Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Products

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA19151
KERBL Collar, 130 x 4 cm Collar, 130 x 4 cm

Top quality cattle collar! With solid round mandrel buckles for strong tensile loads! Dimensions: 130 x 4 cm, with oval link and D-ring.

From €13.45*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA1568
KERBL Collar, 150 x 5 cm Collar, 150 x 5 cm

Collar alone in top quality foryoung bull attachment! With double roller buckle for the strongest tensile load. Dimensions: 150 x 5 cm, with oval link and D-ring.

€28.95*
#FA1573
KERBL Collar, 170 x 7 cm Collar, 170 x 7 cm

Collar alone in top quality forbull attachment! Extra reinforced mandrels guarantee optimal safety. With double roller buckle for the strongest tensile load. Dimensions: 170 x 7 cm with oval link and D-ring

€47.95*
#FA1738
KERBL Collar, 85 x 4 cm Collar, 85 x 4 cm

Calf connection in top quality! Dimensions: 85 x 4 cm, with oval link and D-ring.

€12.95*
#117304
Collection box wood look Collection box wood look
Contents: 25 L Version: für Erwachsene

This high-quality plastic box with an elegant wood look is ideal for collecting fruit, berries, etc. These sturdy, length-adjustable straps can be easily adjusted to the respective size.

€54.99*
Variants from €25.00*
#FA102267
STIGA Collection container for sweeper SWS 800 G Collection container for sweeper SWS 800 G

Collection container for sweeper SWS 800 G + GE, working width 800mm.

€129.90*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA109720
STIGA Collection container for SWS 600 G + GE Collection container for SWS 600 G + GE

Collection container for sweeper SWS 600 G + GE, working width 600mm.

€129.90*
#FA107253
Tecwerk Collection tray 215l L1200xW800xH360mm Collection tray 215l L1200xW800xH360mm

for storing 200 l drums or small containers according to declaration of conformity (HP) according to StawaR, approved for flammable liquids of GHS categories 1-3, water-polluting liquids of GHS categories 1-4 robust 3 mm sheet steel construction with galvanized grating with feet (the pallet truck must lift the tub between the feet) Load capacity 1000 kg/m Elaborately processed Z-edge for optimal hold of the grating Other technical properties Load capacity: 1000kg/m Weight: 70kg Color: gentian blue, RAL 5010

€548.00*
#FA108522
Collision protection for Asp�ck lights Collision protection for Asp�ck lights

Galvanized, 273x131x67mm, for Multipoint I, II, IV, V and various lights

€15.45*
#FA115704
Kränzle Colly 800 sweeper Colly 800 sweeper

Hand sweeper with 2 side brushes and double roller sweeping system with 80 cm working width. Ergonomic and easy to use, comfortable, fast and back-friendly sweeping thanks to the continuously adjustable push bar. Space-saving storage thanks to folding push bar, cleaning without contact with dirt, easy handling and emptying of the impact-resistant waste container.Folding side brushes with infinitely variable height adjustmentLarge wheels with natural rubber tires for optimal power transmission li>star-shaped hard-soft bristles comfortable and height-adjustable driving handle Technical data:Drive: manualSweepings container: 30 lWeight: 19 kg

€499.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#101647
Faster Color clip Color clip
Color: gelb

€0.50*

Average rating of 5 out of 5 stars

#101663
Faster Color clip + / - Color clip + / -
Color: rot Version: Plus +

€0.50*
#FA127920
HIKO Color clip for drinking bucket 5 pcs Color clip for drinking bucket 5 pcs

​Drinking bucket clips in assorted colors to match HIKO drinking buckets.For permanent, reliable marking of the drinking bucket (e.g. for calf or group allocation).Can be clipped onto the hanging loop.Reusable and easy to clean.Pack = 5 pieces

€4.95*
#134604
color for beehive entrance 250 ml color for beehive entrance 250 ml
Color: gelb

Bees see the world very differently from us humans. They primarily perceive three color ranges: blue, green, and ultraviolet (UV).Colors that are highly visible and easily distinguishable to bees: blue, yellow, white, and black/darkPure red is perceived as black/dark; when mixed with white to create pink, it helps bees better recognize the entrance hole!Colors can be mixed togetherQuick-dryingLightfastWeather-resistantWater-solubleSuitable for Styrofoam and wooden hives!(Recommendation for wooden surfaces: Use a wood primer before painting.)

€9.79*
#6847
Color powder to chalk line device Color powder to chalk line device
Color: rot

Well-adhering color powder, professional quality

€4.95*

Content: 0.25 kg (€19.80 / 1 kg)

Average rating of 4.5 out of 5 stars

#57319
Color work glove Color work glove
Color: rot Piece: 1 Size: 9

Nappa leather glove with stretch fabric back, Velcro fastener for a secure fit.

From €4.84*
#FA134123
Raps Colorful Willy Colorful Willy

​Colorful Willy Spice Marinade in the 500g Can – The colorful all-rounder for your grilled dishes.Why Colorful Willy belongs in your spice rack:Appearance & Taste: A sophisticated combination of coarse spice components that makes your grilled food a highlight not only in taste but also visually.Versatile Use: A true all-rounder for pork, poultry, and quick-fried dishes. Especially with lighter types of meat, it ensures an appetizing color.Easy Application: ready-to-use spice marinade 60 g/kg.Flavor ProfileColorful Willy impresses with its lively variety. A mild yet spicy base is complemented by visible herb and spice pieces that provide a fresh aroma. It is ideal for anyone looking for varied seasoning without excessive spiciness.Larger quantities available on request.

