Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Products

#FA36914
Bite nipple 3/4 Bite nipple 3/4

Bite drinker for sows and fattening, made of stainless steel. Connection and nipple3/4". Adjustable nozzle of 0.8, 1, or 2 mm for high or low pressure. Total length 81 mm, pressure cone 7.8 mm.

€6.50*
#FA106791
Bite nipple 3/8 Bite nipple 3/8

Teething drinker with3/8" thread and nipplefor piglets and runners. Completely made of stainless steel!

€4.95*
#FA72350
Bite protection Bite protection

Robust, galvanized pipe protection for water pipes and heating cables. (L x W x D): 100 x 11 x 8 cm~ Thickness: 1.5mm

€33.95*

Average rating of 4.8 out of 5 stars

#34004
Bite protective caps Bite protective caps
Piece: 1

Made of flexible, weather-resistant plastic, they are placed on the terminal shoot andgrow with you.Enables forestry plants to be protected all year round, regardless of the weather, reusable.

€0.25*

Average rating of 4.84 out of 5 stars

#77804
Bite protective cuff blue Bite protective cuff blue
Piece: 500

Excellent hold, can be used for several years, UV-stabilized, is placed on the terminal shoot in autumn, this grows through in spring and the cuff is simply added next autumn.

€114.95*

Content: 500 Stück (€0.23 / 1 Stück)

Variants from €0.30*
#115967
Signumat Bite protective cuff long blue Bite protective cuff long blue
Piece: 100

Extra long protective sleeve protects against browsing, brushing and birds, particularly suitable for Christmas tree crops, larch, Douglas fir and hardwood, clearly visible signal blue. Length 27cm.

€29.95*

Content: 100 Stück (€0.30 / 1 Stück)

Discount -20 %

Average rating of 4.5 out of 5 stars

#FA34253
Bite remedy brush Bite remedy brush

Enables even and gentle painting.

€19.95* €24.95* (20.04% saved)
#FA133716
KERBL BiteStar BiteStar

​The BiteStar, made of natural rubber, is the perfect toy for your pets due to its versatility.Four protruding prongs encourage animals to play together.Thanks to its clever design, the BiteStar remains attractive to animals for extended periods. Ø 33 cm.Organic, malleable, and safe enrichment materialLong-lastingVersatile useSet includes hanging cap and chain (4 mm x 75 cm)

€29.95*
#47090
HM MÜLLNER Biting forceps Biting forceps
Pliers length: 225 mm

The “Mono” biting and pinching pliers are an indispensable tool for precise work in trade and industry.They are ideal for cutting nails, wires and other solid materials.With their robust design and hardened cutting edges, they ensure a long service life and reliable performance.The ergonomic handle offers optimum comfort and a secure grip, even during intensive use.Whether for professionals or DIY enthusiasts, the “Mono” pliers impress with their quality and versatility.Perfect for anyone looking for a powerful and precise tool.Chrome vanadium steelPlastic handlesPrecise design

€11.95*
Variants from €9.99*
#FA133231
Bitter Herbs Stom ach and Intestine Drops 50ml Bitter Herbs Stom ach and Intestine Drops 50ml

​RIVIERA Med+ Bitter Herbs Stomach & Intestine Drops combine the power of 13 carefully selected herbs. They are ideal for providing support after large meals and help to regulate cravings in a natural way.Whether after a meal or as part of your daily routine, the drops have a beneficial effect on the stomach and intestines and promote general well-being. The bitter substances they contain and their high content of plant extracts make them a natural choice.Thanks to the practical pipette bottle, they can be dosed individually – pure or diluted, as required. A natural companion for a conscious diet and balanced digestion.Ingredients:Water, alcohol, herbal mixture extract, nutmeg flavoring.The recommended daily dose (3x30 drops) contains an extract of:27.5 mg myrrh,24.5 mg angelica root,22.0 mg zedoary root,19.5 mg dandelion root,19.5 mg walnut leaf,13.5 mg gentian root,5.0 mg wormwood herb,4.0 mg cinnamon bark,4.0 mg valerian root,4.0 mg bloodroot,3.0 mg calamus root,2.5 mg horehound herb,2.0 mg cardamom fruit

€14.99*

Content: 0.05 l (€299.80 / 1 l)

#FA134434
Black and white pasture fence twine, 6 mm / 300 m Black and white pasture fence twine, 6 mm / 300 m

​​High-quality pasture fence rope ‘Made in Germany’Colour: black / whiteØ 6 mmLength (on reel): 300 m2 stainless steel conductors 0.3 mm / 2 copper conductors 0.3 mmSpecial offer

From €34.20*

Content: 300 m (€0.11 / 1 m)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA99863
Stihl Black baseball cap Black baseball cap

High-quality peaked cap with embroidered Stihl logo, universal size with adjustable headband

€4.99*
#129800
Black cover net incl. expander rope Black cover net incl. expander rope
Size (m): 2,2 x 1,5

For trailers, flatbeds,... coarse-meshedMaterial PE, black, mesh size 30 x 30 mm, with elastic cord, incl. expander rope and PVC storage bag.TÜV SÜD certified

