Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Products

#FA105081
KERBL DeloX cordless clipper DeloX cordless clipper

Cordless shearing machine for detailed shearing, with 3-stage shearing speed and excellent shearing properties thanks to the stainless steel shaving head. With high-quality, long-lasting motor, strong Li-Ion battery with 2200 mAh, with digital display of the charge status, oiling, cleaning and remaining capacity of the battery and built-in light for better visibility when shearing. Can also be operated with the power supply plugged in, 5-stage cutting height adjustment using an adjusting wheel (0.8 - 2.0 mm), ~incl. Extensive accessories with 4 attachment combs (3, 6, 9, 12 mm), cleaning brush, power supply and charging cradle, operating instructions, oil. Technical data: 4000/5000/6000 strokes/min., loading and shearing time approx. 300 min., weight without cable 242 g.Suitable for pet shearing as well as for detailed and udder shearing on cattle and horses

€59.95*
#FA135188
Severin Deluxe Glass Tea and Kettle Deluxe Glass Tea and Kettle

The Deluxe glass tea and water kettle ensures a tea experience tailored to your taste.The "Easy Tea Select" function offers 5 preset tea programs.Alternatively, you can manually adjust the temperature and steeping time.An integrated temperature sensor ensures precise temperature control.With 3000 W of power, the water heats up quickly.The kettle holds up to 1.7 liters of water or 1.5 liters of tea.The automatic keep-warm function maintains the desired temperature for up to 30 minutes.The housing, made of stainless steel and thermal-shock-resistant glass, is robust and features high-quality workmanship.Audible signals can be switched on or off as desired.Your benefits:5 programs for different tea varietiesIndividually adjustable temperature and steeping time3000 W for rapid heatingCapacity of up to 1.7 liters30-minute keep-warm functionHigh-quality stainless steel and glass housingIdeal for anyone wanting to prepare various types of tea easily and at the perfect temperature.Technical specifications:Max. power: 3000 wattsCapacity: 1.7 lTemperature control: YesCordless: Yes360° base: YesKeep-warm function: YesDimensions (W/H/D): 230 mm x 240 mm x 180 mm

€79.99*
#FA28352
Demotec EASY BLOC set Demotec EASY BLOC set

Very easy to use, easy to install even for inexperienced people. Fits almost any claw size. Simply prepare the healthy claw, fill the plastic into the cap of the EASY BLOC and place it on the claw. Fits immediately. The treatment is completed in just a few minutes. Contents: 2 x right shoe, 2 x left shoe.

€39.95*
#FA135585
Demotec EasyBloc claw treatment set of 4 Demotec EasyBloc claw treatment set of 4

​Hoof treatment system with plastic hoof blocks.Set of 4 comprising:4 EasyBloc plastic hoof blocks (2 left and 2 right)Puler hoof adhesiveHoof adhesive liquid/hardenerWooden spatulas

€59.95*
#FA135586
Demotec EasyBloc Hoof Treatment Set (Pack of 12) Demotec EasyBloc Hoof Treatment Set (Pack of 12)

​Hoof treatment system with plastic hoof blocks.Set of 12, consisting of:12 EasyBloc plastic hoof blocks (6 left and 6 right)500 g hoof adhesive powder250 ml hoof adhesive liquid/hardenerWooden spatulas

€129.95*
#FA123001
Dengel anvil professional Dengel anvil professional

High-quality dengel anvil from Krennhof. Cleanly processed with a slightly curved surface for a perfect dengling result and optimal cutting edge for your scythe.

€37.90*
#FA9107
Dengel anvil, 500 g Dengel anvil, 500 g

Weight 500g, classic shape

€12.95*

Content: 0.5 kg (€25.90 / 1 kg)

Average rating of 4.73 out of 5 stars

#FA9108
Dengel apparatus Dengel apparatus

With this device, which has been tried and tested for decades, even inexperienced people can achieve good mowing, with this device mowing by hand becomes a pleasure! 2 year guarantee!

€379.90*

Average rating of 4.5 out of 5 stars

#FA38956
Dengel device 'Rollfix' Dengel device 'Rollfix'

Dengel device that has been tried and tested for decades. The use of high-strength pressure balls and a uniform crank movement enables easy and safe sharpening of your scythes and sickles.

€49.95*
#FA9106
Dengel hammer with handle, 500 g Dengel hammer with handle, 500 g

Classic dengel hammer, weight 500g

€39.95*
Discount -11 %
#FA99767
Dengelambos with edition Dengelambos with edition

Robust dengelambos with a practical support table, making work easy and good dengel results even for those with less experience.

€99.90* €112.00* (10.8% saved)

Average rating of 4.5 out of 5 stars

#FA31737
Ferrari Group Densimeter Densimeter

Used to determineSugar content (in beer, wine)Amount of residual sugarDevelopment of fermentationLength 210mm

€10.15*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA44066
Dent removal tool set, 7 pieces. Dent removal tool set, 7 pieces.

High-quality plumber's tool set in a practical PVC case.

