Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Household

Skip product gallery

Our offer

Discount -44 %
#FA129841
Electrostatic rubber brush Electrostatic rubber brush

​With the Vileda Pet Pro electrostatic brush, pet hair can be removed from soft surfaces quickly, easily and gently.Thanks to the electrostatic effect, the soft rubber bristles effortlessly remove pet hair from all soft surfaces, such as carpets and even hard-to-reach areas, ideal for car seats. After use, the electrostatic brush can be easily rinsed under the tap, so it can always be reused. The Vileda Pet Pro Electrostatic Brush not only impresses with its effective performance, but is also a sustainable and durable choice. Thanks to its robust bristles, it reduces household waste and leaves textile surfaces spotlessly clean.

€4.99* €8.99* (44.49% saved)
Discount -33 %
#FA129838
All-purpose cloth microfiber Colors 4-pack All-purpose cloth microfiber Colors 4-pack

​The Vileda all-purpose cloth Microfiber Colors in a 4-pack, four different colors so you can choose a different color for each cleaning area. Wet or dry, with pure water or with cleaning agent - with the microfiber cloth you can clean different surfaces thoroughly and quickly. Use it to clean your windows streak-free, damp clean shiny surfaces, wipe dust or remove stains from wood, aluminum or laminate surfaces, for example.Removes dirt effortlessly, even without cleaning agents.Simply wash the cloth in the washing machine at 60 °C after use. The microfiber cloth is then hygienically clean again and ready for the next cleaning. Size: 30 x 30 cmContent: 4 piecesMaterial: 80 % polyester, 20 % polyamideTranslated with DeepL.com (free version)

€3.99* €5.99* (33.39% saved)
Discount -4 %
#FA125539
All-purpose slicer markant01 All-purpose slicer markant01

​Thanks to its compact design, the Markant01 fits easily into any kitchen and is particularly suitable for use in agriculture, where robust and durable appliances are required. Safety is not neglected with non-slip feet and an ergonomic design that ensures easy and safe operation.Whether you are a farmer's wife looking for a reliable helper for your daily snacks or someone who works in agriculture and values efficient food preparation, the Markant01 all-purpose slicer offers you the quality and performance you need. Upgrade your kitchen with the Markant01 all-purpose slicer and experience how quick and easy it can be to prepare your favorite dishes.Plastic versionWhiteFolding support tableSerrated blade, 17 cm ∅Cutting thickness adjustment up to approx. 14 mmSafety torque and continuous switchRemovable and divisible carriage for space-saving storage even when the appliance is folded upCarriage travel approx. 18 cmCable depotWarranty: 2 years*, product made in GermanyPower: 230 volts, 65 watt eco motor, KB 5 min.Dimensions: Width 26.0 cm Height 21.0 cm Depth 34.0 cmFolded dimensions: Width 10.5 cmWeight: 1.7 kg

€47.99* €49.99* (4% saved)
Discount -25 %
#FA129839
All-purpose wipes Ultra Fresh 2 pcs. antibacterial All-purpose wipes Ultra Fresh 2 pcs. antibacterial

​The all-purpose cloth for all household surfacesThe cleaning cloths are Anti-Bac* treated and therefore reduce the growth of bacteria in the cloth, This prevents the formation of odors and improves the hygiene of the cloth.The all-purpose cloths contain 30% microfiber and are highly absorbent, removing dirt and grease very thoroughly and streak-free.Perfect for dusting and damp wiping, even without cleaning agents. Extremely durable and machine washable at 60 °C. Contents: 2 pieces*Contains the antibacterial ingredient silver chloride. Reduction of bacterial growth tested by an independent institute for S.aureus/P.aeruginosa.

€2.99* €3.99* (25.06% saved)
Discount -45 %
#FA130928
Basic cleaner XGSE 1 l Basic cleaner XGSE 1 l

Basic Cleaner 250 is ideal for removing old wax layers from floors.It ensures thorough cleaning and optimally prepares the surface for a new hard gloss sealant.Whether in the stable office, in workshops, or in hallways—wherever floors need to be resealed, this cleaner creates the perfect base. Old residues are reliably dissolved and removed. Always read the label and product information before use.Important: Do not use on real linoleum! The cleaner can cause damage there.Application:Depending on the degree of soiling, pre-dilute the basic cleaner with warm water in a ratio of 1:3-1:5. Moisten the floor with the basic cleaner solution and leave to work for approx. 5-10 minutes. Then remove the old wax layers with a brush or scrubbing brush. Finally, rinse thoroughly with water.Basic Cleaner 250 is also used to remove rubber marks and other dirt. Also suitable for machine application.Consumption: approx. 100 ml/m²Area of application:Natural and artificial stone floors, but also PVC and rubberContents: 1 liter