€17.95*

Content: 0.5 kg (€35.90 / 1 kg)

#FA107258
Tecwerk Colorspray deep black satin matt RAL9005 Colorspray deep black satin matt RAL9005

Colorful paint spray based on acrylic resin free of lead, cadmium, aromatics and silicone very economical dries very quickly does not run and thus ensures quick and clean work for interior and exterior painting weather and corrosion resistant recommended final coat with permanent Color intensity for metal, wood, masonry and most plastic materials for repainting, refreshing and repairs Gloss level: High gloss: approx. 90% at 60 angle Satin gloss: approx. 50% at 60 angle Dust-dry after approx. 20 up to 25 minutes, depending on the ambient temperature Dry to the touch after approx. 2 hours Completely dry after approx. 24 hours Can be painted over within 4 hours, then let it dry for at least 24 hoursNote: not suitable for Styropor and vinyl-containing plastics, can be painted over with acrylic resin paint, when using other paint systems (e.g. alkyd resin) please check whether it can be painted over Other technical properties Contents: 400ml Container: spray can

€9.95*

Content: 0.4 l (€24.87 / 1 l)

#FA132914
Colostrum Pasteurizer Trusti Colostrum Pasteurizer Trusti

​The Trusti Colostrum Pasteurizer provides an effective solution for colostrum management by pasteurizing, cooling, and warming colostrum to the ideal feeding temperature. This ensures that calves, lambs, and foals receive the best possible initial nutrition.The Trusti Colostrum Pasteurizer offers an effective solution for colostrum management by pasteurizing, cooling, and warming colostrum to the ideal feeding temperature. For pasteurizing, cooling, defrosting, and warming colostrum milkCirculating water bath for gentle and effective heat transferFor two 4-liter Trusti Colostrum BagsPrecise temperature control6 preset programs and a user-defined programWater supply possible manually or via mains waterEnergy-efficientWith LED indicator lightTechnical specifications:Dimensions: 66 x 44 x 46 cm (L x W x H)Color: blue/blackHeating power: 1,500 WConnection: 230 VCable length: 120 cmTemperature control range: up to +60°CScope of delivery: Pasteurizer, bag holder, drain hose, quick-release coupling for automatic water supply, 5 Trusti Colostrum Bags, Trusti Tuber drenching probe, cleaning brush, instruction manualWeight: 20.4 kg

€2,595.00*
#FA118607
KERBL Colostrum refractometer Colostrum refractometer

To evaluate the quality of colostrum. For newborn calves, the quality of the colostrum is extremely important due to the antibodies - good colostrum can reduce the risk of diarrhea and other diseases.How is it measured: Open the prism flap and put a drop of colostrum on the prism~ close the flap and press lightly~ read the Brix value on the scale~ Clean and dry thoroughly after each use!Values: <~ 22 = poor quality (< IgG 50 g/l)~ 22 to 27 = medium quality (approx. 50 to 100 IgG g/l)~ >~ 27 = very good quality (> 100 IgG g/l)Scope of delivery: pipette, screwdriver, cloth, case

€69.95*
#FA113028
OPTIMUM Column drilling machine OPTIdrill 33Pro - set Column drilling machine OPTIdrill 33Pro - set

Robust column drilling machine with MK4 spindle holder for drilling pipes up to 30mm in steel. Quill stroke 120mm, throat 254mm, speed 120 - 1810 rpm, drilling table work surface 425x475mm, industrial motor with 1.1KW / 400 volts. Optimum control at all times thanks to the integrated digital drilling depth and speed display. Solid design with a dead weight of 140 kg. Dimensions: 1705x755x440mm. Promotional set including keyless drill chuck 1-16mm, Morse taper MK4/B16, T-slot nuts and matching machine vice.

€1,798.00*
Discount -25 %
#FA126555
STIGA Combi 48 S H GCV145 lawn mower Combi 48 S H GCV145 lawn mower

​The Combi 48 S H GCV145 lawn mower is a reliable and powerful petrol mower, ideal for medium to large gardens. Equipped with a Honda GCV145 engine, it offers high performance with low consumption. With a cutting width of 46 cm and variable cutting height adjustment (6 positions from 22 to 65 mm), it easily adapts to the needs of your lawn. The practical self-propulsion makes work easier, especially on uneven ground. The Combi 48 S H also offers 3-in-1 functions: Collecting, mulching and rear discharge. Perfect for anyone looking for a versatile and easy-to-use mower. Sheet steel housing Cutting width 46 cm Collecting, mulching, rear discharge Engine power: 2.75 Kw

€449.00* €598.00* (24.92% saved)
#FA22868
Husqvarna Combi canister Combi canister

New model with filling stop for fuel and integrated tool box, with viewing window for the filling level and space-saving transport position. For 5 liters of fuel and 2.5 Chain oil. (without tools).

€69.95*
#FA127627
Patura Combi P4500 electric fence energizer Combi P4500 electric fence energizer

Combination device (12 V/230 V) with MaxiPulse technology ensures the optimum pasture fence pulse even for fences with heavy vegetation.6 level switch for easy adjustment (off, battery test, fast at night / slow during the day, slow at night / fast during the day, full power, half power)Thanks to the 10-stage control display, the fence voltage and battery status are always clearly visible on the multifunctional devices, while the 6-stage switch enables a wide range of setting options and power levels.For long fences with heavy vegetation for cattle, sheep, horses, for game defense and herd protection10-stage fence and battery control, 6-step switch, deep discharge protectionTime-delayed power adjustment and load change alarmAdditional connection for reduced voltageIncl. 230 V power supply unit, 12 V stainless steel connection cable and fence / earth cable set5 year guarantee

€579.00*