€49.90*
Discount -33 %
#FA131130
Deposit bottle container with lid Deposit bottle container with lid

​Deposit bottle container with lid and carrying bag – stylish, hygienic, and well-designedThis deposit bottle container combines functionality with a modern look: The durable polyester carrying bag is tear-resistant, water-repellent, and easy to clean. It holds numerous empty deposit bottles – whether PET or glass – and puts an end to the mess in the house, garage, or yard.A special highlight is the bamboo lid. It not only ensures a clean finish but also gives the container a natural and attractive design. The lid prevents odors and protects the contents from insects and dirt – ideal for use in the kitchen, pantry, or on the balcony.The carrying bag can be easily removed thanks to sturdy handles and taken to the nearest return machine.After emptying, it can be folded up to save space. Washable up to 40°C.Material: Polyester bag, Oxford 600D + bamboo lidSpecial features: Removable lid, carrying handles, easy to cleanPerfect for anyone who wants to conveniently collect and stylishly store deposit bottles – whether at home or on the go.Dimensions: 40.5 x 33 x 73 cm

€19.99* €29.99* (33.34% saved)

Average rating of 4.83 out of 5 stars

#FA55738
Depth gauge teaching Depth gauge teaching

For 1/4", 325" and 3/8" saw chains, ~Gauge for 0.63 or 0.73mm depth. ~The ratio between the cutting teeth and the height of the depth limiter is crucial for the saw cut, to work softer and therefore safer.When sawing hard types of wood, the depth limiter should be high, for soft types of wood it can be lower.

€5.99*
#FA131593
Depth hole marker set HM Depth hole marker set HM

​A practical and affordable solution for marking drill holes up to 40 mm deep.Practical marker with a clip and integrated lead sharpener.Promotional set with two graphite leads and two wax leads each (yellow and red).

€11.99*
Bio geeignet

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA78074
Ecolab Dermasoft, 10kg Dermasoft, 10kg

Professional udder cleaning with a double effect. Washing solution for hygienic storage of udder cloths. After cleaning the udder or animal, wash the cloths well and then place them in a bucket with 0.5% Dermasoft solution. Before the next milking, take out the cloth, wring it out briefly and wash the udder clean. All ingredients are organic.

€89.90*

Content: 10 kg (€8.99 / 1 kg)

#128117
KERBL DermaTex work glove DermaTex work glove
Size: 8 / M

DermaTex cotton jersey glove - to protect your handsbleached whitemade from breathable cotton blended fabriccan be worn on both sideswith layers between the fingersmore wearing comfort and longer durability due to high-quality, heavy quality (300 g / dozen for size 10)Areas of application: Construction (e.g. plasterers), as undergloves6 pairs in a bag

From €5.19*
#FA127238
Kersia Dermisan wipes 25 pcs/pkg Dermisan wipes 25 pcs/pkg

​Reusable cloth for udder cleaning and germ count reduction. When used correctly, the udder cloth guarantees problem-free udder cleaning even when heavily soiled. The spread of germs can be prevented by changing the udder cloth after each cow. The non-woven cloth is reusable, washable and boil-proof. This reusable cloth is very tear-resistant. One cloth can be used more than 300 times. This keeps the costs per cow and milking time very low. Can be used with DERMISAN + (FAIE No. 127234) and the double bucket (FAIE No. 127236). with the reusable wipes, the Dermisan plus method is cheaper than udder paper!the Dermisan wipes can be used again and again for approx. 6 months

€22.50*
#FA127234
Kersia Dermisan+ 10 kg canister Dermisan+ 10 kg canister

​Udder shampoo for cleaning and caring for teats and milking hands. A 0.5% solution ensures the disinfection of the blue reusable udder cloths. Always use one cloth per cow. Proper pre-cleaning of the udder and teats stimulates and stimulates the flow of milk. The udder cloths must be ordered separately. FAIE No. 127238.Application: Before milking: Empty the bucket without wringing out the cloths and leave the cloths covered with warm waterOne cloth per cowClean the teats and collect the cloths in a second bucketAfter milking: Add a solution of 0.5% (5 ml for 1 l of water) DERMISAN+ to the bucket of used wipes to disinfect the wipesDermisan+ is germicidal (Staphylococcus aureus) after 5 minutes at a 0.5% solution in accordance with the EN1276 standard The composition allows reliable disinfection of the udder wipes without using other disinfectants (chlorine, boiling...).The wipes can therefore be reused and do not transfer aggressive substances to the teat skinThe contact time required between two milking times allows the wipes to be thoroughly disinfected by preventing the transfer ofgerms responsible for udder infections.The wipes can be reused for up to 6 months For the disinfection and cleaning of udder clothsFor preparing teats before milkingMild washing bases gently and reliably clean the teats without attacking the epidermispH-neutral and aromatic scent (peach)Reusable wipes can be thoroughly disinfected with a Dermisan+ solution between two milkingsEU organic approved Use biocidal products with care. Always read the label and product information before use.

€79.90*

Content: 10 kg (€7.99 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA57965
Deruss substitute Deruss substitute

Suitable for Steyr T80-280.1 cylinder

€29.95*
Discount -11 %
#FA117091
Petzl Descender with anti-panic function Descender with anti-panic function

The self-braking descender I'D S is primarily intended for work at heights and for areas that are difficult to access. It has an ergonomically shaped lever that allows you to easily control the abseiling process. The integrated anti-panic function and the safety lock reduce the risk of accidents in the event of an operating error. The AUTO-LOCK system allows the user to position themselves at the workstation without having to operate the lever and tie off the device. After blocking, the rope can be pulled in without using the lever. The safety clip allows the device to be kept attached to the belt when inserting the rope. The I'D S descender is suitable for ropes with a diameter of 10 to 11.5 mm and enables the handling of loads of up to 250 kg. Product information: Material: aluminum, steel, polyamideWeight: 600 gColor: yellowRope compatibility: 10-11.5 mm

€224.90* €252.00* (10.75% saved)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA24922
Detent for handbrake lever Detent for handbrake lever

Fits handbrake lever Faie No. 24922

€69.95*
#FA100977
Deutz-Fahr gas pressure spring for rear window Deutz-Fahr gas pressure spring for rear window

Suitable for rear window

€39.95*