€10.99* €19.99* (45.02% saved)
Discount -40 %
#FA129852
Bucket 10 liters for SuperMocio Bucket 10 liters for SuperMocio

​The SuperMocio bucket with PowerPress for practical wringing out of the mop, FAIE No. 129850, with little effort. Hands stay clean and dry. The bucket has a capacity of 10 liters, with optimized spout and ergonomic handle. ergonomic handle.Capacity: 10 litersMaterial: Polypropylene

€14.99* €24.99* (40.02% saved)
Discount -5 %
#FA127139
CareStyle 5 IS 5245 BL ironing station CareStyle 5 IS 5245 BL ironing station

​The Braun CareStyle 5 steam ironing station is extremely powerful and delivers a steam output of up to 140 g/min. and a steam boost of 480 g/min. thanks to the innovative PowerSteam technology. This gives you professional ironing results, even with the most stubborn creases.The 4-star certified ergonomic handle design* reduces wrist strain, as it is aligned with the natural position of the wrist for maximum comfort and effortless ironing. Enjoy well-ironed clothes without excessive time and effort.* Certified by the ErgoCert Institute (Ergonomics Certifying Institute, recognized by Accredia). PowerSteam technologyProfessional ironing results thanks to powerful steam output. With this innovative technology, you can smooth out even the most stubborn creases in no time at all.4-star certified handle design*Ergonomically certified handle design for maximum comfort and effortless ironing*.* Certified by the ErgoCert Institute (Ergonomics Certifying Institute, recognized by Accredia).World's first FreeGlide 3D technologyThis technology is inspired by snowboard design and guarantees 360° glide. The soleplate glides backwards over all obstacles such as buttons, pockets and zippers.EloxalPlus coatingBraun's coating with the best glide.iCare modeThe smart setting for all types of fabrics. The smart function protects clothes with a safe temperature - for smart textile protection.Eco modeFor ironing fine fabrics. Saves an additional 55% energy compared to the highest setting, without sacrificing excellent ironing results.Turbo settingAlso for fabrics that are difficult to iron.Vertical steamRefresh textiles quickly and easily, even without an ironing board. Thanks to the high steam output, you can also smooth curtains and hanging clothes.Safe placement on garmentsSafe and gentle on all fabrics, regardless of the setting, to prevent heat damage.Extra large 2.0 l water tankEasy refilling and fewer interruptions for refilling make the ironing process faster.Ultimate FastClean systemFast and efficient descaling system for long-lasting performance.Digital anti-drip systemNo more annoying water stains and leaking water during ironing. Thanks to the CareStyle series' digital anti-drip system, the temperature is better regulated than with a conventional thermostat. This means faster ironing results, as you no longer have to worry about leaking water and water stains on your clothes.Easy Lock transport lockTransport lock for easy transportation and storage of the steam ironing station.Secure standIntelligent design for easy ironing. Thanks to the clever rear design, the iron can be placed easily and very stably on the ironing board.Disinfection functionEliminate more than 99.99% of all bacteria and viruses from your clothes and home textiles in seconds. Simply steam off and the bacteria and viruses are eliminated *.*Independent laboratory test on cotton fabrics in the 2-point setting. Iron forwards and backwards (5 cm/sec.).Silent technologyDesigned for more relaxing and quieter ironing. Maximum ironing performance with reduced noise level. Technical features:Energy saving in Eco temperature mode* (*compared to the highest setting): 55%Settings: Digital: Eco, iCare, TurboVertical steam ironing: YesDescaling function: FastClean systemQuick heat-up: 2 minutesContinuously refillable: YesTurbo steam boost: 480 g/minSteam output: 140 g/minCable storage: YesUse of tap water possible: YesWater tank capacity: 2 lIron soleplate coating: EloxalPlusCable length: 1.8 mOff button: Auto offRemovable water tank: YesPressure: 7 barWattage (W): 2400

€179.90* €189.00* (4.81% saved)
Discount -40 %
#FA127248
Coffee mug with slogan 1000ml Coffee mug with slogan 1000ml

