Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Products

#FA100570
Ceiling holder Ceiling holder

Practical ceiling holder made of robust, coated metal. For optimal storage of blankets, including 2 halter/bridle holders for order in front of the stall door. Dimensions (WxHxD): 90 x 20 x 18 cm~ Color: Black

€19.99*
#FA69635
KERBL Ceiling holder 3-armed Ceiling holder 3-armed

Stable, swiveling blanket holder for holding up to 3 horse blankets with high-quality powder coating. Dimensions: small hanger approx. 86 x 63 cm, large hanger approx. 70 x 95 cm

€49.99*
#135258
MEA Building Success Ceiling mounting sleeve Ceiling mounting sleeve
Version: BG0

Simply.

€9.95*
#108529
eimü Cell check Cell check
Contents: 1 L

For reliable early detection of mastitisQuick and easy early detection of mastitis by determining the cell content of each individual quarter of the udderReliable display of increased cell count levels starting at 100,000 somatic cells/mlHas an innovative reagent system and provides information about udder health long before the milk change becomes visible For professional mastitis control before drying off, after calving and also during lactation li>

€9.99*
#FA97996
Center axle bolt for Steyr Center axle bolt for Steyr

d: 30 mmLength: 338 mm

€109.00*
#FA108055
Center axle bolt MF35/135 Center axle bolt MF35/135

Suitable for curved axleOuter diameter: 44.3mmLength: 121mm

€32.50*
#FA99377
Center axle bolt Steyr Plus Center axle bolt Steyr Plus

Outer diameter: 40 mmLength: 370 mm

€55.00*
#FA108058
Center axle bushing MF135/240 Center axle bushing MF135/240

Suitable for straight axleDimensions: 42.44 x 48.1 x 31.95mm

€6.99*
#FA112326
Centering ring 66mm to 36.5mm BG3/BG2 Centering ring 66mm to 36.5mm BG3/BG2

Centering ring for hydraulic pumps of assembly 2 in order to be able to use them on the gearbox of assembly 3. The ring has an outer diameter of 66mm and an inner diameter (centering seat of the BG 2 hydraulic pump) of 36.5mm.

€2.99*
#FA34394
Frank Original Centre guideboard instead of Lemken 337.4395 Centre guideboard instead of Lemken 337.4395

suitable for Lemken series Smaragd, Tobas

€14.90*
#FA14753
Cemo Centri SP 30 / 12 V electric pump for AdBlue Centri SP 30 / 12 V electric pump for AdBlue

Cost-effective entry-level solution Low-wear centrifugal pump Electric motor 12 V, max. 20 A Self-priming as a submersible pump on the bottom of the container User-friendly, compact, lightweight designVolume flow approx. 25 l/min with nozzle and 4 m hoseExternal dimensions of the pump: length 160 mm, 56 mm

€279.90*
#FA14752
Cemo Centri SP30 12V electric pump Centri SP30 12V electric pump

Cost-effective universal pump for diesel/biodiesel, Ad/Blue (separate tap required) or water. The submersible pump can simply be inserted into the bunghole of a 200 l barrel or similar. The standard bunghole adapter ensures a clean and tight connection. Ideal for containers with 2?BSP and S70x6 thread but can also be used universally for other containers.Complete set with pump, 4m hose, 4m cable with switch and pole pliers as well as automatic nozzle for diesel. Technical data: performance. approx. 30 L/min, external dimensions of the pump 160x56mm (LxD.

€298.00*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA294
Centrifuge brush Centrifuge brush

The brush is ideal for removing residues and deposits in centrifuges. The nylon brush head enables efficient cleaning without damaging the sensitive parts of the machine.Length: 40 cmDiameter: 16 mm

€2.90*
#FA112311
KERBL Ceramic bowl carrot, 250 ml Ceramic bowl carrot, 250 ml

Beautiful bowl with a nice carrot motif. Made of ceramic, glazed on the inside. Dishwasher safe! Color: beige/orange. 11.5 cm, contents 250 ml.

