Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Products

#FA124890
Patura Clip-on hay rack Clip-on hay rack

Galvanized hay rack for attaching to partitions or pipes up to Ø 35 mm. 60 x 50 x 40 cm (LxWxH)

€69.95*
#FA27824
KERBL Clipper oil Clipper oil

The oil ensures optimal lubrication of all moving parts in the shaving head. Ideal for all common brands of clippers. Contents: 100 ml

€7.95*

Content: 0.1 l (€79.50 / 1 l)

#19323
Aircraft Clips with spine width 5.8 mm Clips with spine width 5.8 mm
Length (mm): 38

5000 pieces for KG50

€49.90*
Variants from €29.99*
#FA119958
Clips, 20-piece set Clips, 20-piece set

Compatible with Weck canning jars. Packaged in a plastic bag containing 20 pieces. 

€5.99*
#FA112582
Clock with animal sounds farm animals Clock with animal sounds farm animals

A clock with animal sounds is an original gift idea for children and adults. It can be placed in any room in the house and is an eye-catcher. The clock plays a different sound every hour (except between 22:00 and 05:00), which comes from a farm animal. The sounds are authentic and realistic. The clock is made of high-quality materials. It is also very easy to use. To start the clock, simply insert the batteries and set the clock. The clock is a beautiful and practical gift that you can give to anyone. Dimensions: Ø 30x4.5cm. Batteries not included, 3xAA are required.Here are some advantages of a clock with animal sounds: It is an original gift idea. It is an eye-catcher in any room. The sounds are authentic and realistic.It is very easy to use. If you are looking for a beautiful and practical gift, a clock with animal sounds is the perfect choice.

€19.95*
#FA122802
Clock with bird calls Clock with bird calls

Bird clock with bird calls - this bird clock is a unique and original gift for any nature lover. Every hour on the hour (except between 22.00 and 05.00), a different bird call is heard, including the calls and songs of finches, cuckoos, great tits, great spotted woodpeckers, song thrush, barn owl, wren, blackbird, blue tit, nightingale, robin and tawny owl. So you can bring a piece of nature into your home and enjoy the beautiful bird calls every day.The clock is only suitable for indoor use and has a diameter of Ø 30x4.5cm. Batteries are not included, 3xAA are required.Features:A different bird call sounds every hour on the hour Calls and songs of finch, cuckoo, great tit, great spotted woodpecker, song thrush, barn owl, wren, blackbird, blue tit, nightingale, robin and tawny owlUnique and original gift for nature lovers Only suitable for indoor use Dimensions: Ø 30x4.5cm Batteries not included (3xAA) Order your bird clock now and bring a piece of nature into your home!

€19.95*
Discount -18 %
#FA122932
Close to nature and suitable for everyday beekeeping Close to nature and suitable for everyday beekeeping

?Keeping bees with heart and mind, a book to help you slow down when beekeeping ~The first years of beekeeping are behind you, but you're not really happy? Sugar water as winter food goes against your grain? ~The bees react to your review with a bad mood? ~There is another way! Close to nature and suitable for everyday use!!!Design your beekeeping to be bee-friendly and close to nature and let the ideas floating around in your head run wild. There are many options and alternatives that can be wonderfully integrated into your everyday bee life! Appropriate hives, precise observation of entrance holes and waste diagnosis save the hive from having to be opened unnecessarily. Get involved with your bees, boldly go new ways and stay relaxed - your bees will thank you. 140 color photos. 192 pages. ~

€16.90* €20.60* (17.96% saved)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA21613
KERBL Close-meshed hay net Close-meshed hay net

The hay net with a mesh size of 5 x 5 cm has various advantages. The feeding time is extended and food envy is avoided. The horses can eat slowly and therefore better in terms of digestive physiology.Includes hanging rings.

€13.99*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA25014
KERBL Close-meshed hay net Close-meshed hay net

The hay net with a mesh size of 5 x 5 cm has various advantages. The feeding time is extended and food envy is avoided. The horses can eat slowly and therefore better in terms of digestive physiology.Includes hanging rings.

