraway, fennel, coriander from certified organic farming. Gives your bread a fine, hearty touch. Contents: 250 g.

€9.99*

Content: 0.25 kg (€39.96 / 1 kg)

#119780
Bread spice coarsely ground Bread spice coarsely ground
Weight (g): 80

Regional freshly ground bread spice. Suitable for all types of bread. Very productive. ~ ~Ingredients:  ~Cumin , coriander, fennel, anise

€3.99*

Content: 0.8 kg (€4.99 / 1 kg)

Average rating of 4.63 out of 5 stars

#54714
Bread spice mix Bread spice mix
Contents: 1 kg

Gives every home-baked bread the right seasoning!Pure 100% natural spice mixture without additives, delicately spicy with notes of caraway, coriander, anise, fennel - prepared according to an old secret recipe.

€19.99*
Variants from €12.99*
#FA122656
Bread spice organic 130g Bread spice organic 130g

A great mixture of spices, caraway, fennel and coriander give your breads and pastries a tasty spice.Contents: 130 gcontains traces of gluten. ~

€5.99*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA24773
Waldner Bread stamp large 7 cm Bread stamp large 7 cm

Bread stamp made of high-quality oak wood, with a traditional Christian symbol made of metal, made according to old traditions, for stamping bread or Striezels.

€29.99*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA24772
Waldner Bread stamp small 5 cm Bread stamp small 5 cm

Bread stamp made of high-quality oak wood, with a traditional Christian symbol made of metal, made according to old traditions, for stamping bread or Striezels.

€28.99*
#FA116692
Breading set 3 pieces stainless steel Breading set 3 pieces stainless steel

The perfect kitchen helper: No spills between containers, they can be hung separately inside each other, saving space and stacking.Sizes, dimensions, and colors may vary slightly depending on the production run.Dimensions: approx. 22 x 15 x 3 cm

€16.99*
#FA27614
KERBL Breakaway pliers Breakaway pliers

Hoof ripper in robust design. Length approx. 36 cm.

€49.95*

Average rating of 4.67 out of 5 stars

#FA46072
Breakaway rope for car trailers 1000 mm Breakaway rope for car trailers 1000 mm

with carabiner hook

€5.99*
#FA99376
Bremstrommel Steyr Plus Serie Bremstrommel Steyr Plus Serie

grobe Verzahnung, passend bei mechanischer BremsbetätigungAbmessungen: 230×60, 8 Zähne

€135.00*
#FA115554
Bremstrommel zu Steyr 942, 948 Bremstrommel zu Steyr 942, 948

Bremstrommel für Steyr 942, 948Breite: 44mmAußendurchmesser: 220mmProfilart: 44x48Zähnezahl: 23

€109.90*
#FA115555
Bremstrommel zu Steyr 964, 970Außendurchmesser: 230mmZähnezahl: 23mm Bremstrommel zu Steyr 964, 970Außendurchmesser: 230mmZähnezahl: 23mm

Bremstrommel Z23 zu Steyr 900, 8000 Seriepassend nur bei mechanischer Bremse

€155.00*
#FA134300
BrennTaps 42 pieces 600 g BrennTaps 42 pieces 600 g

​**Fire Starter Tablets, 42 Count, 600g – Powerful Firelighters for Fireplaces and Grills**These fire starter tablets ensure quick and reliable ignition of wood, charcoal, and briquettes. They are ideal for fireplaces, stoves, grills, and fire pits and are easy to use. With 42 tablets and a total weight of 600g, the pack provides a convenient supply for numerous uses.**Advantages:*** 42 fire starter tablets in a bulk pack* Total weight: 600g* Quick and safe ignition* Suitable for grills, fireplaces, stoves, and fire pits* Simple and clean applicationPerfect for anyone who values ​​uncomplicated and reliable ignition.

€4.99*
Discount -23 %

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA8331
Brewing beer for everyone Brewing beer for everyone

You can easily brew good beer at home without much technical effort. Brewing beer is neither particularly expensive nor time-consuming. Around 100,000 readers have already learned how to brew beer with this book.The recipe section also includes specialties such as spelled, hemp or oat beer and recipes for European beer specialties: e.g. B. for English stout, Scandinavian oat beer and Russian kvass.Also special beers that cannot be bought in stores: smoked beer, rye beer, spelled beer, hemp beer or honey beer...

€16.90* €22.00* (23.18% saved)
#FA100836
KERBL Bridle holder Bridle holder

No more mess! Practical bridle or halter holder, high-quality design made of metal with synthetic resin coating. Robust, with 4 hooks for hanging halters, bridles, etc. Color: black

€11.99*