Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Products

#FA3050
Hendi Cream device 0.5 liters Cream device 0.5 liters

Fresh cream in seconds, shake vigorously 3 to 4 times and the whipped cream is ready to use. Stores in the fridge for up to 14 days. 2 year guarantee. Required cream capsules not included. Contents 0.5 liters, not suitable for dishwashers, material: aluminum. Includes 3 polypropylene attachments and a cleaning brush. Color white

€48.99*
Discount -14 %
#120230
Cream honey stirrer 50l 230V Cream honey stirrer 50l 230V
Height (mm): 860 Performance: 0,22kW Volume: 95kg/70l Ø: 400

Mixer for making creamed honey with squeeze tap, mixing attachment, and stainless steel container. Controlled by an automatic control system: mixing should be carried out in cycles, with mixing taking place several times a day for around 10-15 minutes. The honey is mixed frequently throughout the entire process. Depending on the type of honey, it can take several days to produce the perfect creamed honey.Mixing time adjustable from 5-15 minutesWaiting time adjustable from 45-480 minutesTotal time adjustable from 1-99 hoursHour counterThe speed control can be adjusted via the control panelØ: 400 mmStainless steel pinch valve: 6/4″Stirring insert and container made of stainless steel.Operating voltage 230 V.Speed control via frequency converter, max. 36 rpm.Flat gear motor.Includes automatic control.

€1,599.00* €1,855.00* (13.8% saved)
Variants from €1,499.00*
#120233
Cream honey stirrer 50l 400V Cream honey stirrer 50l 400V
Height (mm): 650 Performance: 0,18kW Volume: 70kg/50l Ø: 400

Mixer for making creamed honey with squeeze tap, mixing attachment, and stainless steel container. Controlled by an automatic control system. Mixing should be carried out in cycles, with 15 minutes of mixing several times a day. The honey is mixed several times throughout the process. Depending on the type of honey, it can take up to several days to produce the perfect creamed honey.Stirring time 15 min Waiting time 60 minTotal time adjustable from 1-99 hStainless steel pinch valve: 6/4″Stirring insert and container made of stainless steelOperating voltage 400 VSpeed control via frequency converter max. 36 rpmFlat gear motorIncludes automatic control

€1,149.00*
Discount -15 %
#120231
Cream honey stirrer with heating 230V 70kg/50l Cream honey stirrer with heating 230V 70kg/50l
Height (mm): 720 Performance: 0,18kW Voltage (V): 230 Volume: 70kg/50l Ø: 490

Stirring device for the production of cream honey with squeeze tap, stirring insert and container made of stainless steel and heating jacket for defrosting.Controlled via an automatic control.Stirring should take place in cycles, stirring several times a day for 10-15 minutes.  ~The honey is mixed several times throughout the entire process. ~Depending on the type of honey, it can take from several days to a few weeks to achieve the perfect cream honey.< p style="box-sizing: border-box~ margin-top: 0px~ margin-bottom: 0.8rem~ color: rgb(119, 119, 119)~ font-family: Muli, sans-serif~ font-size: 13px~">Mixing time adjustable from 5-15 minWaiting time adjustable from 45 480 minTotal time adjustable from 1-99 hHour counterThe speed control is adjustable via the control panel Pinch tap: 6/4? stainless steel Stirring insert and container made of stainless steel Heated jacket 30 C - 55C Operating voltage 230 V ~ Speed control using a frequency converter / max. 36 rpm Flat gear motor incl. automatic control

€1,999.00* €2,345.00* (14.75% saved)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA25430
Florex Cream Lavender 125ml Cream Lavender 125ml

Soothing care for your skin! ~The ~Florex fat cream with lavender is a real treat for your skin, it is ideal for dry and stressed skin. ~The lavender oil it contains has a calming effect and relieves skin irritations. Whether after sunbathing or for irritated skin - this cream gives you relief. Lavender is known for its anti-inflammatory properties, which reduces redness and swelling so that your skin can recover. The delicate lavender note pampers your senses. Every application of this cream is a small wellness experience.

€16.99*

Content: 0.125 l (€135.92 / 1 l)

#FA17090
Elecrem Cream screw Elecrem EM1/3/5 Cream screw Elecrem EM1/3/5

Cream screw for Elecrem milk separator EM1/3/5, for adjusting cream thickness.

€7.30*
#123689
REINMACHER Cream soap lavender Cream soap lavender
Contents: 500 ml

This Reinmacher cream soap lavender is a mild and skin-friendly soap that is suitable for the daily cleaning of sensitive and demanding skin. It contains skin-friendly ingredients that gently cleanse and care for the skin.The soap is subtle and smells of lavender, the pH value of 5.5 supports the skin's natural acid mantle and helps protect the skin to protect from drying out.