€13.99*
#132486
Closed reins, 3 m length, brass snap hooks Closed reins, 3 m length, brass snap hooks
Color: Tannengrün

This continuous rein, made of 13 mm thick polyester rope and measuring 3 m in length, connects the halter to the rider's hand and assists in delivering aids while riding.It is specifically designed for horsemanship training and features brass rein snaps. Benefits & Features 13 mm polyester rope – provides a defined feel for guiding and signaling. 3 m length – connects the halter to the rider's hand. Brass rein snaps – allow for attachment to the halter and make the snaps interchangeable. Uses: Riding, horsemanship training, connecting halter and hand Material: Polyester rope, brass Rope diameter: 13 mm Length: 3 m Manufacturing: Made in Germany Care: Washable up to 30°C. Wrap the snaps in a cloth before washing to protect the washing machine drum. FAQ What is this continuous rein used for? The rein connects the halter to the rider's hand and helps deliver aids while riding. What material is the rein made of? The rein is made of 13 mm thick polyester rope and features brass rein snaps.

€49.99*
#FA112389
SAUGUT Closing cap for MultiWit bark beetle trap Closing cap for MultiWit bark beetle trap

Closing cap for the MultiWit bark beetle trap,two pieces are required per trap,when using the trap as a wet catch trap, for example in combination with the AntiSmell catch salt.

€2.99*
#FA98473
KERBL Closing option for pasture gates Closing option for pasture gates

Gate lock, allows you to lock your pasture gate using a padlock (not included)! Without screws!Total length approx. 15 cm, hole spacing approx. 12 cm, suitable for pipes with a diameter of approx. 3.5 cm.

€29.95*
#FA99226
Lister Closing plug Closing plug

Suitable for trough drinkers TW 30 N, TW 30 HD and TW 30 WN (order no. 72347, 24901 and 99067). Price/piece

€2.90*
#FA8475
Closing weight, cast Closing weight, cast

Suitable for the Quelle drinking bowls. Made of cast iron. Weight approx. 3 kg

€47.95*
#FA108122
Closure front grill MF35 Closure front grill MF35

Passend zu Massey Ferguson 35

€12.95*
#FA69989
Leifheit Clothes line Clothes line

Replacement clothesline, length 30 meters, plastic-coated and UV-resistant!

€6.99*

Content: 30 m (€0.23 / 1 m)

#FA122227
Clove oil 20ml Clove oil 20ml

Clove oil for appeasing and reuniting bees

€4.59*

Content: 0.02 l (€229.50 / 1 l)

#FA131238
Samena Clover grass seed KR 10 kg Clover grass seed KR 10 kg

​Clover-grass mixture for rough terrain at approximately 700-1200 m. 2-3 main crop years, robust clover and grass varieties ensure rapid growth and high green mass yields.2 x dock tested to 0 infestation.Seed rate:25 kg/haSuitability:Green forage +Silage +Pasture -Hay (-)Composition:Red clover 32%Swedish clover 2%White clover 5%Ryegrass 10%Cocksfoot 12%Timothy 17%Meadow fescue 22%

€79.95*

Content: 10 kg (€8.00 / 1 kg)

#FA131234
Samena Clover grass seed mixture EK 10 kg Clover grass seed mixture EK 10 kg

​Annual clover-grass mixture, partially frost-resistant. Well suited as a cover crop, especially for green fodder and silage. 1-2 uses.Seed rate:25 kg/haSuitability:Green fodder +Silage +Pasture -Hay (-)Composition:Alexandrian clover 20%Persian clover 10%Michelisk clover 20%Ryegrass mixed 50%

€62.95*

Content: 10 kg (€6.30 / 1 kg)

#FA7682
Clover Lace Clover Lace

€8.79*
#FA125498
Cluster Wascher "Wolfpassing" Cluster Wascher "Wolfpassing"

The Wolfpassing cluster washer is an efficient automatic cluster cleaner and ideal for mini milkers, milking machines and smaller mobile milking systems. Two clusters can be cleaned at once. Cleaning takes approx 10 minutes, including suspension, fastening material and adapters for different sizes.

€249.90*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA29988
Clutch cable for Case/Steyr Clutch cable for Case/Steyr

External thread M10 / 10Length 740.00 mm

€139.00*
#73651
Clutch cup for BAUER system Clutch cup for BAUER system
B (mm): 180 Nominal size: HK159

with sealing ring, black3 inch = HK 76, cup width B = 98 mm3 1/2 inch = HK 89, cup width B = 120 mm4 inch = HK 108, cup width B = 145 mm5 inch = HK 133, cup width B = 160 mm6 inch = HK 159, cup width B = 180 mm8 inch = HK 194, cup width B = 230 mm

€20.90*
Variants from €3.70*
#FA29979
Clutch disc 295 mm Clutch disc 295 mm

Outer diameter 295.00 mm Type of covering organic Profile type 28 x 32 Number of teeth (Z) 17

€359.00*