€19.95*
#FA125440
Kröpfel Black cumin oil 1 l Black cumin oil 1 l

​Contains important vitamins, fatty acids and minerals. Supports gastrointestinal health and skin and coat care. Dosing bottle 1,000 mlboosts the immune systemhas a pain-relieving effectantioxidantanti-inflammatoryUse: Horses, dogs, catsAnalytical constituents: Crude fat 100 %, crude fiber 0 %. Nutritional-physiologicalAdditive/kg: 6,700 mg natural vitamin E of plant origin.Feeding recommendation: Add the recommended amount to the daily feed.Small dogs: 5-10 drops (0.5-1 ml)Medium dogs: ½ teaspoon (1.5 ml)Large dogs: 1 teaspoon (3 ml)Horses receive ½-1 dosing cup (10-20 ml) per day depending on body size.Do not feed to pregnant animals. When taking medication or if the liver is impaired, black cumin oil should only be fed after consultation with the vet.For external care, areas that are frequently infested by parasites can be rubbed with a few drops of black cumin oil or sprayed with a mixture of water and oil.

€49.90*
#109006
Stihl Black fleece jacket Black fleece jacket
Size (INT): XXL

Classic unisex STIHL fleece jacket made from cosy, warm fleece fabricprotects against the cold while still offering complete freedom of movement.With embossed STIHL logo on the front and side zip pockets. Seams on the cuffs and inner placket.Colour: black,material: 100% polyester. Sizes: XS - XXL.

€39.95*
#131746
Black Halibut, pellet for hook rigging Black Halibut, pellet for hook rigging
Grain size: 20 mm Weight (kg): 20

Perforated, hook-ready pellets for easy baiting.Particularly water-resistant – retains its shape in water for a long time.With betaine to increase feeding activity.High content of valuable fish oil for an intense smell and taste.Enriched with attractive attractants based on fish oil.

€129.00*

Content: 20 kg (€6.45 / 1 kg)

#FA50857
Black holding cam Black holding cam

for eccentric lock 6043

€3.99*
Discount -33 %
#122144
Black hoofbells in pairs Black hoofbells in pairs
Size: L

Durable rubber hoof bell. Protects against kicks. Double Velcro fastening. Secure hold on the horse's hoof.

€10.00* €14.95* (33.11% saved)
#133877
Black label signs 20-pack Black label signs 20-pack
Size: A8

Classic price tag stand in a practical L-shape for professional product presentation. The sturdy material with rounded corners ensures a high-quality appearance and long-lasting use in your display. Material: 0.8 mm thick plastic, black, shatterproof and flexibleDesign: Rounded corners for a clean finishLabeling: Suitable for chalkboards and chalk markersFlexibility: Easy to clean and immediately reusableApplication: Ideal for counters, display cases, and shelves indoors or in protected outdoor areasThe elegant and stable solution for your price labeling and advertising.​

€26.95*

Content: 20 Stück (€1.35 / 1 Stück)

#FA118931
KERBL Black marker pen Black marker pen

Ideal for labeling blank ear tags yourself and redrawing faded ear tags. Tip 2 mm.

€6.95*
#133625
Black rain hat Black rain hat
Size (EU): 58

​Black Rain Hat with Fleece Lining and Zippered PocketThis black rain hat provides reliable protection in wet and cool weather.The durable 100% polyester material is water-repellent and easy to care for.This keeps your head and neck well protected, even in the rain.The soft fleece lining ensures pleasant warmth and a high level of comfort.The hat is especially practical for outdoor work, fishing, hiking, or gardening.A small zippered pocket offers space for keys, money, or other small items.This way, you have important things within easy reach.The rain hat is lightweight, comfortable, and versatile – ideal for everyday life, leisure activities, and outdoor work.

€9.99*
#56846
Jenzi Black rod rest Black rod rest
Version: V-Form

high quality execution

€3.29*
#133872
Black roof stand 10-piece set Black roof stand 10-piece set
Size (mm): 105x 50

Compact tabletop display in a roof shape for professional price labeling and product presentation. The display, made of shatterproof, flexible plastic, offers two matte sides for optimal visibility of your offers. Material: 1 mm thick plastic, black, shatterproof & flexible Surface: Matte on both sides, easy to clean and reusable. Labeling: Suitable for chalk markers, board markers Application area: Ideal as an offer sign or price tag for indoor use (counter, buffet, shelf) Versatile and space-saving – perfect for direct marketers, market stalls, and gastronomy.

€21.90*

Content: 10 Stück (€2.19 / 1 Stück)

Variants from €19.90*
#FA70067
Black safety cap Black safety cap

Comfortable bump cap according to EN812/A1 with 100% cotton fabric cover in a fashionable look. With internal plastic shell made of polypropylene. The effective head protection against abrasions and impact hazards, size 54-59mm.Application: Use only in areas for which the law does not require a protective helmet, effective protection for work where you can easily hit your head,e.g. repair work, assembly work, maintenance work, etc.

€17.90*