€2.99*

Content: 0.5 l (€5.98 / 1 l)

#FA123691
REINMACHER Cream soap pomegranate Cream soap pomegranate

This Reinmacher pomegranate cream soap is a mild and skin-friendly soap that is suitable for the daily cleaning of sensitive and demanding skin. It contains skin-friendly ingredients that gently cleanse and care for the skin.The soap is subtle and smells of pomegranate, the pH value of 5.5 supports the skin's natural acid mantle and helps protect the skin to protect from drying out.

€2.99*

Content: 0.5 l (€5.98 / 1 l)

#123686
REINMACHER Cream soap sensitive rose Cream soap sensitive rose
Contents: 5 L

This Reinmacher cream soap Sensitive Rose is a mild and skin-friendly soap that is suitable for the daily cleaning of sensitive and demanding skin. It contains skin-friendly ingredients that gently cleanse and care for the skin.The soap is subtle and smells of roses, the pH value of 5.5 supports the skin's natural acid mantle and helps protect the skin to protect from drying out.

€19.99*

Content: 5 l (€4.00 / 1 l)

Variants from €2.99*
#FA16352
Creams and ointments stirred yourself Creams and ointments stirred yourself

Sun cosmetics, lip gloss, deodorants &~ CoStirred and not shaken are the creams and ointments that you can easily make yourself using the recipes in the book Creams and ointments stirred yourself by Ingeborg Josel. Like Bond's Martini, the cosmetic products from our own production are also something very special. By using natural, selected ingredients, there are no ambiguities regarding the ingredients. Some recipes in the book are even particularly suitable for people who suffer from skin diseases such as neurodermatitis or psoriasis.Over 150 step-by-step instructions including detailed photos show the different types of preparation in detail. Water, fat and active ingredient phases in the in-house production of creams and ointments are explained, and the different skin types with their different needs are also served. This is how cosmetics such as day and night creams, (healing) ointments, body lotions, sun cosmetics, body butter, lip gloss, cleansing lotions and much more are created, for which one thing is known exactly: their ingredients.

€24.00*
Discount -33 %
#FA132204
Create N Color Koala + Beetle Create N Color Koala + Beetle

Create N Colour – Magical painting fun with water. With the Create N Colour 3D wooden model set, painting becomes an adventure!Simply fill the included water crayon with water and brush it over the wooden animals – and a colorful design appears as if by magic.After about 15 minutes of drying time, the color disappears, and the fun starts all over again.The set contains two cute wooden animal figures that are assembled without glue.Ideal for children aged 3 and up.Whether at home or on the go – the handy size fits in any bag.Reusable, and mess-free: Create N Colour brings color to life – again and again!

€9.99* €14.99* (33.36% saved)
Discount -33 %
#FA132203
Create N Colour Cat + Lamb Create N Colour Cat + Lamb

Create N Colour – Magical painting fun with water. With the Create N Colour 3D wooden model set, painting becomes an adventure!Simply fill the included water crayon with water and brush it over the wooden animals – and a colorful design appears as if by magic.After about 15 minutes of drying time, the color disappears, and the fun starts all over again.The set contains two cute wooden animal figures that are assembled without glue.Ideal for children aged 3 and up.Whether at home or on the go – the handy size fits in any bag.Reusable, and mess-free: Create N Colour brings color to life – again and again!

€9.99* €14.99* (33.36% saved)
Discount -33 %
#FA132200
Create N Colour Dog + Pig Create N Colour Dog + Pig

Create N Colour – Magical painting fun with water. With the Create N Colour 3D wooden model set, painting becomes an adventure!Simply fill the included water crayon with water and brush it over the wooden animals – and a colorful design appears as if by magic.After about 15 minutes of drying time, the color disappears, and the fun starts all over again.The set contains two cute wooden animal figures that are assembled without glue.Ideal for children aged 3 and up.Whether at home or on the go – the handy size fits in any bag.Reusable, and mess-free: Create N Colour brings color to life – again and again!

€9.99* €14.99* (33.36% saved)
Discount -33 %
#FA132195
Create N Colour Horse + Cow Create N Colour Horse + Cow

​Create N Colour – Magical painting fun with water. With the Create N Colour 3D wooden model set, painting becomes an adventure!Simply fill the included water crayon with water and brush it over the wooden animals – and a colorful design appears as if by magic.After about 15 minutes of drying time, the color disappears, and the fun starts all over again.The set contains two cute wooden animal figures that are assembled without glue.Ideal for children aged 3 and up.Whether at home or on the go – the handy size fits in any bag.Reusable, and mess-free: Create N Colour brings color to life – again and again!