€6.50*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA22918
KERBL Ceramic bowl, 150 ml Ceramic bowl, 150 ml

Ceramic bowl with a glazed exterior suitable for guinea pigs and other rodents. Assorted by color. Size: 150ml

€3.70*
#112536
KERBL Ceramic dark radiator Ceramic dark radiator
Performance: 100 W

This infrared lamp has a special ceramic coating, thanks to this coating only heat radiation is emitted in the non-visible infrared range - no light! This means that the animals' day-night rhythm is not disturbed and they still receive cozy warmth from the lamp. Advantages: long service life (approx. 15,000 hours), splash-proof, dimmable.Important! Due to the strong heat generation and for fire protection, porcelain sockets that do not contain any plastic components may only be used to connect the dark radiators.Technical data: 230 V, lamp base: E27

€13.95*
#FA134220
Cerasiwit Pheromone for the Cherry Fruit Fly Cerasiwit Pheromone for the Cherry Fruit Fly

​Pheromone (attractant) for attracting the cherry fruit fly (Rhagoletis cerasi).Replacement pheromone vials for the cherry fruit fly – pest, harmful insect in fruit growing: Duration of effectiveness: approx. 12 weeks – the duration of effectiveness depends on weather conditions.IMPORTANT: control is only effective with the correct trap!The pheromone attracts the flies, the trap captures them. Read the product information before use! Storage of pheromones: Store the product in its tightly sealed original packaging (usually aluminium packaging) in a well-ventilated, cool and dry place. Keep away from heat and sources of ignition.Recommended storage: at sub-zero temperatures, e.g. in the freezer.

€14.95*
#FA23171
SAUGUT Chain adhesive oil mineral 60 liters Chain adhesive oil mineral 60 liters

Saw chain adhesive oil with particularly good lubricity, particularly low consumption due to good adhesion, contains active ingredients that ensure very good lubrication at high chain speeds

€269.00*

Content: 60 l (€4.48 / 1 l)

Average rating of 4.83 out of 5 stars

#FA22870
Tecwerk Chain and wire rope spray 400 ml Chain and wire rope spray 400 ml

Extremely high creeping ability and excellent adhesion properties, a very high capillary effect ensures reliable lubrication of the chain inner bearings, has a water-repellent effect and does not attract dirt or dust, reduces noise, with point spray head, 400 ml.

From €6.79*

Content: 0.4 l (€16.97 / 1 l)

#FA117900
Chain bonding oil X97 mineral Chain bonding oil X97 mineral

Chain adhesive oil with particularly good adhesion and lubricating properties, viscosity index 97, kinematic viscosity 100 mm/s at 40C, 5 liters.

€17.99*

Content: 5 l (€3.60 / 1 l)

#FA107289
Tecwerk Chain hoist load capacity 2000 kg. Lifting height 3 m with carrying hook Chain hoist load capacity 2000 kg. Lifting height 3 m with carrying hook

Closed sheet steel housing High-strength round steel chain With hanging hook and load hook Low overall height Low weight Roller and ball bearings on all rotating parts Automatically acting load pressure brake Other technical properties Version: Device with chains (for normal stroke)

€348.00*
#FA36547
Tecwerk Chain lubricant TW 1 litre Chain lubricant TW 1 litre

​High-performance mineral oil-based sawmill oil, optimum adhesion, provides effective protection against corrosion, lubrication-enhancing additives ensure extremely low chain and rail wear, optimum full lubrication in summer and winter, even under difficult operating conditions and, thanks to high power reserves, also when sawing hardwood, Density at 20 °C 850-900 kg/m³ DIN EN ISO 12185Viscosity at 40 °C 75-95 mm²/s DIN 51562Flash point > 150 °C ISO 25921 litreTranslated with DeepL.com (free version)

€7.99*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA10749
KERBL Chain part, two parts, 70 cm Chain part, two parts, 70 cm

Chain part for cattle connections, galvanized. Two-piece with carabiner and toggle, length 70 cm, link thickness 6 mm.

From €15.25*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA73696
Chain screw M10x50, strength 8.8 Chain screw M10x50, strength 8.8

Chain screw M10x50 for chain pitch 10x31, 10x35, 10x38 11x31 and 11x35. Suitable for scratching floors from Claas, Krone and Mengele. The scraper floor screw has a strength of 8.8.

€1.99*