​The coffee mug with the humorous saying “I wish this was a beer” is guaranteed to make you laugh with every sip! Perfect for anyone who enjoys their coffee with a wink. The mug is made of stoneware and is ideal for everyday use, whether in the office, at home or as a gift for friends and colleagues. With its witty design, this coffee mug is not only a practical companion, but also a real conversation starter! Material: Earthenware Dimensions: 13 x 11 cm

€5.99* €9.99* (40.04% saved)
Discount -20 %
#FA130146
Coffee stencil set of 4 Coffee stencil set of 4

​Creative coffee enjoyment made easy! With the coffee stencil set of 4, you can conjure up beautiful motifs of cocoa, cinnamon or powdered sugar on cappuccino, latte macchiato or hot chocolate. Ideal for special occasions or everyday moments of indulgence. Made from easy-to-clean, food-safe plastic. Discover the cocoa stencils in a set of 4 now and decorate your coffee artfully!

€3.99* €4.99* (20.04% saved)
Discount -42 %
#FA129855
Complete set Ultramax Complete set Ultramax

​VILEDA UltraMax complete setconsisting of an UltraMax floor mop with 3-part handle and microfiber cover and an UltraMax bucket with power squeegee. The high-quality microfiber cover removes even the most stubborn dirt and stains. The moisture content of the cover can be optimally controlled by wringing it out with the power press. This means that the Ultramax mop can be used on all floor coverings - including parquet and laminate. The mop can be easily wrung out in the bucket without bending down.

€34.99* €59.99* (41.67% saved)

All Products

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA4360
Bottle cork, 5 pcs. Bottle cork, 5 pcs.

With wooden handle, 19 mm suitable for bottles number 7234-1714.

€6.99*

Average rating of 4 out of 5 stars

#FA97207
Bottle seal 10 pcs. Pkg. Bottle seal 10 pcs. Pkg.

Flaschendichtung in Weiß, passend zu 5-Liter-Flaschen. Maße: Außendurchmesser 4,2 cm, Innenloch 1,6 cm.

€9.99*

Average rating of 4.89 out of 5 stars

#39297
Bottle with plastic screw cap Bottle with plastic screw cap
Contents: 0,5 L

​Die Glasflasche mit Kunststoff-Schraubverschluss ist ideal für die eigene Saftproduktion. Ob Apfel-, Birnen- oder Beerensaft – Sie füllen Ihren Saft sauber und hochwertig ab.Das Glas ist geschmacksneutral. So bleibt das Aroma Ihres Saftes unverfälscht erhalten. Gerade bei Direktvermarktung oder für den Eigenbedarf ist das ein großer Vorteil.Der Kunststoff-Schraubverschluss schließt dicht und zuverlässig. Kein Auslaufen beim Lagern oder Transport. Die Flasche eignet sich für den Kühlschrank, den Hofladen oder den Verkauf ab Hof.Durch die stabile Ausführung ist sie mehrfach verwendbar. Nach dem Entleeren lässt sie sich leicht reinigen und wieder befüllen.Geschmacksneutrales GlasDicht schließender KunststoffverschlussIdeal für selbst gepressten SaftMehrfach verwendbarSaubere und hochwertige Präsentation

From €2.23*
Variants from €1.79*

Average rating of 4.38 out of 5 stars

#67013
Bottle with swing top Bottle with swing top
Contents: 0,5 L

Juice bottle for homemade juices or schnapps, with a practical swing-top closure.The glass is flavor-neutral, preserving the pure aroma of your juice.This is a significant advantage, especially for direct marketing or personal use.The swing-top closure seals tightly and reliably.No leaks during storage or transport.The bottle is suitable for the refrigerator, farm shop, or direct sales.Its sturdy construction allows for multiple uses.After emptying, it is easy to clean and refill.Flavor-neutral glassIdeal for freshly squeezed juiceReusableClean and high-quality presentation

From €3.19*
#FA126122
Bottle with swing top 5 liters Bottle with swing top 5 liters

​The 5-liter bottle with swing top is a true all-rounder that no household should be without. Whether for storing home-made juices and lemonades or for transporting water - this bottle is always the right choice.Ø 18mm, height: 370mm.Advantages of the 5-liter bottle with swing top:Versatile: the bottle is suitable for storing and transporting all kinds of drinks.Practical: The swing top is easy to open and close and ensures that the bottle is tightly sealed.Sturdy: The bottle is made of robust glass and can withstand a lot.The bottle is reusable and therefore a sustainable alternative to disposable bottles.Hygienic: The bottle is easy to clean and dishwasher-safe.Translated with DeepL.com (free version)

€12.99*
or 1,940 points
#FA134534
BIELMEIER Bouilloire en acier inoxydable, 29 litres. Bouilloire en acier inoxydable, 29 litres.