€9.99* €14.99* (33.36% saved)
#FA132157
KERBL Creative Cat Tree Creative Cat Tree

​The Creativ cat tree is a must-have for all cat lovers!This versatile cat tree offers your cat numerous opportunities to play and climb.With sturdy sisal posts, comfortable platforms, and an exciting hiding place, your cat will be thoroughly entertained.The cat tree promotes your feline friend's health and well-being through active play and scratching.It's easy to assemble and fits perfectly into any home.Total height 150 cm, color anthracite/white/blueSmall base plate: 38 x 38 x 3.2 cmLarge base plate: 38 x 70 x 3.2 cmCave: ø 28 x 30 cmCroll: ø 22 cm3 plush ballsHammock includedSisal rope glued to the postsPost diameter: 9 cm

€169.00*
#FA112312
KERBL Crescent scratching board Crescent scratching board

Gray scratching board with a sisal scratching surface. Includes plush ball hanging at the bottom. 26x22x11cm

€9.95*
#52017
Crimp link ISO 06B-1 Crimp link ISO 06B-1
Type: 16B-1

for roller chain ISO ~

€7.99*
Variants from €2.99*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA28475
BGS Crimping pliers set with 1,000 cable lugs Crimping pliers set with 1,000 cable lugs

Pressing pliers set with automatic ratchet and adjustable locking device and pressure point releasecomplete with two interchangeable pressing profile inserts for:insulated cable lugs from 0.5 - 6mm with symmetrical oval pressing (red-blue-yellow)not Insulated cable lugs from 1.5 - 10mm with mandrel pressing Complete set with 1,000 different cable lugs, delivered in an impact- and acid-resistant case.

€159.90*
#FA134121
Raps Crispy Willy Crispy Willy

​Knusper Willy spice marinade in the 500g tin – The taste experience with a special crunch.Why Knusper Willy belongs in your spice rack:Crispy enjoyment: The name says it all – coarse spice components provide a unique texture and a rustic mouthfeel after grilling or roasting.Versatile: Especially strong on pork belly, crackling roast, or poultry with skin. Anywhere a spicy crust is desired.Easy to use: ready-made spice marinade 60 g/kg.Flavor profileKnusper Willy impresses with a strong, hearty aroma. The blend relies on a rustic seasoning that unfolds its full potential when heated and creates a golden-brown, aromatic surface. It is the ideal choice for anyone who likes robust flavors and a rich texture.Larger packaging available upon request.

€16.50*

Content: 0.5 kg (€33.00 / 1 kg)

NEW
#FA135546
Raps Crispy Willy Crispy Willy

This ready-to-use Knusper Willy spice marinade in a 2,500 g bucket is suitable for seasoning and marinating meat. The coarse spice components provide a rustic seasoning texture and support an aromatic crust when grilling or frying. The marinade is particularly suitable for pork belly, crusted roast and poultry with skin. Application is carried out at a dosage of 60 g per kg of meat. Advantages & Functions • Coarse spice components for a rustic seasoning texture and aromatic surface • Suitable for pork belly, crusted roast and poultry for versatile meat applications • Ready-to-use spice marinade with 60 g/kg for easy dosing Frequently Asked Questions How is the marinade dosed? The recommended dosage is 60 g per kg of meat. Which types of meat is the marinade suitable for? It is suitable for pork belly, crusted roast and poultry with skin. What is the container size? The marinade is supplied in a 2,500 g bucket.

€47.95*

Content: 2.5 kg (€19.18 / 1 kg)

#FA15839
KERBL Crocodile tongs Crocodile tongs

Black hoof rivet pliers for tightening hoof nails. Length approx. 35 cm

€31.95*
#16598
Cross connection clamp with screws Cross connection clamp with screws
Dimension A x B (inch): 11/2 x 11/2

Galvanized, including screws

From €8.92*
Variants from €8.49*
#16578
Cross connection LONG with 2 screws Cross connection LONG with 2 screws
Dimension A x B (inch): 2 x 2 Screw: M12x80

Galvanized, solid design, including screws

From €10.19*
Variants from €6.62*

Average rating of 5 out of 5 stars

#16574
Cross connection with 4 screws Cross connection with 4 screws
Dimension: 2 Zoll Screw: M10x25

Galvanized, solid design, including screws

From €11.01*
Variants from €7.47*