This 29-liter, 1800-watt preserving kettle makes it easy to preserve, can, and keep large quantities of food warm. The high-quality stainless steel container reliably retains heat, while the precision thermostat maintains a constant temperature. Advantages & Features • 29-liter capacity for up to 14 one-liter jars per batch • Precision thermostat with juicing setting for controlled canning and versatile applications • Overheating and boil-dry protection for safe and reliable operation Frequently Asked Questions How many jars can be canned at once? The canning machine has space for up to 14 jars, each with a one-liter capacity. Can the appliance keep food warm? Yes, the canning machine is also suitable for keeping larger quantities of food warm. Is there a juicing function? With the optionally available juicing attachment, the appliance can Can be used as a steam juicer. Technical Specifications• Capacity: 29 liters • Suitable for up to 14 jars of 1 liter each • Power: 1800 watts • Voltage: 240 volts / 50 Hz • Minimum fuse rating: 10 amps • Material: 18/10 stainless steel, brushed • Precision thermostat with juicing setting • Overheating and boil-dry protection • Indicator light • Heat-insulating handles • Closed base • Integrated cord storage • Insert rack included • Outer diameter of rim: 37 cm • Inner diameter: 35 cm • Dimensions (H x W): 49 x 46 cm • Certification mark: VDE / CE • Made in Germany

€199.99*
#FA122999
RIESS Bowl Enamel Classic White 7 liters Bowl Enamel Classic White 7 liters

This decorative bowl is often used as a giant bowl to stylishly showcase salads, pasta, dumplings, etc. at large parties.It is also used as a sink.Enamel is not only used in the kitchen, but also also often used in the bathroom. This has to do with the properties of enamel. Finally, the non-porous, smooth surface of the sink is bacteria and dirt repellent and is easy to clean. The growth of bacteria and germs is made more difficult and this ensures optimal hygiene. The sink without a spout is intended for use on a washbasin. The water is emptied after use.The material enamel is made of iron, which was fused with glass at high temperatures, i.e. from natural raw materials. ~Care: it is best to clean it manually and with soft sponges and cloths. ~40 cm Diameter and 11.2 cm highContents: 7 litersSink made of white enamel without spoutCut and scratch-resistantBacteria-inhibiting and aroma-neutral Easy to clean Recyclable CO2-neutral made in Austria

€69.99*
#128033
Brake ring for Christmas tree packaging funnel Brake ring for Christmas tree packaging funnel
Ø: 55 cm

​Rubber ring for Christmas tree wrapping machines (metal + plastic),for better drainage properties of the Christmas tree packaging net,highly tear-resistant brake ring for all standard Christmas tree wrapping machines,made of PARA round cord with Ø 15 mm.

€34.95*
Variants from €29.95*
#FA118878
Zenker Bread baking pan extendable from 28-40cm Bread baking pan extendable from 28-40cm

The bread pan is individually extendable and can be adjusted between 28 cm and 40 cm in length as required. This means that you don't need several separate molds for different loaves of bread - this mold adapts flexibly.The Teflon Classic non-stick coating ensures that the bread can be easily removed from the mold. No more annoying sticking!The Zenker bread baking pan can withstand temperatures up to +230C. So you can use them in the oven without hesitation. ~Adjustable from 28 cm to 40 cm in length, 16 cm in width, 10 cm in height.

€24.99*
#FA133699
Bread Box with Bamboo Lid 34x18x13.5 cm Bread Box with Bamboo Lid 34x18x13.5 cm

​Our stylish bread box in timeless white is more than just a place to store your baked goods. It combines modern design with clever functionality:Clever lid: The high-quality lid made of natural bamboo doubles as a sturdy cutting board. Just flip it over and start cutting right away!material: The combination of easy-care PP and bamboo ensures optimal hygiene.

€14.99*
#FA118691
Waldner Bread clover (gypsy herb) in a jar 100 g Bread clover (gypsy herb) in a jar 100 g

Gives your bread a fine, hearty touch.

€14.99*

Content: 0.1 kg (€149.90 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA69590
Hendi Bread knife professional Bread knife professional

Cuts all types of bread into perfect slices. Dimensions: 23cm

€19.99*
#118631
Waldner Bread mold 'heart' round Bread mold 'heart' round
Contents: 1000g

Don't just give your bread a personal touch in terms of taste. Pour the dough into the well-floured bread pan and let it rest for about 5 - 10 minutes. Then turn the dough onto the baking tray and put it in the oven without the basket. To clean, brush out the bread pan done. Fermentation baskets made from natural pedding cane, easy to clean by brushing.

€39.99*
Variants from €34.99*

Average rating of 4.67 out of 5 stars

#73482
Waldner Bread mold, round Bread mold, round
Version: 1500 g Ø: 245

Bread tins made from wicker are the perfect companion for your everyday baking. Ideal as a proofing form for dough, as a bread basket or simply for decorative purposes. Height 80mm.

From €17.59*
Variants from €14.39*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA77658
Waldner Bread or roll presser - shape sun Bread or roll presser - shape sun

Making an impression made easy. With the bread press made of strong tinplate. Simply roll the dough into a ball, turn it over and press it in.

€27.99*
#FA77700
Waldner Bread or roll presser - spiral shape Bread or roll presser - spiral shape

Making an impression made easy. With the bread press made of strong tinplate. Simply roll the dough into a ball, turn it over and press it in.

€27.99*
#FA77701
Waldner Bread or roll presser - star shape Bread or roll presser - star shape

Making an impression made easy. With the bread press made of strong tinplate. Simply roll the dough into a ball, turn it over and press it in.

€27.99*
#FA120780
RIESS Bread pan baking enamel blue 35cm Bread pan baking enamel blue 35cm

wonderfully fragrant bread for a snack - with this classic RIESS baking pan made of high-quality enamel you can create a juicy bread with a crispy crust.With this bread baking pan you can bake equally large cakes, pies and parfaits can also be made easily, The iron core distributes the heat optimally and the home-baked bread can be easily removed thanks to the non-porous, smooth surface. The enamel makes it possible to use it in any oven, even at very high temperatures up to 400 C. ~Tip:Always grease the enamel baking pan well before pouring in the bread mixture becomes. This means the bread doesn't stick and can be easily removed from the mold. In the case of cake dough, the mold should also be floured or crumbled.Enamel is glass and iron fused together in the kiln. Enamel is made from natural materials and has many wonderful properties. Length: 35 cm, width: 14 cm, capacity: 2.50 literscut and scratch resistant ~fruit acid resistanteasy to clean and bacteria-inhibiting healthier and energy-saving cooking flavor-neutral heat-resistant enamel surface up to 450 - optimal operating temperature maximum 220

€48.99*
#FA118690
Waldner Bread spice 250 g Bread spice 250 g

Bread spice with the best ingredients: caraway, fennel, coriander from certified organic farming. Gives your bread a fine, hearty touch. Contents: 250 g.

€9.99*

Content: 0.25 kg (€39.96 / 1 kg)

#119780
Bread spice coarsely ground Bread spice coarsely ground
Weight (g): 80

Regional freshly ground bread spice. Suitable for all types of bread. Very productive. ~ ~Ingredients:  ~Cumin , coriander, fennel, anise

€3.99*

Content: 0.8 kg (€4.99 / 1 kg)

Average rating of 4.63 out of 5 stars

#54714
Bread spice mix Bread spice mix
Contents: 1 kg

Gives every home-baked bread the right seasoning!Pure 100% natural spice mixture without additives, delicately spicy with notes of caraway, coriander, anise, fennel - prepared according to an old secret recipe.

€19.99*
Variants from €12.99*
#FA122656
Bread spice organic 130g Bread spice organic 130g

A great mixture of spices, caraway, fennel and coriander give your breads and pastries a tasty spice.Contents: 130 gcontains traces of gluten. ~

€5.99*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA24773
Waldner Bread stamp large 7 cm Bread stamp large 7 cm

Bread stamp made of high-quality oak wood, with a traditional Christian symbol made of metal, made according to old traditions, for stamping bread or Striezels.

€29.99*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA24772
Waldner Bread stamp small 5 cm Bread stamp small 5 cm

Bread stamp made of high-quality oak wood, with a traditional Christian symbol made of metal, made according to old traditions, for stamping bread or Striezels.

€28.99*

Unsere Produktleiterin

Elfriede Waldl

Elfi has been with FAIE since 1991 and is our expert for everything to do with the household. For tips on baking, cooking or preserving / canning, she is exactly the right person to talk to.


€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.